Świat

Chciał wyjścia z Unii, teraz chce dostać się do europarlamentu. Partia Brexitu prowadzi w sondażu

Świat


Brytyjska nowo założona Partia Brexitu Nigela Farage'a może zwyciężyć w Zjednoczonym Królestwie w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu ośrodka badawczego YouGov. Farage to były lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), która domagała się brexitu.

Według badania, którego wyniki opublikowano w środę, na Partię Brexitu swój głos chce oddać 27 proc. wyborców - aż o 12 punktów procentowych więcej niż w ubiegłotygodniowym sondażu tej samej firmy.

Taki wynik uplasowałby nową partię zdecydowanie przed opozycyjną Partią Pracy (22 proc.) i rządzącą Partią Konserwatywną (15 proc.). Na kolejnym miejscu niespodziewanie znalazłaby się Partia Zielonych (9 proc.), tuż przed proeuropejskimi Liberalnymi Demokratami (9 proc.) i UKIP (7 proc.).

Właśnie to ostatnie ugrupowanie najbardziej ucierpiało w porównaniu z poprzednim badaniem, tracąc aż 7 punktów procentowych poparcia. Farage opuścił je w grudniu 2018 roku, oskarżając jej obecnego lidera Gerarda Battena o zwrócenie się w stronę radykalnej antymuzułmańskiej prawicy.

Wzrost poparcia dla Farage'a

Komentatorzy zwracali uwagę, że nowy ruch Farage'a zorganizował w ubiegły weekend swój pierwszy wiec wyborczy, co mogło przyczynić się do wyższego deklarowanego poparcia ze strony elektoratu.

We wcześniejszych sondażach, przeprowadzonych przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii, jego Partia Brexitu otrzymywała ok. 10-15 proc., plasując się za dwoma głównymi ugrupowaniami.

W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego z 2014 roku UKIP - wówczas z Farage'em na czele - niespodziewanie dostał największe poparcie wyborców, uzyskując 26,6 proc. głosów i zdobywając 24 mandaty.

Umowa wyjścia albo eurowybory

Zjednoczone Królestwo weźmie udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, jeśli wcześniej brytyjski parlament nie przyjmie umowy wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Na mocy wypracowanego na ostatniej Radzie Europejskiej kompromisu w tej sprawie opuszczenie Wspólnoty zostało opóźnione do końca października z obowiązkiem przeprowadzenia procesu wyboru nowych europosłów, jeśli kraj nadal będzie członkiem UE.

W takiej sytuacji Brytyjczycy poszliby do urn 23 maja. Prawo głosu - inaczej niż w wyborach krajowych czy referendum w sprawie brexitu - mieliby także licznie mieszkający w Wielkiej Brytanii Polacy, choć wymaga to wcześniej rejestracji i wypełnienia oddzielnego formularza dotyczącego wyborów do PE, który można uzyskać w urzędzie gminy lub miasta.

Autor: momo,mm / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: