Świat

Wybitny rosyjski himalaista zginął na Mount Everest

Świat


Serwis Russian Climb poinformował 15 maja, że rankiem tego dnia na lodospadzie Khumbu zginął znakomity rosyjski himalaista Aleksiej Bołotow. Próbował zdobyć Mount Everest wyznaczając nową trasę. Miał 50 lat.

Przyczyną śmierci Aleksieja był upadek z dużej wysokości. Najprawdopodobniej Rosjaninowi pękła lina podczas wspinaczki i spadł 300 metrów w dół. Do wypadku doszło na wysokości ponad 5600 metrów.

Próbował wytyczyć nową trasę na Everest

Bołotow wraz ze swoim przyjacielem Denisem Urubką zamierzał wytyczyć w stylu alpejskim nową trasę na południowo-zachodniej ścianie Everestu. Byli już zaaklimatyzowani i przez trzy dni odpoczywali w wiosce Deboche przygotowując się do wyprawy.

Zdobył wiele szczytów

Aleksiej Bołotow urodził się 20 stycznia 1963 roku w miejscowości Dwureczeńsk na Uralu, był absolwentem politechniki, miał żonę i dwoje dzieci.

Został odznaczony jednym z najwyższych odznaczeń Federacji Rosyjskiej - "Order Odwagi". Dwukrotnie zdobył Złoty Czekan: w 1998 roku za nową drogę zachodnią ścianą Makalu (8485 m) i w 2005 za zdobycie środka północnej ściany Jannu (7710 m). Jednak największym jego osiągnięciem było wejście na K2 nową drogą w 2007r.

Autor: KR/jaś/k / Źródło: http://www.russianclimb.com, www.wspinanie.pl