Świat

"Wybacz nam, Holandio". Odważna pierwsza strona rosyjskiej gazety

Świat

Nowaja GazietaOdważna deklaracja rosyjskiej gazety

Rosyjska opozycyjna "Nowaja Gazieta" ostro odbiega swoją najnowszą stroną tytułową od oficjalnej linii prorządowych mediów. Krzyczy na niej wielki napis "Wybacz nam, Holandio" na tle zdjęcia sznuru karawanów z ciałami ofiar malezyjskiego B777.

Gazeta prosi Holendrów o wybaczenie, bowiem większość pasażerów zestrzelonego nad wschodnią Ukrainą samolotu stanowili obywatele Holandii. Zginęło ich łącznie 193, spośród niemal 300 ofiar tragedii z minionego tygodnia. Ciała docierają do Holandii dopiero w ostatnich dniach.

Odważna deklaracja rosyjskiej gazetyNowaja Gazieta

Kurs pod oficjalny prąd

Kurs "Nowej Gaziety" zdecydowanie odbiega od tego, który widać na co dzień w rosyjskich mediach. Większość gazet i stacji telewizyjnych, albo wprost kontrolowanych przez Kreml, albo nie chcących mu się narażać, zgodnie z linią oficjalną stara się zrzucić odpowiedzialność za zestrzelenie malezyjskiego samolotu na władze Ukrainy.

Oburzenie władz i społeczeństw państw zachodnich jest najczęściej opisywane jako niesprawiedliwe, oparte o fałszywe dane czy będące wynikiem rusofobii.

Na takim tle pierwsza strona piątkowego wydania "Nowej Gaziety" prezentuje się wyjątkowo. Wszystko tłumaczy jednak to, że gazeta jest jedną z niewielu zachowujących daleko idącą niezależność. Wydawany trzy razy w tygodniu periodyk jest kontrolowany przez środowisko liberalnej opozycji. W środku gazeta między innymi pisze o sytuacji społecznej na wschodzie Ukrainy i wpływie walk na ludność cywilną. Szeroko jest opisywana również światowa reakcja na zestrzelenie samolotu linii Malaysian Airlines, w którym zginęło niemal 300 osób. Autorzy podkreślają, że zdecydowana większość świata podziela punkt widzenia Ukraińców i wskazuje Rosję jako winną.

[object Object]
"Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17archiwum TVN24
wideo 2/21

Autor: mk/kka / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Nowaja Gazieta

Tagi:
Raporty: