Świat

"Wszyscy winni powinni zostać wykryci i ukarani". Ukraina apeluje do PE o międzynarodowe śledztwo

Świat


Przewodniczący parlamentu Ukrainy Wołodymyr Hrojsman zaproponował posłom Parlamentu Europejskiego (PE), by rozpatrzyli przyjęcie rezolucji popierającej utworzenie trybunału międzynarodowego ds. katastrofy malezyjskiego boeinga.

Sprawę tę szef Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy omówił w czwartek na spotkaniu w Kijowie z szefem komisji spraw zagranicznych PE Elmarem Brokiem.

Ustalić i ukarać winnych

Hrojsman podziękował także za list otwarty, który podpisało 82 europosłów, z prośbą do rządów państw członkowskich Unii Europejskiej o poparcie dla utworzenia takiego trybunału.

Miałby on osądzić winnych katastrofy malezyjskiego samolotu Boeing 777, do której doszło w lipcu roku 2014 nad terenami wschodniej Ukrainy, znajdującymi się pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Na pokładzie maszyny znajdowało się 298 osób, z czego dwie trzecie stanowili obywatele Holandii. Zginęli wszyscy.

- Wszyscy winni powinni zostać wykryci i ukarani - podkreślił przewodniczący parlamentu Ukrainy. Projekt przedstawionej w RB ONZ przez Malezję rezolucji dotyczącej utworzenia międzynarodowego trybunału do ścigania winnych zestrzelenia samolotu jest omawiany przez ekspertów. Inicjatywę Malezji poparły władze Australii, Holandii, Belgii i Ukrainy, sprzeciwia się jej Rosja mająca w RB prawo weta. Wołodymyr Hrojsman zwrócił się także z prośbą do europarlamentarzystów, by zadbali o obecność przedstawicieli PE na procesach ukraińskich obywateli, którzy są bezprawnie przetrzymywani w Rosji, zwłaszcza Nadii Sawczenko - deputowanej ukraińskiego parlamentu. Proces ukraińskiej lotniczki, oskarżonej m.in. o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy, może się rozpocząć 31 lipca.

Autor: kg/ ola / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości