Wszyscy piszą o Polsce

Aktualizacja:
 
TVN24.plTusk jest na okładkach mediów na całym świecie

"Polska wybiera normalność", "W Polsce wygrywają liberałowie", "Polski premier uznaje porażkę" - brzmią nagłówki największych światowych mediów.

 
Witryna BBC 

- Jarosław Kaczyński przyznaje się do porażki - relacjonuje wyniki wyborów BBC. Brytyjczycy podkreślają wypowiedź premiera, że padł ofiarą "szerokiego frontu", ale też zauważają, że pogratulował Donaldowi Tuskowi zwycięstwa i życzył dobrych rządów.

W redakcyjnym komentarzu BBC napisało, że reakcja Prawa i Sprawiedliwości to "mieszanka oporu i przygnębienia, a polskie społeczeństwo w dalszym ciągu pozostaje spolaryzowane".

Wygrali i chcą wycofać się z Iraku

"The New York Times" pisze o zwycięstwie "probiznesowej partii opozycyjnej, która chce wycofać wojska z Iraku". Amerykanie w ogóle w swoich informacjach skupiają się na programie polityki zagranicznej Platformy Obywatelskiej. Piszą więc również o poparciu PO dla tarczy antyrakietowej i o jednej z możliwych przyczyn porażki PiS-u - braku osiągnięć w kwestii zniesienia amerykańskich wiz dla Polaków.

 
Polskie wybory są najważniejszą informacją w europejskiej sekcji CNN cnn.com
 
Die Welt 

Jedna z ważniejszych informacji w Al-Jazeerze

O polskich wyborach i kampanii od kilku dni na bieżąco informowała telewizja Al-Jazeera. Jest to najważniejsze medium w świecie arabskim i jedna z największych agencji telewizyjnych na świecie. Po ogłoszeniu nieoficjalnego wyniku wyborów Al-Jazeera wybory w Polsce potraktowała jako trzecią najważniejszą informację na świecie.

 
Al-Jazeera english.aljazeera.net

Podobnie jak wiele zagranicznych mediów, dla Al-Jazeery najważniejsze jest zwrócenie uwagi na fakt, że "wygrała partia, która chce wycofać wojska z Iraku".

"Polska wybiera normalność"

Największy włoski dziennik "Corriere della Sera" poświęca polskim wyborom pełne dwie strony. W swojej obszernej relacji podkreśla znaczenie wysokiej, jak na polskie warunki, frekwencji i bardzo krytycznie pisze o Prawie i Sprawiedliwości i rządzie Jarosława Kaczyńskiego. - Wizja Polski niechętnej wobec nowego, związana z tradycjami, sceptyczna jeśli nie wroga wobec Unii Europejskiej, wierna mottu "Bóg, ojczyzna, rodzina" "dostała potężne baty" - pisze "Corriere".

 
Corriere della Sera www.corriere.it

Dziennik zamieszcza również wywiad z Krzysztofem Zanussim, który w ostatnich dniach przebywał w Rzymie. Reżyser wyraża przekonanie, że bracia Kaczyńscy okazali się "ludźmi niezdolnymi do niczego". Jego zdaniem ich jedyną zasługą jest "przerwanie ciszy wokół traum narodu" i potrzeby rozliczenia się z przeszłością.

- Kaczyńscy rozpętali ukrytą wściekłość - dodał Zanussi. Agencje

Obszerne relacje z polskich wyborów prezentują także najważniejsze światowe agencje prasowe - Reuters, Agence France Presse, Associated Press.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości