Świat

Wstrzymano szkolenia policjantów. Za dużo bratobójczych ataków

Świat

ISAFPodstawowe szkolenie policjantów prowadzone przez niemieckich żołnierzy

NATO wstrzymało szkolenia afgańskich policjantów w związku z gwałtownie rosnącą liczbą ataków domniemanych sojuszników na zachodnich żołnierzy. Służby specjalne przeprowadzą dodatkowe badania powiązań nowych i już wyszkolonych policjantów.

Decyzję ogłosił przedstawiciel natowskiej misji ISAF. Zachodnie wojska zawieszą na czas nieokreślony szkoleń nowych policjantów afgańskiej policji. Nie będą też przyjmowani nowi chętni do służby. W tym czasie służby specjalne będą dokładnie badać obecnych i szkolonych policjantów pod kątem ich potencjalnych powiązań z talibami.

Brak zaufania

Decyzja NATO jest wywołana gwałtownie narastającą ilością ataków policjantów na swoich domniemanych sojuszników. Od początku 2012 roku z rąk afgańskich policjantów i żołnierzy zginęło już 45 żołnierzy zachodniej koalicji. Doszło łącznie do 30 ataków, z czego aż 15 w sierpniu.

Zawieszenie szkoleń i naboru ma dać czas na ponowne sprawdzenie powiązań policjantów. Ma zostać również wprowadzony bardziej rygorystyczny proces prześwietlania rekrutów. Dotychczas oficjalne wytyczne określające niezbędne badanie chętnych do służby w afgańskim policji i wojsku miały być często ignorowane. Dzieje się tak ze względu na odgórne naciski jak najszybszego zwiększenia liczebności wojska i policji, tak aby w 2014 roku były w stanie przejąć odpowiedzialność za kraj po wycofaniu sił NATO.

Na dodatek w całym Afganistanie ma zostać wprowadzony zakaz sprzedaży mundurów afgańskich służb bezpieczeństwa.

Zawieszenie szkoleń nie dotyczy wojska. Dotychczas przeszkoleni policjanci też nie zostaną wysłani do koszarów, ale będą dalej normalnie pracować.

Autor: mk//gak / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: ISAF