"Niezwykle smutna wiadomość". Wspólne oświadczenie księżnej Kate i księcia Williama

Źródło:
tvn24.pl

Książę William i księżna Kate we wspólnym oświadczeniu upamiętnili pilota RAF, który zginął w ostatni weekend w katastrofie zabytkowego myśliwca Spitfire.

W ostatnią sobotę, w pobliżu bazy lotniczej RAF Coningsby we wschodniej Anglii rozbił się zabytkowy samolot wojskowy RAF. Był to myśliwiec Spitfire, należący do eskadry zabytkowych brytyjskich samolotów z czasów II wojny światowej. Tego samego dnia brytyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że w wypadku zginął pilot i że był on jedyną osobą na pokładzie. Trwa dochodzenie mające ustalić przyczyny wypadku. Do momentu wyjaśnienia katastrofy zdecydowano o uziemieniu zabytkowej floty.

Na wiadomość o katastrofie w weekend zareagowali książę William i jego żona - księżna Kate. "Niezwykle smutna wiadomość przyszła po południu z RAF Coningsby. Nasze myśli są dziś wieczorem z bliskimi pilota Battle of Britain Memorial Flight i całą wielką rodziną RAF" - napisała książęca para na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych, podpisując wiadomość swoimi inicjałami.

ZOBACZ TEŻ: Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Książę William był pilotem, jest Szefem Pułku

W połowie miesiąca książę William został mianowany Szefem Pułku (Naczelnym Pułkownikiem) Korpusu Lotniczego Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii. Przez ostatnie 32 lata tytuł ten nosił jego ojciec - król Karol III. Podczas ceremonii zorganizowanej w bazie lotnictwa w Hampshire król zapewniał, że William "jest naprawdę bardzo dobrym pilotem". Zarówno następca tronu, jak i jego brat - książę Harry, podczas swojej służby wojskowej byli pilotami. Pierwszy z nich służył jako pilot poszukiwawczo-ratowniczy, drugi dwukrotnie uczestniczył w misjach w Afganistanie.

W ubiegłym tygodniu, w związku z ogłoszeniem terminu wyborów w Wielkiej Brytanii tak William, jak i król Karol zawiesili swoje oficjalne aktywności. "W następstwie oświadczenia premiera, ogłaszającego wybory powszechne, rodzina królewska – zgodnie ze zwykłą procedurą – przełoży spotkania, które mogą sprawiać wrażenie rozpraszania lub odwracania uwagi od kampanii wyborczej. Ich Królewskie Mości przesyłają szczere przeprosiny wszystkim osobom, które mogą zostać dotknięte tą sytuacją" - napisano w oświadczeniu.

Księżna Kate i książę WilliamPAP/PA

Jak komentował Newsweek, ponieważ znaczna część spraw monarchii zostanie przesunięta na czas po głosowaniu 4 lipca, książę William zyska ponad miesiąc dla rodziny - w tym walczącej z chorobą żony.

ZOBACZ TEŻ: Ślub "najlepszej partii na Wyspach". Harry odmówił przyjazdu, Williamowi powierzono specjalną rolę

Autorka/Autor:am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/PA