Świat

8 tysięcy żołnierzy, 100 czołgów, 80 samolotów. Rosja i Białoruś znów ćwiczą

Świat

mil.ruJednocześnie Rosjanie ćwiczą w Centralnym Okręgu Wojskowym (Syberia)

Na północnym zachodzie Federacji Rosyjskiej w ramach rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych utworzono regionalną grupę wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego FR i Sił Zbrojnych Białorusi - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony Rosji.

Według resortu w ćwiczeniach o kryptonimie Szczit Sojuza-2015 (Tarcza Związku-2015) bierze udział ponad 8 tys. żołnierzy, około 100 czołgów oraz 80 samolotów i śmigłowców bojowych. Manewry, które potrwają do 16 wrześnie, odbywają się na poligonach wojskowych w obwodach leningradzkim i pskowskim.

W ćwiczeniach uczestniczy 1,3 tys. białoruskich żołnierzy, a ze strony rosyjskiej m.in. 500 spadochroniarzy ze stacjonującej w okolicach Pskowa 76. Dywizji Powietrznodesantowej. Wspólnymi działaniami wojsk Zachodniego Okręgu Wojskowego FR i Sił Zbrojnych Białorusi dowodzi szef białoruskiego Sztabu Generalnego generał Aleh Biełakonieu.

Odpieranie ataku atomowego

W ramach manewrów w czwartek rano w stan gotowości bojowej postawiono również Flotę Bałtycką. Jej siły - jak przekazał resort obrony FR - ćwiczyć będą m.in. odpieranie ataku umownego przeciwnika i orientację w nieznanym terenie.

W tej części manewrów bierze udział ponad 1,5 tys. żołnierzy, 20 okrętów wojennych, 10 samolotów i śmigłowców bojowych oraz około 200 jednostek sprzętu bojowego i specjalnego. Wojska obrony wybrzeża, wspierane przez lotnictwo, ćwiczyć będą na poligonach obwodu kaliningradzkiego.

Autor: fil\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Pozostałe wiadomości