"Wspieramy jedność terytorialną Ukrainy". Premier Japonii w Kijowie


Japonia wspiera jedność terytorialną Ukrainy i opowiada się za dyplomatycznym rozwiązaniem konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie - oświadczył w Kijowie szef japońskiego rządu Shinzo Abe.

- Japonia zdecydowanie potępia siłowe rozwiązanie konfliktu i z szacunkiem odnosi się do suwerenności i jedności terytorialnej Ukrainy - powiedział Abe po rozmowach z prezydentem Petrem Poroszenką.

Japoński premier zatrzymał się na Ukrainie w drodze na rozpoczynający się w niedzielę w bawarskim Elmau szczyt państw G7. Zadeklarował, że Tokio wspomoże władze w Kijowie w reformowaniu państwa. Na ten cel rząd Japonii udzielił Ukrainie gwarancji kredytowych na kwotę 1,5 mld dolarów.

- Japonia, która będzie przewodniczyła G7 w przyszłym roku będzie aktywnie sprzyjać pokojowemu i dyplomatycznemu uregulowaniu sytuacji na Ukrainie - podkreślił Abe.

"Symbol wsparcia"

Premier zwrócił uwagę na konieczność realizacji mińskich porozumień pokojowych. - Zauważę, że wszystkie strony, w tym Rosja i Ukraina, powinny przestrzegać ustaleń o zawieszeniu broni - powiedział.

Poroszenko podziękował ze swej strony Japonii za solidarność. - Wizyta premiera Japonii przed szczytem Wielkiej Siódemki w Niemczech, jest symbolem ogromnego wsparcia, które okazywane jest dziś Ukrainie – oświadczył.

Autor: mac//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości