Świat

Wpadł szef klanu Corleone

Świat

WikipediaKolejny suckes, ale końca walki z mafią nie widać

Na Sycylii karabinierzy aresztowali Gaetano Rinnę, brata bossa bossów cosa nostry Toto Riiny. 79-letni mężczyzna uważany jest za nowego szefa klanu Corleone. Toto Riina, aresztowany w 1993 roku, odbywa kilka wyroków dożywocia w więzieniu o zaostrzonym rygorze.

Wraz z Gaetano Riiną do aresztu trafiło trzech innych mafiosów z gangu Corleone, ponownie rozbitego w ostatnich latach przez wymiar sprawiedliwości.

Sędziwi bossowie

Gaetano mieszkający w miejscowości Mazara del Vallo na Sycylii był już karany ponad 20 lat temu za przynależność do mafii. Ten brat najsłynniejszego żyjącego szefa szefów cosa nostry, wydawał polecenia na odległość klanowi, którego matecznikiem jest miasteczko Corleone pod Palermo. W trakcie trwającego 3 lata dochodzenia śledczy ustalili, że sędziwy mafioso podejmował najważniejsze decyzje, w tym te dotyczące delikatnych relacji z innymi sycylijskimi gangami.

Według prokurator do walki z mafią Marzii Sabelli, która koordynowała dochodzenie, to właśnie Toto Riina, uwięziony od prawie 20 lat, jest nadal faktycznym szefem cosa nostry. Przestępca kieruje mafią z więzienia, mimo zaostrzonego rygoru i surowej kontroli, jakiej jest poddawany.

Tym samym odrzuciła ona hipotezy o tym, że schedę przejęli po jego aresztowaniu Bernardo Provenzano, a potem Salvatore Lo Piccolo, zatrzymani w ostatnich latach, a także numer jeden na policyjnej liście wciąż poszukiwanych - Matteo Messina Denaro. Wszyscy - twierdzi prokurator Sabella - byli w kontakcie z "wujkiem Toto", jak go nazywają.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia