Świat

Zełenski: Rosja ma szansę wykazać się chęcią zakończenia konfliktu

Świat

Zełenski wzywa Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy
Zełenski wzywa Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzyMSW Ukrainy
wideo 2/20

Uwolnienie przez Rosję 24 ukraińskich marynarzy może pokazać gotowość Moskwy do zakończenia konfliktu z Ukrainą - stwierdził w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wcześniej w sobotę Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) w Hamburgu zobowiązał Rosję do natychmiastowego uwolnienia ukraińskich marynarzy, którzy od pół roku znajdują się w rosyjskiej niewoli.

"Wykonanie przez Federację Rosyjską nakazu Międzynarodowego Trybunału ONZ [ITLOS podlega ONZ - red.] w sprawie uwolnienia ukraińskich marynarzy i okrętów może być ze strony rosyjskiego kierownictwa pierwszym sygnałem realnej gotowości zakończenia konfliktu z Ukrainą" - ocenił Zełenski. "Rosja może zrobić krok w kierunku odblokowania negocjacji i rozwiązania stworzonych przez siebie problemów w cywilizowany sposób. Zobaczymy, jaką drogę wybierze Kreml. Niecierpliwie czekamy jednak na powrót naszych chłopaków do domu" - napisał prezydent na Twitterze.

Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej

Pod koniec listopada 2018 roku na Morzu Czarnym doszło do ostrzelania przez Rosję trzech okrętów marynarki wojennej Ukrainy. Do ataku doszło, gdy Ukraińcy próbowali przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez łączącą je i kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Kerczeńską. Trzy ukraińskie jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg - aresztowanych.

Oprócz uwolnienia marynarzy, sędzia i zarazem prezes ITLOS Jin-Hyun Paik w ogłoszonej decyzji nakazał zwrot zatrzymanych okrętów. Obie strony mają dodatkowo zrezygnować z działań, które mogłyby jeszcze bardziej zaostrzyć i tak napiętą sytuację w rejonie Morza Czarnego i Azowskiego.

Władze Ukrainy uznały incydent w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej za akt agresji. Wówczas rannych zostało sześciu członków załogi trzech ukraińskich jednostek.

Rosja z kolei zarzuca marynarzom nielegalne przekroczenie granicy państwowej. Zgodnie z umowami dwustronnymi Morze Azowskie i Cieśnina Kerczeńska to wewnętrzne terytoria obu państw i oba państwa mają na nich swobodę żeglugi.

W tej sprawie swoje oświadczenie wydało rosyjskie MSZ. Według resortu można było nie dopuścić do powstania tej sytuacji pod warunkiem przestrzegania wymogów rosyjskiego prawa, dotyczących żeglugi w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej.Wezwano stronę ukraińską, by odtąd prawa tego przestrzegała. CZYTAJ WIĘCEJ

Cieśnina Kerczeńska łączy Morze Azowskie i Morze CzarneMapy Google, tvn24.pl

Autor: akw//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: