"Ukraina wykonała swoją część ustaleń"


Osiągnięcie pokoju w Donbasie i zakończenie rozlewu krwi jest dla mnie absolutnym priorytetem - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czasie spotkania z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Rozmowa odbyła się w stolicy Japonii, Tokio, gdzie obydwaj uczestniczyli w intronizacji cesarza Naruhito. Jednym z tematów rozmowy były przygotowania do szczytu przywódców państw czwórki normandzkiej - Francji, Niemiec Ukrainy i Rosji, poświęconemu pokojowemu uregulowaniu sytuacji we wschodniej Ukrainie.

"Szefowie dwóch państw zgodzili się, że format normandzki jest kluczowy dla powstrzymania agresji Rosji przeciwko Ukrainie i spotkanie jego przywódców powinno odbyć się w najbliższym czasie" - poinformowało w środę biuro prasowe ukraińskiego prezydenta.

- Ukraina wykonała swoją część ustaleń na rzecz wznowienia działalności czwórki normandzkiej. Liczymy, że spotkanie jej przywódców odbędzie się w najbliższym czasie, gdyż wszystkie przeszkody zostały usunięte - oświadczył Wołodymyr Zełenski.

Nie ma konkretnych dat

Spotkanie w Paryżu w formacie normandzkim przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec w celu uregulowania konfliktu w Donbasie było początkowo zapowiadane na wrzesień, a następnie na październik.

Na początku tego miesiąca strona rosyjska poinformowała jednak, że szczyt nie odbędzie się do końca października i że nie ma jeszcze konkretnych dat.

Jako warunek szczytu Rosja w ostatnim czasie stawiała podpisanie przez Ukrainę tak zwanej formuły Steinmeiera, zakładającej przyznanie kontrolowanemu przez separatystów Donbasowi specjalnego statusu. Przedstawiciele Ukrainy dokument podpisali.

Format normandzki rozmów na temat Donbasu to negocjacje przedstawicieli czterech państw, tak zwanej czwórki normandzkiej: Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. Po raz pierwszy rozmowy w tym gronie, na szczeblu głów państw, odbyły się w 2014 roku, gdy przywódcy brali udział w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Gdyby doszło do szczytu, byłoby to pierwsze spotkanie tego formatu na najwyższym szczeblu od trzech lat i jednocześnie pierwsze osobiste spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z nowym prezydentem Ukrainy. Zełenski objął najwyższe stanowisko w państwie w maju tego roku.

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 rokuAdam Ziemienowicz / PAP

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP, president.gov.ua

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Pozostałe wiadomości