Prezydent Ukrainy na szczycie NATO: prosimy o przekazanie jednego procenta swoich samolotów i czołgów

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP
Zełenski na szczycie NATO: 24 lutego zwróciłem się do was z całkowicie logiczną prośbą
Zełenski na szczycie NATO: 24 lutego zwróciłem się do was z całkowicie logiczną prośbąTVN24
wideo 2/22
TVN24Zełenski na szczycie NATO: 24 lutego zwróciłem się do was z całkowicie logiczną prośbą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do zgromadzonych na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli prezydentów i premierów państw członkowskich NATO. - Zwracam się o przekazanie Ukrainie jednego procenta posiadanych przez państwa Sojuszu samolotów wojskowych - powiedział w zamieszczonym na Facebooku nagraniu. Wcześniej przywódca Ukrainy wygłosił przemówienie w szwedzkim parlamencie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski apelował o przekazanie samolotów wojskowych. - Ochrońcie nas od rosyjskich rakiet - mówił. - W ciągu dziesięcioleci Rosja zgromadziła znaczne zasoby wojskowe, wiele bomb i pocisków - dodał.

- 24 lutego zwróciłem się do was z całkowicie logiczną prośbą, aby pomóc nam zamknąć nasze niebo, żeby chronić Ukraińców przed rosyjskimi bombami i pociskami. Nie usłyszeliśmy jasnej odpowiedzi - powiedział Zełenski. - Ukraina nie posiada potężnego potencjału przeciwrakietowego, ma znacznie mniej samolotów niż Rosja, dlatego zwracamy się do was z prośbą - podkreślił.

Całe wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego na szczycie NATO
Całe wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego do przywódców NATOTVN24

Prezydent Ukrainy wezwał również do udostępnienia jego państwu jednego procenta z 20 tysięcy czołgów posiadanych przez NATO. - Musimy odblokować nasze miasta, w których Rosjanie przetrzymują setki tysięcy zakładników, głodząc ich i niszcząc dzielnice mieszkalne - uzasadnił. 

Zełenski w szwedzkim parlamencie: wy także jesteście zagrożeni, Rosjanie mogą zająć Gotlandię 

Wcześniej przywódca Ukrainy wygłosił za pomocą łącza wideo przemówienie w szwedzkim parlamencie - Riksdagu. - To mroczny czas, niespotykany od II wojny światowej. Lista zmarłych liczy tysiące, a Rosjanie bombardują szpitale, uniwersytety, przedszkola - mówił.

- Wy, Szwedzi, także jesteście zagrożeni - powiedział Zełenski. Jak dodał, "w rosyjskich mediach pojawiały się informacje o planach zajęcia Gotlandii, a jeśli Rosja zajmie Bałtyk, oznaczać to będzie ograniczenie wolności w Europie".

Podkreślił, że "Rosjanie nie czynią rozróżnienia między celami wojskowymi i cywilnymi". - To, co się dzieje, to jest atak terrorystyczny - zauważył. Zełenski podziękował Szwecji, która "jako jedna z pierwszych udzieliła pomocy Ukrainie". - Wiem, że to była wasza historyczna decyzja. Jestem wdzięczny, że Szwecja wspiera sankcje, kolejne muszą być zatwierdzane każdego tygodnia. Żaden statek z ropą nie może być przyjmowany - przekonywał.

Szwecja, mająca tradycję kraju neutralnego, przekazała Ukrainie broń, a także pomoc humanitarną. Szwedzkie związki zawodowe pracowników portowych zdecydowały o blokadach statków przypływających z ładunkami z Rosji.

Zełenski zauważył, że "kolory flag Ukrainy oraz Szwecji, niebieski i żółty, są obecnie najbardziej popularnymi na świecie". - Kojarzą się z wolnością, godnością i sprawiedliwością - podkreślił. Mówił także, że "wszystkie zbrodnie wojenne muszą zostać rozliczone, a ci, którzy za nie odpowiadają, muszą być postawieni przed wymiarem sprawiedliwości".

Zapewnił, że Ukraińcy po wojnie wrócą do domu. Swoje przemówienie zakończył stwierdzeniem, że "Ukraina pokazała, że jest godna członkostwa w Unii Europejskiej".

Przemowa Zełenskiego, której wysłuchał m.in. obecny na sali plenarnej ambasador Ukrainy w Szwecji, została nagrodzona owacją na stojąco. Szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde oceniła wystąpienie jako "niesamowicie mocne". Premier Szwecji Magdalena Andersson zapewniła, że na szczycie UE w Brukseli z udziałem prezydenta USA Joe Bidena będzie zabiegać o pomoc na rzecz odbudowy Ukrainy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości