Wolą Putina niż Merkel. "Jej ocena dramatycznie się pogorszyła"


Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest w społeczeństwie czeskim mniej lubiana niż prezydent Rosji Władimir Putin - wynika z opublikowanego w czeskich mediach sondażu instytutu badania opinii publicznej STEM.

Działalność szefowej niemieckiego rządu pozytywnie oceniło 24 proc. respondentów, podczas gdy w poprzednim badaniu z października 2013 roku było to jeszcze 72 proc. "Dziś, prawdopodobnie w związku z kryzysem migracyjnym, jej ocena dramatycznie się pogorszyła" - zaznaczył w komentarzu STEM. Putin jest oceniany korzystnie przez 37 proc. respondentów, co w porównaniu z rokiem 2013 oznacza wzrost o cztery punkty procentowe. W tym samym czasie odsetek osób akceptujących działalność prezydenta USA Baracka Obamy spadł o 16 punktów procentowych, do 55 proc.

Wysokie mniemanie o papieżu

41 proc. respondentów zadeklarowało, że nie zna przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera, a 16 proc. oceniło go pozytywnie. W przypadku papieża Franciszka odsetek ocen pozytywnych wyniósł 74 proc., a premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona 67 proc., czyli tyle samo co u premiera Słowacji Roberta Fico. Za nimi ulokowali się prezydent Francji Francois Hollande i premier Węgier Viktor Orban ze wskaźnikami akceptacji wynoszącymi odpowiednio 51 i 45 proc. Sondaż STEM przeprowadzono w dniach od 3 do 11 grudnia wśród 1 014 osób.

Autor: mk//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości