Wojskami lądowymi USA w Europie pokieruje Niemiec

Świat

wikipedia.orgGenerał Donald M. Campbell ma zostać dowódcą operacji sił lądowych USA w Europie

Dowództwo operacji sił lądowych USA w Europie (USAREUR) chce powierzyć stanowisko swego szefa sztabu niemieckiemu generałowi - podał w sobotę dziennik "Wiesbadener Kurier". Media podkreślają, że to pierwszy taki przypadek w armii USA.

Dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie (7. armii USA) generał Donald M. Campbell potwierdził w rozmowie z "Wiesbadener Kurier" tę propozycję. Jak wyjaśnił, złożona przez stronę amerykańską oferta ma wzmocnić współpracę pomiędzy siłami zbrojnymi obu krajów.

Campbell powiedział, że amerykańska propozycja rozpatrywana jest obecnie w niemieckim Ministerstwie Obrony. Ostateczną decyzję podejmie szefowa resortu Ursula von der Leyen. Media nie podają nazwisk ewentualnych kandydatów. Niemiecki generał Eckart Klink uznał amerykańską propozycję za "nieprawdopodobny przejaw otwarcia". Stanowisko szefa sztabu jest "sercem" armii USA w Europie - powiedział Klink.

"Propozycja dowodem zaufania"

Kwatera główna USAREUR (US Army Europe) znajduje się w Wiesbaden (Hesja). Oprócz Niemiec amerykańscy żołnierze stacjonują w Belgii, w Holandii i we Włoszech. 7. armia USA liczy 40 tys. żołnierzy.

Poseł CDU i prezes Związku Żołnierzy Rezerwy w Niemczech Roderich Kiesewetter powiedział, że propozycja jest dowodem zaufania Amerykanów do Niemców i wzmacnia niemieckie wpływy. Powierzenie obcokrajowcowi wysokiej funkcji w strukturze amerykańskich sił zbrojnych jest zdaniem mediów "całkowitym nowum".

W jednostkach wielonarodowych jest to natomiast już sprawdzona praktyka. I tak w latach 1993-2005 wojskowi niemieccy dowodzili II korpusem niemiecko-amerykańskim.

Stosunki niemiecko-amerykańskie były w ostatnich miesiącach bardzo napięte. Powodem było ujawnienie informacji o inwigilowaniu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obywateli Niemiec. W polu zainteresowania amerykańskich służb był także przez lata telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel. Berlin zabiega od ubiegłego roku o podpisanie z USA umowy zakazującej wzajemnego szpiegowania, jednak ze względu na negatywne stanowisko Waszyngtonu do tej pory nie doszło do porozumienia.

Autor: nsz/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org