Świat

Wojna z Bliskiego Wschodu przeniosła się na niemieckie ulice

Świat


Trwająca na Bliskim Wschodzie niezwykle brutalna wojna pomiędzy Kurdami a fanatykami z Państwa Islamskiego przenosi się do Europy. Podczas starć między Kurdami a islamistami w Hamburgu i Celle co najmniej 23 osoby zostały ranne. Policja musiała użyć armatek wodnych.

W noc z wtorku na środę w Hamburgu doszło do ulicznej konfrontacji pomiędzy 400 Kurdami i podobną liczbą salafitów. Obie grupy uzbrojone były w pałki, pręty, noże i inne ostre przedmioty.

Siłom porządkowym udał się rozdzielić obie strony przy użyciu armatek wodnych, pałek i gazu łzawiącego, jednak walki między mniejszymi grupkami trwały do rana. Obrażenia odniosło 14 osób. Cztery z nich zostały ciężko ranne. 22 osoby trafiły do aresztu. W Celle (Dolna Saksonia) w ulicznych zajściach uczestniczyli Kurdowie oraz wyznający islam Czeczeni. Obie grupy obrzucały się butelkami i kamieniami. Interwencja policji zapobiegła bezpośredniej konfrontacji. Podczas akcji czterech funkcjonariuszy i pięciu demonstrantów zostało rannych. Islamski duchowny Pierre Vogel podżegał za pośrednictwem mediów społecznych do konfliktu, wzywając muzułmanów do udzielenia pomocy współwyznawcom. W Stuttgarcie grupa Kurdów zablokowała jedną z ulic miasta. Podczas likwidacji blokady lekkich obrażeń doznał policjant. W Bielefeld 30 Kurdów okupowało przez pewien czas regionalne biuro SPD. Domagali się zwiększenia pomocy dla swoich rodaków walczących z dżihadystami z Państwa Islamskiego.

Import konfliktu

Rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych powiedział dziennikarzom, że władze z niepokojem śledzą rozwój wydarzeń i nie pozwolą na łamanie prawa. Federalny Urząd Kryminalny BKA obawia się, że zajęcie przez islamistów syryjskiego miasta Kobane i ewentualna masakra kurdyjskiej ludności może doprowadzić do kolejnej fali eskalacji protestów w Niemczech. Zdjęcia i relacje o okrucieństwie islamistów mogą wywołać silne reakcje wśród Kurdów mieszkających w Niemczech - uważa BKA. Już obecnie można zaobserwować "silne wzburzenie", które może prowadzić do wybuchu przemocy - czytamy w analizie sytuacji, do której dotarł "Der Spiegel".

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości