Challengery 2 pojadą do Ukrainy. Sprawdziły się w Iraku, ani jeden nie został zniszczony przez wroga

Autor:
ads//rzw
Źródło:
PAP
Brytyjski czołg Challenger 2 podczas ćwiczeń
Brytyjski czołg Challenger 2 podczas ćwiczeńTwitter/Ministry of Defence
wideo 2/3
Twitter/Ministry of DefenceBrytyjski czołg Challenger 2 podczas ćwiczeń

Brytyjczycy przekażą Ukrainie 14 czołgów Challenger 2. Maszyny te - produkowane do 2002 roku - z powodzeniem sprawdziły się między innymi w Iraku. Ani jeden taki czołg, pomimo intensywnych ostrzałów, nie został zniszczony przez wroga.

Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało w sobotę nagranie wideo pokazujące możliwości czołgu Challenger 2. Przed tygodniem brytyjski premier Rishi Sunak poinformował o przekazaniu 14 takich czołgów Ukrainie.

Nigdy nie został zniszczony przez wroga

Challenger 2 to brytyjskiej produkcji czołg podstawowy trzeciej generacji. Opracowany został w latach 90. jako następca Challengera 1. Jego produkcja zaczęła się w 1994 roku (choć do służby w brytyjskiej armii wszedł dopiero cztery lata później), a zakończyła się w 2002 roku. Ogółem powstało około 450 sztuk. Dotychczas jedynym ich użytkownikiem oprócz brytyjskiej armii były siły zbrojne Omanu, które zakupiły 38 sztuk.

Brytyjski czołg Challenger 2Twitter/Ministry of Defence

Brytyjskie Challengery 2 po raz pierwszy zostały użyte podczas misji pokojowych w Bośni i Hercegowinie oraz w Kosowie, a w sytuacji stricte bojowej - w czasie wojny w Iraku w 2003 roku. Mimo że kilkakrotnie były intensywnie i z bliskiej odległości ostrzeliwane przez siły wroga, żaden z czołgów nie został zniszczony w czasie walki i żaden z członków załogi nie zginął. Jedyny przypadek zniszczenia czołgu Challenger 2 miał miejsce w marcu 2003 roku w Iraku, gdy przez pomyłkę został trafiony przez inny taki sam czołg.

Czołg Challenger 2

Czołg Challenger 2 ma długość 8,3 metra (nie licząc lufy) i szerokość 3,5 metra. Jego masa to 75 ton, jest zatem cięższy od rosyjskich odpowiedników. Jest wyposażony w gwintowane działo o kalibrze 120 milimetrów, a także dwa karabiny maszynowe. Wieża i kadłub czołgu chronione są przez pancerz Chobham/Dorchester. Maksymalna prędkość na drodze to 59 kilometrów na godzinę, a maksymalny zasięg 550 kilometrów. Załogę Challengera 2 tworzą cztery osoby - dowódca, działonowy, ładowniczy/operator, kierowca.

Autor:ads//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Ministry of Defence

Pozostałe wiadomości