"Washington Post": Rosja zajęła w tym roku więcej terenów, niż Ukraina wyzwoliła w poprzednim

Źródło:
PAP

W ramach brutalnej i bezprawnej agresji na Ukrainę, Rosja zdobyła już w tym roku więcej terenów, niż Kijowowi udało się wyzwolić podczas ubiegłorocznej kontrofensywy - podał w piątek dziennik "Washington Post".

Według "Washington Post" , od czerwca do grudnia ubiegłego roku siły ukraińskie odbiły 515 kilometrów kwadratowych terytorium kraju, podczas gdy siły rosyjskie w prowadzonej od początku kwietnia tego roku ofensywie przejęły obszar o powierzchni 761 kilometrów kwadratowych.

Jak podkreślił amerykański dziennik, Rosja przesuwała się do przodu, atakując wiele punktów wzdłuż liczącej 966 kilometrów linii frontu w Ukrainie, w czasie gdy siły ukraińskie czekały na posiłki i broń.

Rosyjska ofensywa w obwodzie Charkowskim

W ostatnich dniach rosyjska ofensywa w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy zmusiła do opuszczenia domostw tysiące osób. Niektórzy ewakuowani twierdzą, że tegoroczny atak był jeszcze gwałtowniejszy niż ubiegłoroczny. Siły rosyjskie zdobyły też tereny wysunięte dalej na południe.

CZYTAJ TEŻ: "Trudna sytuacja" w Charkowie. Doniesienia o eskalacji walk >>>

Zdaniem analityków, choć rosyjskie zdobycze terytorialne są stosunkowo niewielkie, to mają istotne znaczenie, gdyż stwarzają presję na wojsko ukraińskie na dużym obszarze.

Ofensywa Rosji oznacza, że Kijów będzie musiał przemieszczać siły w różne miejsca, zwłaszcza na północ – ocenił historyk z amerykańskiego think tanku Rand Corporation Gian Gentile. Według niego może to utrudnić siłom ukraińskim przygotowanie kontrofensywy.

Autorka/Autor:akr//mrz

Źródło: PAP