TVN24 | Świat

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego ogłosiła niezależność od rosyjskiej Cerkwi

TVN24 | Świat

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Ukraińska Cerkiew prawosławna wzywa do zdetronizowania moskiewskiego patriarchy Cyryla
Ukraińska Cerkiew prawosławna wzywa do zdetronizowania moskiewskiego patriarchy CyrylaReuters Archive
wideo 2/35
Reuters ArchiveUkraińska cerkiew prawosławna wzywa do zdetronizowania moskiewskiego patriarchy Cyryla

Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego ogłosił w piątek "pełną samodzielność i niezależność" od Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Potępił również stanowisko moskiewskiego patriarchy Cyryla wobec inwazji Rosji na Ukrainę.

Sobór, obradujący w piątek w Kijowie, uchwalił zmiany w statucie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, "świadczące o jej pełnej samodzielności i niezależności" - napisano w jego postanowieniu.

"Wyrażamy niezgodę wobec stanowiska patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla odnośnie wojny w Ukrainie" - oznajmiono. Zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl otwarcie popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Pojawiły się między innymi nagrania, na których hierarcha ofiarowuje ikonę dowódcy rosyjskiej Gwardii Narodowej generałowi Wiktorowi Zołotowowi i błogosławi agresję.

Sobór Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego potępił też wojnę jako złamanie przykazania "nie zabijaj" i wyraził współczucie wobec wszystkich, którzy ucierpieli na skutek rosyjskiej agresji w Ukrainie.

Ławra Peczerska, prawosławny klasztor w Kijowie, siedziba zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu MoskiewskiegoShutterstock

Propozycja podjęcia dialogu z Cerkwią Prawosławną Ukrainy

Ponadto uczestnicy soboru zaproponowali podjęcie dialogu z Cerkwią Prawosławną Ukrainy. "Sobór wyraża głęboki żal z powodu braku jedności w ukraińskim prawosławiu. Istnienie rozłamu sobór uważa za głęboką, bolesną ranę na ciele prawosławia" - podkreślono.

Napisano jednak, że aby podjęto dialog, przedstawiciele Cerkwi Prawosławnej Ukrainy powinni "zaprzestać zajmowania cerkwi siłą i przymusowego wcielania parafii do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy".

Uczestnicy soboru zwrócili się też do władz Ukrainy i Rosji z apelem o kontynuowanie rozmów i poszukiwanie "silnego i rozumnego słowa, które mogłoby powstrzymać przelew krwi".

Ukraińska Cerkiew prawosławna wzywa do zdetronizowania moskiewskiego patriarchy Cyryla
Ukraińska cerkiew prawosławna wzywa do zdetronizowania moskiewskiego patriarchy CyrylaReuters Archive

Parafie odchodzą od Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego

Portal risu.ua pisał w zeszłym tygodniu, że parafie należące do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego masowo przechodzą pod jurysdykcję Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Według stanu z 17 maja od początku istnienia Cerkwi Prawosławnej Ukrainy przeszło pod jej skrzydła 836 parafii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

Cerkiew Prawosławna Ukrainy została utworzona w grudniu 2018 roku w wyniku połączenia Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej. W styczniu 2019 roku patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podpisał tomos (akt kanoniczny), nadający nowej strukturze wyznaniowej status autokefalii, czyli niezależności wobec innych wspólnot religijnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości