TVN24 | Świat

Turecki dron dla Ukrainy dotarł na Litwę. Ministerstwo pokazało zdjęcie

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
Reuters
Czym są Bayraktary?
Czym są Bayraktary?TVN24
wideo 2/3
TVN24Czym są Bayraktary?

Na Litwę trafił turecki dron bojowy Bayraktar TB2, który ma zostać przekazany na Ukrainę. Bezzałogowiec, na który zbierano pieniądze poprzez crowdfunding, został ostatecznie podarowany przez turecką firmę. Zebrane środki litewskie władze mają przeznaczyć na uzbrojenie maszyny i wsparcie humanitarne dla Ukrainy.

Akcję zbiórki pieniędzy na zakup tureckiego drona dla Ukrainy ogłosił pod koniec maja znany litewskich dziennikarz i działacz społeczny Andrius Tapinas. W ciągu trzech dni zebrano prawie 6 milionów euro. Pieniądze przekazywali Litwini w kraju i poza jego granicami.

Ostatecznie turecki producent bezzałogowca poinformował w czerwcu, że przekaże drona za darmo, a rząd Litwy zobowiązał się wydać 1,5 miliona euro z uzbieranych pieniędzy na uzbrojenie drona. Pozostałe pieniądze mają zostać przekazane przez Litwę, zgodnie z wnioskiem Turcji, na pomoc humanitarną, obronną, logistyczną lub na odbudowę Ukrainy.

Litwskie władze opublikowały zdjęcie drona z logiem jastrzębia w barwach Litwy i Ukrainy.

Jak przypomina agencja Reutera, Ukraina kupiła od tureckiej firmy Baykar ponad 20 dronów bojowych Bayraktar TB2 w ostatnich latach i kolejnych 16 od 27 stycznia bieżącego roku.

Polska zbiórka na dron

Podobną zbiórkę zainicjował w Polsce publicysta Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna"). Uzbierane fundusze mają zostać przeznaczone na zakup drona bojowego Bayraktar TB2 dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Turecki Bayraktar stał się symbolem wojny w Ukrainie.

We wtorek rano kwota na koncie zbiórki przekroczyła 5 milionów 600 tysięcy złotych. Pieniądze wpłaciło już ponad 52 tysiące osób. Do końca zbiórki zostały 23 dni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@Lithuanian_MoD

Pozostałe wiadomości