Zełenski zwraca się o zatwierdzenie 50-letnich sankcji wobec Iranu

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do ukraińskiego parlamentu o zatwierdzenie sankcji wobec Iranu, który produkuje drony, wysyłane następnie przez Rosję do atakowania celów cywilnych w Ukrainie. Całkowity zakaz handlu i transportu miałby być wprowadzony na 50 lat.

W nocy z soboty na niedzielę siły rosyjskie przeprowadziły największe od początku otwartej fazy wojny uderzenie dronami Shahed produkcji irańskiej. Informację o sankcjach specjalnych wobec Iranu opublikowano w niedzielę po południu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił parlament o zatwierdzenie decyzji, którą podjęła w tej sprawie Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

Teheran Shutterstock

"Teheranowi chciałbym przypomnieć główne prawo życia, prawo bumerangu"

Wprowadzony ma zostać między innymi całkowity zakaz handlu z Iranem, wstrzymany tranzyt i transport irańskich towarów, a rezydenci z tego kraju nie będą mogli przesyłać kapitału poza granice Ukrainy. Restrykcje dotyczą też zakazu przekazywania Irańczykom technologii i praw własności intelektualnej oraz zakazu inwestowania w Iranie. Mychajło Podolak, doradca biura prezydenta Zełenskiego, oświadczył na Twitterze, że w wojnie Rosji przeciw Ukrainie Teheran jest sojusznikiem Moskwy i świadomie dostarcza broń do ataków na ukraińskie miasta. "Oficjalnemu Teheranowi chciałbym dziś przypomnieć główne prawo życia, prawo bumerangu. Nie łudźcie się iluzją odległości geograficznej czy błędnym rozumieniem priorytetów Ukrainy. Raz odpalony Shahed z pewnością odnajdzie drogę do swego producenta" - ostrzegł Podolak.

W nocy z soboty na niedzielę Rosjanie wysłali nad Ukrainę 54 drony Shahed, z których 52 zestrzelono. Jedna osoba zginęła, dwie są ranne. Odłamki spadających dronów wywołały pożary i uszkodziły wiele domów mieszkalnych.

Fragmenty zestrzelonego drona Shahed nad Ukrainą Oleksii Samsonov /Global Images Ukraine / Getty Images
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości