Siły powietrzne Ukrainy: Rosji skończyły się irańskie drony

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronówArchiwum Reuters
wideo 2/21
Reuters Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów

Wygląda na to, że Rosji skończyła się pierwsza partia irańskich dronów bojowych wykorzystywanych przeciwko Ukrainie - ocenił Jurij Ihnat, rzecznik sił powietrznych Ukrainy. Według przedstawicieli zachodnich służb wywiadowczych od sierpnia Rosja wykorzystała przeciwko Ukrainie ponad 400 dronów produkcji irańskiej.

- Były informacje, że Rosja łącznie zamówiła (od Iranu - red.) 1740 dronów. Najpewniej nie mają możliwości ich teraz otrzymywać - powiedział Jurij Ihnat, cytowany w środę przez agencję Unian. - Wygląda na to, że pierwsza partia już się skończyła - poinformował rzecznik.

Analitycy Conflict Intelligence Team (CIT) również podkreślają, że Rosji najpewniej skończyły się drony Shahed-136. Zaznaczają, że rosyjskie wojsko przestało je aktywnie wykorzystywać. Rosjanie albo czekają na kolejne dostawy, albo organizują produkcję bezzałogowców na terytorium Rosji - dodaje CIT.

Irańskie drony w rękach Rosjan

Jak poinformował amerykański dziennik "Washington Post", Rosja i Iran porozumiały się w sprawie budowy "setek" dronów bojowych według irańskiego projektu na terytorium Rosji.

W ocenie przedstawicieli zachodnich służb wywiadowczych, cytowanych przez "WP", od sierpnia Rosja wykorzystała przeciwko Ukrainie ponad 400 dronów produkcji irańskiej. Wiele bezzałogowców atakowało cywilną infrastrukturę, np. elektrownie.

Teheran twierdzi, że sprzedał Rosji drony przed rozpoczęciem prowadzonej na pełną skalę napaści na Ukrainę, jednak w bezzałogowcach znaleziono części wyprodukowane w lutym, co może świadczyć o tym, że uzbrojenie było przekazane później.

Strona ukraińska poinformowała, że strąca około 70 procent dronów przed ich uderzeniem.

Irański dron kamikadze Shahed-136PAP/Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości