Media: dzieci z okupowanych terenów Ukrainy są brutalnie indoktrynowane rosyjską propagandą

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Ewakuacja ukraińskich dzieci. Wideo archiwalne
Ewakuacja ukraińskich dzieci. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveEwakuacja ukraińskich dzieci. Wideo archiwalne

Program nauczania w szkołach na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję służy brutalnej indoktrynacji dzieci - powiadomił niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'. Uczniom wpaja się kult wojny i przemocy, a także zmusza do śpiewania pieśni na cześć Władimira Putina i rysowania swastyk na ukraińskich flagach - podało medium.

Opozycyjne media przeprowadziły rozmowę z nauczycielką z miasta Woroneż w Rosji, wysłaną w "delegację" do kontrolowanej przez agresora części obwodu donieckiego, regionu na wschodzie Ukrainy.

Jak zaznaczono, pracownicy rosyjskiej oświaty są zmuszani do wyjazdów na okupowane terytoria lub zachęcani do tego bardzo wysokimi wynagrodzeniami, przekraczającymi cztero-, a nawet pięciokrotnie ich dotychczasowe zarobki.

- Zgodziłam się, ponieważ pochodzę z tamtych stron, lecz z tego, co wiem, inni nauczyciele po prostu nie mają wyboru. Nikt nam nie mówi, jak długo potrwa ta "delegacja". Jeśli ją zakończę, to zostanę zwolniona z pracy - przyznała rozmówczyni Możem Objasnit'.

Ukraińskie dzieci poddawane są rosyjskiej indoktrynacjiShutterstock

Kobieta opowiedziała, jak wyglądają lekcje z uczniami rosyjskich szkół w Donbasie. - Od razu otrzymałam zadanie, żeby rysować "patriotyczne rysunki". Przed zajęciami wszystkie dzieci zbierają się, po czym włącza im się hymn Rosji oraz pieśń "Władimir Putin - zuch". Mówi się o tym, jaki zły jest Zachód - wspomniała nauczycielka.

- Rozmawiałam z nimi i usłyszałam, że chcą walczyć, gdy tylko ukończą 14 lat. Nie ma co się dziwić po wszystkim tym, co usłyszą w szkole. Większość dzieci jest podatna na propagandę - dodała.

Dzieci zmuszane do rysowania podziękowań dla Putina

Na kanale Możem Objasnit' zamieszczono rysunki uczniów z Donbasu, przedstawiające podziękowania dla Putina, symbolizującą rosyjską inwazję literę "Z", a także swastykę namalowaną na tle ukraińskiej flagi.

Jak dodano, inne rysunki, które udostępniono redakcji, ukazują między innymi podziękowania pod adresem Ramzana Kadyrowa - namiestnika Czeczenii z nadania Kremla. - Za co mają dziękować Putinowi? Za to, że ich ojcowie zostali wysłani na front i zginęli lub zostali kalekami? - pytała retorycznie rozmówczyni opozycyjnego kanału.

Kobieta przyznała, że wielu nauczycielom nie podoba się "wtłaczanie do głów dzieci tak brutalnej propagandy", lecz każdy boi się o tym głośno powiedzieć. - Tutaj nie ma mowy o własnym zdaniu. Nikt nikomu nie ufa, ludzie są zastraszeni - podkreśliła.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości