TVN24 | Świat

Ambasador USA przy ONZ: za wojnę w Ukrainie wysoką cenę zapłaci Afryka

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Afryce grozi głód, zapłaci ona wysoką cenę za inwazję Rosji na Ukrainę - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Podkreśliła, że Moskwa stara się zrzucić na Zachód winę za zakłócenia w eksporcie produktów rolnych i nawozów.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield oświadczyła w piątek, że "za wojnę w Ukrainie wysoką cenę zapłaci Afryka", której grozi głód, zwłaszcza w regionach subsaharyjskich. Dodała, że brak bezpieczeństwa żywnościowego dotyczy tam 40 milionów ludzi.

Afrykańczycy "nie chcą być zmuszani do opowiedzenia się po jednej ze stron" konfliktu, jak w latach zimnej wojny, ale powinni znać fakty dotyczące tej wojny - oceniła ambasador, odnosząc się do tego, że kraje Afryki w dużej mierze odmówiły potępienia agresji Rosji w Ukrainie.

Ambasador USA przy ONZ o działaniach Rosji w Ukrainie

- Rosja systematycznie przejmuje niektóre z najbardziej żyznych terenów uprawnych w Ukrainie, niszczy pola minami i bombami. Niezależnie od tego, jaki ma się stosunek do Rosji, w naszym wspólnym interesie leży ograniczanie wpływu wojny w Ukrainie na bezpieczeństwo żywnościowe - oznajmiła Thomas-Greenfield.

Podkreśliła, że Moskwa stara się zrzucić na Zachód winę za zakłócenia w eksporcie produktów rolnych i nawozów, które tłumaczy nałożonymi na nią sankcjami gospodarczymi, podczas gdy świadomie doprowadziła do przerwania światowego łańcucha dostaw żywności.

Ponadto nie ma żadnych sygnałów, że Rosja "zaakceptowałaby dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu" w Ukrainie - dodała Thomas-Greenfield. Ambasador zapowiedziała, że Stany Zjednoczone przekażą krajom Afryki 150 milionów dolarów w ramach nowego pakietu humanitarnego, gdy tylko pomoc ta zostanie zaaprobowana przez Kongres.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości