Emmanuel Macron apeluje, by "zaakceptować cenę, jaką trzeba będzie zapłacić za wolność"

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP

Prezydent Francji powiedział, że Rosja przypuściła brutalny atak na Ukrainę i Francuzi muszą "zaakceptować cenę za wolność", jaką są konsekwencje wojny i pomocy dla Ukraińców. Emmanuel Macron ocenił też, że jego naród będzie w nadchodzących czasach "potrzebował siły ducha". Wcześniej francuski przywódca rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który zgodził się na wysłanie misji do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy.

Emmanuel Macron wygłosił w piątek wieczorem przemówienie w miejscowości Bormes-les-Mimosas, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, z okazji 78. rocznicy operacji desantowej w Prowansji podczas II wojny światowej. Prezydent powiedział, że myśli Francuzów powinny być z Ukraińcami w czasach, w których odżywają "ciągoty imperialne".

- Naszemu narodowi potrzebna będzie siła ducha, aby spojrzeć wprost na czasy, które nadchodzą, nie poddać się niepewności (...) i zaakceptować cenę, jaką trzeba będzie zapłacić za wolność i za nasze wartości - mówił Macron.

Rozmowa Macrona z Putinem

Wcześniej w piątek Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, który zgodził się na wysłanie misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy. Tego samego dnia wieczorem przedstawiciel Pałacu Elizejskiego powiedział dziennikarzom, że rozmowa z Putinem była uzasadniona, ponieważ chodziło o bezpieczeństwo nuklearne.

Położona w mieście Enerhodar Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa w Europie - została zajęta przez siły rosyjskie w nocy z 3 na 4 marca. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. Rosyjscy żołnierze ostrzeliwują też okolice elektrowni, stwarzając poważne niebezpieczeństwo katastrofy nuklearnej.

Reuters przypomina, że Macron, który ostatni raz rozmawiał z Putinem w maju, był wielokrotnie krytykowany za podtrzymywanie rozmów z rosyjskim prezydentem, mimo zbrodni, jakich okupanci dopuszczają się w Ukrainie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości