Premier Estonii Kaja Kallas dla "Foreign Affairs": to nie jest czas na pokój z Rosją

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP
Komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura o sytuacji w Bachmucie i ewentualnym natarciu ze strony Białorusi
Komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura o sytuacji w Bachmucie i ewentualnym natarciu ze strony BiałorusiTVN24
wideo 2/22
TVN24Komandor porucznik rezerwy Maksymilian Dura o sytuacji w Bachmucie i ewentualnym natarciu ze strony Białorusi

Europejska architektura bezpieczeństwa będzie skuteczna tylko wówczas, gdy Ukraina wygra, rosyjski agresor poniesie porażkę a zbrodniarze wojenni staną przed wymiarem sprawiedliwości - napisała na łamach magazynu "Foreign Affairs" premier Estonii Kaja Kallas. Jak pokreśliła, "żaden pokój zawarty przed osiągnięciem tych celów nie zapewni nikomu bezpieczeństwa".

W rosyjskiej agresji na Ukrainę nigdy nie chodziło wyłącznie o Ukrainę. Chodzi również o międzynarodowy, oparty nad zasadach porządek i o architekturę bezpieczeństwa w Europie - podkreśliła szefowa estońskiego rządu Kaja Kallas. W grudniu 2021 roku Kreml postawił NATO i Unii Europejskiej ultimatum: zakończcie politykę otwartych drzwi oraz ograniczcie rozlokowywanie wojsk i broni w krajach, które dołączyły do Sojuszu po 1997 roku, albo grozi wam wojna - przypomniała premier Estonii.

Później Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, gdzie zabija cywilów, dopuszcza się tortur i gwałtów. To nie jest przypadek, lecz sposób prowadzenia wojny przez Rosję. Tam, gdzie wojska ukraińskie wyparły okupanta, znajdujemy dowody masowych zabójstw, tortur, gwałtów i deportacji do Rosji. Kreml jasno też dał do zrozumienia, że chce zetrzeć Ukrainę z mapy świata - napisała polityczka.

Kaja Kallasmil.ee

Dwa filary strategii Kremla

Strategia Rosji oparta jest na dwóch filarach: bólu i strachu. Kreml chce zadać ból Europie, powodując niedobory energii, i przestraszyć ją widmem wojny nuklearnej. Moskwa chce zmusić Kijów i jego partnerów do zawarcia przedwczesnego porozumienia pokojowego, które legitymizowałoby jej zdobycze terytorialne na Ukrainie - wyjaśniła Kallas.

Premier Estonii uważa, że na próby zastraszenia trzeba reagować tak, jak powiedział w 1933 roku prezydent USA Franklin Roosevelt: "Jedyne, czego powinniśmy się obawiać, to sam strach".

"To nie jest czas na pokój z Rosją, o ile Rosja nie zrezygnuje z podbojów na Ukrainie, bo rokowania pokojowe nie przyniosłyby żadnego skutku" - powtórzyła Kallas. "Jako premier Estonii (...) wiem, co oznacza pokój na rosyjskich warunkach (...). Jedyną drogą do pokoju jest wyparcie Rosji z Ukrainy" - oceniła.

Putin "ożywił stalinizm"

"Rosja kamufluje swoje wrogie działania, przedstawiając je jako 'wyzwalanie' ludzi - ludzi, którzy nie prosili o wyzwolenie. Kreml usiłuje usprawiedliwić swój mesjanistyczny zapał, przypominając światu, jaką rolę odegrał Związek Sowiecki w pokonaniu nazistowskich Niemiec. To, o czym Rosja zawsze zapomina wspomnieć, to (fakt), że Związek Sowiecki wraz ze swym sojusznikiem, nazistowskimi Niemcami, rozpoczął drugą wojnę światową" - podkreśliła Kallas.

Zwróciła uwagę, że o ile zbrodnie nazistów "zostały jednoznacznie potępione i osądzone przed trybunałami", to nie postąpiono tak wobec zbrodni komunistów. "Rosja nigdy naprawdę nie rozliczyła się ze swej brutalnej przeszłości ani nie zapłaciła ceny za swoje postępowanie" - dodała.

"Za to rosyjski prezydent Władimir Putin tak efektywnie ożywił stalinizm, że w 2019 roku, według sondażu Centrum Lewady, 70 proc. Rosjan wyrażało aprobatę dla Stalina i jego polityki" - napisała Kallas. "A jeśli ludzie podziwiają jednego dyktatora, to nie mają moralnych oporów, by podporządkować się następnemu" - podkreśliła.

Jak zauważyła, jeśli ludzie nie potępiają dawnych okrucieństw, to nie mają oporów przed popełnianiem następnych. "To pozwala zrozumieć brutalne zbrodnie rosyjskich żołnierzy w Ukrainie" - kontynuowała premier Kallas.

Rosyjscy żołnierze w UkrainieArkady Budnitsky/Anadolu Agency/Getty Images

Konsekwencje rosyjskiej bezkarności

Rosja użyła bezkarnie siły wobec Gruzji, Mołdawii, Syrii, Ukrainy i w innych miejscach. Ta bezkarność ma poważne konsekwencje dla pokoju i bezpieczeństwa Europy, a inwazja na Ukrainę jest tego szczególnie dobitnym przykładem - argumentowała szefowa estońskiego rządu.

Podkreśliła, że świat nie może ograniczyć swojego wsparcia wojskowego dla Ukrainy lub zabiegać o zamrożenie konfliktu, aby można było podjąć rozmowy pokojowe. "Jakakolwiek przerwa w walkach posłużyłaby tylko interesom militarnym Rosji. Pozwoliłaby rosyjskim siłom odpocząć i przegrupować się, po to jedynie, by później kontynuować wojnę" - dodała Kallas.

Przebieg wojny w Ukrainie dowodzi jednak, że armię rosyjską można pokonać, "ale aby wygrać, Ukraina potrzebuje naszego wsparcia - wojskowego, politycznego, moralnego i finansowego" - przypomniała premier.

Europejska architektura bezpieczeństwa będzie skuteczna tylko wówczas, gdy "Ukraina wygra, rosyjski agresor poniesie porażkę a zbrodniarze wojenni staną przed wymiarem sprawiedliwości. Żaden pokój zawarty przed osiągnięciem tych celów nie zapewni nikomu bezpieczeństwa" - podsumowała estońska premier.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości