"Nie przestaniemy pomagać". Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie pierwszą transzę z pakietu o wartości 18 miliardów euro

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie pierwszą transzę w wysokości trzech miliardów euro z 18 miliardów euro przewidzianych na 2023 rok. Środki te pozwolą na ustabilizowanie sytuacji na Ukrainie, w tym na utrzymywanie podstawowych usług publicznych. Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska i szefowa KE Ursula von der Leyen spotkały się tego dnia w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. - Nie będzie bezkarności dla rosyjskich zbrodni i nie zaprzestaniemy pomagać Ukrainie - podkreślała von der Leyen.

Ołena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zabrała we wtorek głos w trakcie dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. - Stoimy w obliczu zagrożenia i upadku świata, jaki znamy. Do tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni i do czego dążymy. Co to może być za życie, gdzie czołgi mogą uderzyć w elektrownię jądrową? Co stanie się z inflacją, gdy granice państw zaczną się zapadać, a integralność krajów będzie deptana przez tych, którzy tego chcą? Co stanie się z kosztami życia, kiedy miliony, dziesiątki milionów ludzi będzie zmuszone do ucieczki przed masowym głodem? - pytała.

- To właśnie robi Rosja swoją artylerią, rakietami i irańskimi dronami. Wiecie, że rosyjska agresja nigdy nie miała ograniczyć się do granic Ukrainy. To idzie dalej, kryzys się pogłębia - oceniła.

W wystąpieniu apelowała też o działania w celu zapobieżenia "globalnemu kryzysowi na pełną skalę". Zełenska przekonywała też, że "nie można dopuścić, by wydarzył się nowy Czarnobyl", czyli aby na Ukrainie doszło do wypadku nuklearnego.

Von der Leyen: nie zaprzestaniemy pomagać Ukrainie

Po Zełenskiej wypowiedziała się szefowa Komisji Europejskiej, która zwróciła się bezpośrednio do pierwszej damy Ukrainy. - Ołeno, ty i twój naród, wbrew wszelkim oczekiwaniom, opieracie się rosyjskiej inwazji i wypieracie najeźdźcę, mimo okrutnych ataków na cywilów i ostrej zimy. Nawet to nie zachwiało waszą postawą. Przez ostatni rok twoja ojczyzna poruszyła świat i zainspirowała Europę i mogę cię zapewnić, że Europa będzie zawsze przy was - powiedziała.

- Wielu miało wątpliwości, czy wsparcie Europy dla Ukrainy będzie tak niezachwiane, ale oto dziś Ukraina jest krajem kandydującym do Unii Europejskiej - przypomniała.

Von der Leyen dodała, że państwa Unii Europejskiej przekazują Ukrainie coraz więcej broni, przyjęły także ponad cztery miliony uchodźców z tego kraju. - Wprowadziliśmy też najostrzejsze sankcje w historii, które wywołają w Rosji dekady recesji i pozbawią jej przemysł dostępu do jakichkolwiek współczesnych technologii - dodała przewodnicząca KE.

- Nie będzie bezkarności dla rosyjskich zbrodni i nie przestaniemy pomagać Ukrainie - podkreśliła von der Leyen.

Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie pierwszą transzę z pakietu pomocy makrofinansowej

We wtorek Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie pierwszą transzę w wysokości trzech miliardów euro z pakietu pomocy makrofinansowej o wartości do 18 miliardów euro. Pakiet został zaakceptowany ostatecznie przez Radę Unii Europejskiej w połowie grudnia 2022 roku.

- Wspieranie Ukrainy w zaspokajaniu jej potrzeb finansowych w obliczu rosyjskiej agresji jest zarówno kluczowe, jak i pilne. Dzisiejsza wypłata pierwszych trzech miliardów euro z maksymalnie 18 miliardów euro wsparcia makrofinansowego uzgodnionego w grudniu pokazuje, że Komisja działa z największą szybkością i determinacją - opisała von der Leyen.

Przekazane środki mają być przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń i emerytur oraz utrzymywanie podstawowych usług publicznych, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania dla uchodźców wewnętrznych. Pieniądze pozwolą także Ukrainie zapewnić stabilność makroekonomiczną i odbudowywać infrastrukturę krytyczną zniszczoną w wyniku rosyjskiej inwazji.

Kolejne płatności w wysokości 1,5 miliarda euro miesięcznie mają być realizowane od marca i będą uzależnione od zadowalających postępów we wdrażaniu uzgodnionych warunków, a także stałego przestrzegania wymogów sprawozdawczych - podała Komisja.

"20 docelowych warunków politycznych, które Ukraina i Komisja uznają za możliwe do spełnienia do końca 2023 roku, dotyczą czterech obszarów polityki: stabilności makrofinansowej, reform strukturalnych i dobrego rządzenia, praworządności i zwalczania korupcji oraz energetyki" - podano.

Środki na wsparcie dla Ukrainy w ramach tego pakietu pochodzą z pożyczek na rynkach kapitałowych.

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości