Kolejne sukcesy ukraińskiej kontrofensywy. Odbito tereny w obwodzie donieckim i chersońskim

Autor:
momo//now
Źródło:
CNN, tvn24.pl, PAP

Pojawiają się doniesienia o kolejnych sukcesach wojsk ukraińskich na froncie. Ukraińcy odbili kolejne terytoria w obwodzie donieckim - poinformował rzecznik ukraińskiej armii, cytowany przez stację CNN. Jak dodał, siły ukraińskie uderzyły także w rosyjskie cele podczas próby odzyskania sąsiedniego Ługańska. Napływają również informacje o ukraińskich postępach na południu kraju.

Po wyzwoleniu kluczowego miasta Łyman siły ukraińskie odbiły kolejne terytoria w obwodzie donieckim - poinformował rzecznik ukraińskiej armii, cytowany przez CNN. Jak dodał, siły ukraińskie uderzyły także w rosyjskie cele podczas próby odzyskania sąsiedniego Ługańska.

CNN donosi również, powołując się na przedstawiciela regionalnych władz i prorosyjskiego blogera, że siły ukraińskie poczyniły także postępy terytorialne na południu kraju, nacierając w kierunku okupowanego przez rosyjskiego agresora Chersonia, zdobywając miasto Złota Bałka na zachodnim brzegu Dniepru.

Mapa ISW przedstawiająca sytuację na froncie wokół Charkowa (stan na 3 października). Na niebiesko tereny odbite przez Ukraińców, na różowo obszary kontrolowane przez RosjanInstytut Studiów nad Wojną

- Nasze siły zbrojne posuwają się gwałtownie wzdłuż brzegu Dniepru w stronę Berysławy (okupowanego miasta w obwodzie chersońskim - przyp. red.) - poinformował Serhij Khlan, doradca szefa ukraińskiej administracji wojskowej w obwodzie chersońskim.

Również amerykański Instytut Studiów nad Wojną poinformował we wtorek rano czasu polskiego, że w ciągu ostatnich 24 godzin siły ukraińskie poczyniły znaczne postępy w okolicach Łymanu i w północnej części obwodu chersońskiego. "Rosyjskie jednostki pokonane na tych frontach były wcześniej uważane za jedne z kluczowych rosyjskich sił bojowych" - dodało ISW.

Dobra passa ukraińskich wojsk po odbiciu Łymanu

W sobotę władze w Kijowie potwierdziły, że w wyniku ukraińskiej kontrofensywy zostało wyzwolone ważne strategicznie miasto Łyman w Donbasie. W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Łyman został w pełni oczyszczony z rosyjskich wojsk przez ukraińskie siły zbrojne.

W ocenie szefa administracji regionu ługańskiego Serhija Hajdaja odbicie Łymanu pozwoli Ukraińcom zacząć odzyskiwać kontrolę nad utraconymi terenami na Ługańszczyźnie.

Zełenski: ukraińska flaga jest już w Łymanie
Zełenski: ukraińska flaga jest już w Łymanie TVN24

W niedzielę amerykański Instytut Studiów nad Wojną poinformował, że na froncie siły ukraińskie odbiły kolejne miejscowości na wschód i północny wschód od Łymanu oraz wyzwoliły Torske w obwodzie donieckim. Kontynuowały również podejście w kierunku miejscowości na wschód od Kupiańska, wyzwalając Kiszariwkę w obwodzie charkowskim.

Ukraińcy wznowili też kontrofensywy na północy obwodu chersońskiego, zabezpieczając pozycje w kilku miejscowościach.

Analitycy ISW: nieskuteczne ataki Rosjan

Wojska rosyjskie - w ocenie analityków Instytutu Studiów nad Wojną - wciąż prowadziły natomiast nieskuteczne ataki wokół Bachmutu i innych miejscowości w obwodzie donieckim. Przeprowadziły również kolejne ataki na Krzywy Róg i obwód mikołajowski przy użyciu irańskich dronów Shahed-136 - napisano w raporcie ISW.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: CNN, tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości