TVN24 | Świat

Eksperci ISW o najpoważniejszym uderzeniu na Kijów od końca kwietnia i zmianach w rosyjskim dowództwie

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Świadek rosyjskich ataków rakietowych na Kijów w rozmowie z TVN24
Świadek rosyjskich ataków rakietowych na Kijów w rozmowie z TVN24TVN24
wideo 2/22
TVN24Świadek rosyjskich ataków rakietowych na Kijów w rozmowie z TVN24

Rosyjskie ataki na Kijów należy odczytywać jako sygnał od Kremla wobec Zachodu w kontekście trwającego szczytu G7 i planów dalszego wsparcia strony ukraińskiej - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Ośrodek podkreślił, że niedzielne ataki były najpoważniejszymi uderzeniami na ukraińską stolicę od końca kwietnia. 

W opinii analityków z waszyngtońskiego think tanku ataki rakietowe na Kijów należy bezpośrednio wiązać z ważnymi wydarzeniami międzynarodowymi, których celem jest pomoc Ukrainie. Jak zauważono w komunikacie ISW, poprzedni zmasowany ostrzał Kijowa zbiegł się w czasie z wizytą w tym mieście sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Ośrodek podkreślił, że niedzielne ataki były najpoważniejszymi uderzeniami na ukraińską stolicę od końca kwietnia. 

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Obranie za cel zakładów Artem, produkujących m.in. pociski rakietowe i komponenty sprzętu lotniczego, miało demonstracyjny charakter. Jak podkreślono w raporcie ISW, rosyjskie siły zaatakowały przedsiębiorstwo rakietami wystrzelonymi z bombowców operujących w rejonie Morza Kaspijskiego, wykorzystując maksymalny możliwy zasięg tego uzbrojenia.

Rosjanie chcą przeprowadzić "ukryty" pobór

Według ISW władze na Kremlu starają się dostosowywać rosyjskie ustawodawstwo, aby przeprowadzić "ukryty" pobór do wojska bez ogłaszania powszechnej mobilizacji. Amerykański ośrodek wskazał w tym kontekście, że Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, ogłosiła plany rozpatrzenia poprawki do ustawy o służbie wojskowej, umożliwiającej oferowanie kontraktów młodym mężczyznom natychmiast po osiągnięciu przez nich pełnoletności lub ukończeniu szkoły średniej, bez wcześniejszej konieczności odbycia służby jako poborowi.

Amerykański think tank podkreślił, powołując się na szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego generała Kyryła Budanowa, że armia agresora zaangażowała już na Ukrainie 330 tysięcy żołnierzy, co stanowi ponad jedną trzecią wszystkich rosyjskich sił.

ISW o zmianach na czele rosyjskiej armii

W ocenie ISW za wiarygodne należy uznać doniesienia, że inwazją Kremla dowodzi obecnie generał Giennadij Żydko. Wojskowy, który dotąd stał na czele Głównego Zarządu Wojskowo-Politycznego rosyjskiej armii, miał zastąpić generała Aleksandra Dwornikowa. Według think tanku na prawdopodobieństwo takiego scenariusza wskazywała eksponowana rola Żydki podczas rzekomej inspekcji rosyjskich wojsk w Donbasie, dokonanej 26 czerwca przez ministra obrony Siergieja Szojgu.

Władimir Putin i Aleksandr Dwornikow. Zdjęcie z 2016 roku kremlin.ru

W nocy z niedzieli na poniedziałek ukraiński dziennikarz Roman Cymbaliuk zdementował na Facebooku informacje o wizycie Szojgu na Ukrainie. W jego opinii szef resortu przebywał wyłącznie w Biełgorodzie, na terytorium Rosji w pobliżu granicy z Ukrainą. Przyczynami takiej decyzji miały być obawy Kremla o bezpieczeństwo ministra oraz "niechęć do demonstrowania rzeczywistych strat armii" podczas inwazji.

Instytut Studiów nad Wojną to amerykański niezależny think tank, założony w 2007 roku w Waszyngtonie. Zajmuje się analizami z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym kwestiami militarnymi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości