"Gmach rosyjskiej propagandy powoli upada", "putinowski reżim słabnie, traci krew i powietrze"

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP
Morawiecki: Rosja jest dzisiaj imperium zła i imperium kłamstwa
Morawiecki: Rosja jest dzisiaj imperium zła i imperium kłamstwaTVN24
wideo 2/35
TVN24Morawiecki: Rosja jest dzisiaj imperium zła i imperium kłamstwa

Rosyjski niedźwiedź jest zraniony i niestety możemy się spodziewać w najbliższym czasie eskalacji przemocy oraz fali rosyjskiej agresji - zasugerował premier Mateusz Morawiecki, który komentował ostatnie wydarzenia w Rosji. Szef MON Mariusz Błaszczak odniósł się z kolei do pseudoreferendów na wschodzie i południu Ukrainy. - W październiku 1939 roku też na zajętych ziemiach polskich Rosja sowiecka przeprowadzała referenda. Wynik był znany - zauważył.

Mateusz Morawiecki w najnowszym podcaście nawiązał do wyemitowanego w środę przemówienia Władimira Putina, który ogłosił częściową mobilizację oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", aby bronić Rosji przed rzekomym zagrożeniem z Zachodu.

- Orędzie Putina, w którym ogłosił mobilizację wśród rosyjskich cywilów, było obliczone na wzbudzenie strachu, tyle że to wcale nie świadczy o sile Rosji, ale o głębokim kryzysie, w jakim się znalazła - ocenił szef rządu. Zauważył, że "od samego początku inwazji cały świat patrzy na kompromitację rosyjskiej armii, zdezelowany sprzęt z poprzedniej epoki, czołgi porzucone na środku pola, żołnierzy, którzy złapani przez stronę ukraińską przyznają, że powiedziano im, że jadą na ćwiczenia, a nie regularną wojnę".

Przypomniał przy tym, że "przez długi czas Putinowi zależało na tym, aby na front nie kierować etnicznych Rosjan, dlatego w pierwszej kolejności posyłano na front przede wszystkim mniejszości azjatyckie z dalekich republik rosyjskich". Zdaniem szefa rządu świadczy to nie tylko o rasistowskiej polityce Kremla, ale "o olbrzymiej presji, pod jaką funkcjonuje rosyjska wierchuszka". - Teraz w obliczu coraz większych strat w ludziach i sprzęcie po stronie Rosji oraz w obliczu odbijania przez Ukraińców kolejnych miejscowości Putin staje pod ścianą - ocenił.

Tym bardziej, według premiera, dojmująca jest reakcja społeczeństwa rosyjskiego na wieść o przymusowym poborze. Powiedział przy tym, że "gmach rosyjskiej propagandy powoli upada". - Putin to wie, dlatego podejmuje takie a nie inne decyzje. Rosyjski niedźwiedź jest zraniony i niestety możemy się spodziewać w najbliższym czasie eskalacji przemocy oraz fali rosyjskiej agresji. Nie zmienia to faktu, że z każdym kolejnym dniem putinowski reżim słabnie, traci krew i powietrze - powiedział.

>> "Blef Putina" i "przekłuwanie balona". Ekspert OSW komentuje

Morawiecki przyznał, że "z pewną delikatną nadzieją patrzy na rosyjskie protesty". - Najlepiej by było oczywiście, gdyby wielu Rosjan, którzy są przeciwnikami systemu, zostało w Rosji i walczyło o zmianę. Pod skomasowaną presją zewnętrzną i wewnętrzną kremlowski reżim mógłby upaść. To pewne. Dlatego nie można teraz odpuścić, szala zwycięstwa powoli przechyla się na stronę Ukrainy, na stronę Europy, na stronę wolnego i sprawiedliwego świata - przekonywał.

Błaszczak: Rosja czerwona, Rosja biała, Rosja Putinowska - jest taka sama

Rosyjskie władze okupacyjne w zajętych częściowo przez wojska rosyjskie czterech obwodach na wschodzie i południu Ukrainy od piątku prowadzą pseudoreferenda w sprawie przyłączenia tych terenów do Rosji. Działania te na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego mają potrwać do wtorku.

Do tych pseudoreferendów odniósł się w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak, który tego dnia przebywał w Kolnie na Podlasiu. Stwierdził, że Władimir Putin "postanowił odtworzyć imperium zła i posługuje się tymi samymi metodami, które znamy z kart historii".

- Dziś toczą się tak zwane referenda w kilku ukraińskich obwodach. W październiku 1939 roku też na zajętych ziemiach polskich Rosja sowiecka przeprowadzała referenda. Wynik był znany. I teraz też doskonale wiemy, jaki będzie wynik - oświadczył. Dodał, że zarówno wtedy, jak i teraz był i jest on nieuczciwy.

- Mówię o tym dlatego, żeby pokazać metody: Rosja czerwona, Rosja biała, Rosja Putinowska - jest taka sama. Nic się nie zmieniła - podkreślił.

Autor:akw/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości