TVN24 | Świat

CNN: USA przekażą Ukrainie system obrony przeciwrakietowej NASAMS

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Gwardia Narodowa patroluje strefę wokół elektrowni w Czarnobylu
Gwardia Narodowa patroluje strefę wokół elektrowni w Czarnobylu Gwardia Narodowa Ukrainy
wideo 2/22
Gwardia Narodowa Ukrainy Gwardia Narodowa patroluje strefę wokół elektrowni w Czarnobylu

W najbliższych dniach administracja USA ogłosi, że przekaże Ukrainie systemy obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu NASAMS - podała w niedzielę telewizja CNN. Taki system używany jest między innymi do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.

Jak podała telewizja CNN, powołując się na przedstawiciela administracji, USA zakupią system i przekażą go Ukrainie w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Dotychczas większość sprzętu wysłanego Ukrainie była transferowana bezpośrednio z zasobów amerykańskich sił zbrojnych.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

System NASAMS w akcjiKongsberg Defence & Aerospace

Według CNN system - o który miała zabiegać Ukraina - ma mieć zasięg około 100 mil, czyli około 160 kilometrów. Produkowana przez amerykański Raytheon i norweski koncern Kongsberg broń używana jest między innymi do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem. Jeśli informacje CNN się potwierdzą, będzie to drugi zachodni system obrony powietrznej tego typu, który otrzymać ma Ukraina. Inny to niemiecki IRIS-T SLM.

W ramach kolejnej transzy pomocy wojskowej z USA Ukraina ma otrzymać również kolejne radary rozpoznania artyleryjskiego oraz amunicję artyleryjską.

Komandor Dura o systemie NASAMS

W opinii komandora porucznika rezerwy Maksymiliana Dury, eksperta portalu defence24.pl, który był gościem TVN24, systemy NASAMS zabezpieczą ukraińskie miasta oraz zgrupowania wojskowe. - System NASAMS pozwala naprawdę ochraniać dany obszar przed atakiem z powietrza - zaznaczył.

- Okazuje się, że przekraczamy [jako państwa Zachodu - red.] pewne granice, które być może już niedługo pozwolą Ukraińcom odbijać własne terytorium - komentował, odnosząc się do zachodnich dostaw broni.

Komandor Dura o systemie NASAMS
Komandor Dura o systemie NASAMSTVN24

Pytany o ewentualne ukraińskie kontrataki, gość TVN24 ocenił, że "to już się dzieje". - Samo przekazanie systemu HIMARS przez Amerykanów świadczy o tym, że Amerykanie już się na to godzą. Dają rakiety, które pozwalają przerywać linie komunikacyjne nawet w odległości około 70 kilometrów. Są to systemy bardzo celne, które pozwalają trafiać punktowo w obiekty - powiedział.

Według komandora przy pomocy zachodniej broni w pierwszej kolejności Ukraińcy będą chcieli odbić Chersoń - jedyną stolicę obwodu zajętą przez Rosjan od początku inwazji. - Prawdopodobnie te systemy pozwolą odbić obwód chersoński, a później pójdziemy jeszcze dalej - ocenił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kongsberg Defence & Aerospace

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości