Świat

Nowe zasady użycia siły. By mogli skorzystać sojusznicy Turcji

Świat

USAFSojusznicy Turcji z NATO nie kwapią się na razie do częstszych nalotów w północnej Syrii

Turcja zmieniła zasady użycia siły w czasie konfliktów zbrojnych (ang. rules of engagement). Pozwoli to sojusznikom z NATO na przeprowadzanie większej liczby lotów patrolowych wzdłuż granicy z Syrią.

- Niektóre kraje NATO, zwłaszcza Wielka Brytania, skarżyły się, że nie mogły przeprowadzać odpowiedniej liczby lotów patrolowych wzdłuż granicy turecko-syryjskiej, bowiem tzw. rules of engagement były zbyt restrykcyjne - powiedział agencji Reutera niewymieniony z nazwiska przedstawiciel tureckich władz.

- Po rozmowach, Turcja poluzowała rules of engagement, by dostosować je do polityki NATO - dodał.

Kwatera Główna Sojuszu została poinformowana o zmianach ok. trzech tygodni temu - powiedział ów przedstawiciel tureckich władz, dodając, że kraje sojusznicze nie przeprowadziły jeszcze dodatkowych lotów patrolowych wzdłuż granicy.

Koalicja pod wodzą USA prowadzi w sąsiadującej z Turcją Syrii operacje lotnicze przeciwko dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego, które zajęło znaczne obszary na północy Syrii przy granicy z Turcją. Uważa się, że przynajmniej część dostaw zaopatrzenia i przerzut ludzi dla IS odbywa się przez granicę turecko-syryjską.

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USAF

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości