Turcja i Rosja zapowiadają współpracę: mamy wspólny cel w Syrii

TVN24


Turcja i Rosja mają wspólny cel oczyszczenia Syrii ze wszystkich organizacji terrorystycznych - oświadczył turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu. Dyplomaci obu krajów w sobotę prowadzili w Moskwie rozmowy dotyczące wycofywania się amerykańskich sił wojskowych z Syrii.

Według cytującej Cavusoglu tureckiej państwowej agencji Anadolu minister Mevlut Cavusoglu zapowiedział, że Turcja będzie kontynuowała bliską współpracę z Rosją i Iranem w kwestii Syrii oraz spraw regionu.

We wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział także, że najpewniej spotka się z przywódcą Rosji Władimirem Putinem, aby omówić z nim wycofanie się amerykańskich sił z Syrii.

USA wycofują się z Syrii

W zeszłym tygodniu prezydent USA Donald Trump nieoczekiwanie ogłosił na Twitterze, bez konsultacji z Kongresem, krajami sojuszniczymi czy własnymi doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, natychmiastowe wycofanie sił amerykańskich w liczbie około dwóch tysięcy i amerykańskiego personelu z północno-wschodniej Syrii, gdzie uczestniczyły w walce z tzw. Państwem Islamskim (IS). Trump argumentował, że IS w Syrii zostało już pokonane. Pentagon podał później, że rozkaz w tej sprawie został już podpisany.

W poniedziałek rzecznik Erdogana oświadczył, że Turcja nie wycofa się z walki przeciwko IS i w Syrii będzie blisko współpracować z Rosją.

Po niedzielnej rozmowie telefonicznej z prezydentem Turcji Donald Trump powiedział, że dotyczyła ona "powolnego i wysoce skoordynowanego" wycofania sił amerykańskich z Syrii, co według strony tureckiej ma zapobiec powstaniu "próżni władzy" w regionie.

Zaniepokojenie decyzją Trumpa wyrazili sojusznicy USA w walce z IS - Francja, Wielka Brytania i Niemcy, a szef Pentagonu James Mattis i specjalny przedstawiciel prezydenta USA w międzynarodowej koalicji do walki z IS Brett McGurk podali się do dymisji.

Samozwańczy kalifat IS w Iraku i Syrii rozpadł się pod naporem sił rządowych i międzynarodowych, ale bojownicy tej radykalnej organizacji nadal działają w pustynnych regionach przygranicznych i dokonują ataków.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: