Naloty Rosjan, potem wojska Asada "weszły z wielu stron". IS w odwrocie


Wojska syryjskiego dyktatora Baszara el-Asada wspierane przez rosyjskie lotnictwo weszły do miasta Al-Karjatajn położonego 100 km na zachód od Palmiry. Według rządowej telewizji miasto zostało już odbite z rąk tzw. Państwa Islamskiego, Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi jednak, że walki nadal trwają.

Nad Al-Karjatajn, gdzie oddziały armii syryjskiej zbierały się od kilku dni, po zdobyciu i zabezpieczeniu terenów wokół Palmiry, w niedzielny poranek pojawili się Rosjanie. Dokonali około 40 nalotów, niszcząc wiele celów zidentyfikowanych jako umocnienia i stanowiska ogniowe dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego - podała organizacja z siedzibą w Londynie.

Walka o strategiczne miasto

Chwilę później do miasta otoczonego przez góry, weszli "z wielu stron" żołnierze Asada, atakując dżihadystów. Miasto po kilku godzinach udało się przejąć - twierdzi syryjska państwowa telewizja z Damaszku.

Obserwatorium powołujące się na swoich informatorów nie potwierdziło jednak tej wersji wydarzeń. Według ich danych, walki wciąż trwają, a dżihadyści bronią się w kilku dzielnicach miasta.

Al-Karjatajn zostało opanowane przez IS w sierpniu ub. roku. Wtedy w mieście, którego władze przez wcześniejsze cztery lata konfliktu unikały walki, zawiązując układ z jednej strony z rządem w Damaszku, a z drugiej z rebeliantami, rozpoczęły się rządy terroru. IS zaczęło m.in. prześladować chrześcijan, wielu z nich skazując na więzienie lub śmierć, a innych zmuszając do wysiedlenia.

Dotarcie do Al-Karjatajn było możliwe dzięki odbiciu z rąk z rąk dżihadystów 27 marca Palmiry. Położona na pustyni starożytna Palmira pod kontrolą IS znalazła się w maju ubiegłego roku. Przewidywano, że jej odbicie będzie miało przełomowe znaczenie, otworzy bowiem drogę do opanowanej przez tzw. Państwo Islamskie wschodniej syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur i do Rakki, będącej stolicą samozwańczego kalifatu. Palmira, słynna z antycznych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest strategicznym punktem łączącym wschodnią i zachodnią część Syrii.

Al-Karjatajn położone 100 km na zachód od niej, łączy z kolei dzięki przebiegającym przez miasto ważnym drogom, północny i południowy zachód Syrii.

Al-Karjatajn w Syriitvn24.pl

Autor: adso//gak / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: