Walczą przeciwko Asadowi, są bombardowani przez Rosjan. Kim są Turkmeni?

Świat


Turkmeni to turkojęzyczny naród zamieszkujący kraje w Azji Centralnej oraz na Bliskim Wschodzie, takie jak Afganistan, Iran oraz Irak. Są grupą dominującą w Turkmenistanie. W kontekście Syrii termin ten jest jednak używany głównie do osób, których przodkowie wyemigrowali z Anatolii do Syrii w czasach Imperium Osmańskiego.

Wielu Turkmenów jest przeciwnikami reżimu Baszara el-Asada. Na początku wojny domowej na północnym zachodzie Syrii powstało kilka rebelianckich grup Turkmenów. Grupy te wsparł rząd turecki, który również zadbał o ich przeszkolenie. Oddziały te zajmują się głównie walką z armią syryjską oraz Hezbollahem wspieranym przez Rosję i Iran.

Rosja: naszym celem jest IS

Turkmeni mieszkający w okolicach położonego na granicy miasta Kobane zorganizowali również grupę, która wspiera w walce z tzw. Państwem Islamskim bojowników kurdyjskich.

Rosja zapewnia, że celem jej działań w Syrii jest IS i inne terrorystyczne ugrupowania zbrojne, jednak krytycy jej zaangażowania twierdzą, że rosyjskie lotnictwo atakuje też umiarkowanych rebeliantów, przeciwników reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada, w tym Turkmenów.

Zestrzelenie rosyjskiego samolotu

We wtorek rosyjski bombowiec Su-24 został strącony rakietą powietrze-powietrze przez turecki myśliwiec F-16. Jeden pilot zginął, drugi się uratował. W trakcie operacji, której celem było poszukiwanie i ewentualne ewakuowanie pilotów strąconego Su-24, z ziemi został ostrzelany i zmuszony do awaryjnego lądowania rosyjski śmigłowiec Mi-8, w wyniku czego zginął żołnierz piechoty morskiej. Turcja utrzymuje, że strącony samolot naruszył jej przestrzeń powietrzną. Rosja twierdzi, że samolot został zestrzelony nad obszarem Syrii.

Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/35

Autor: mart\mtom / Źródło: NYT/TVN 24

Raporty: