Świat

Al-Nusra daje miliony za głowę Asada

Świat


Szef Frontu Al-Nusra - syryjskiego odgałęzienia Al-Kaidy - Mohamad al-Golani wyznaczył nagrodę 3 mln euro za zabicie prezydenta Syrii Baszara el-Asada oraz 2 mln euro za przywódcę libańskiego Hezbollahu szejka Hasana Nasrallaha - podała we wtorek agencja AFP.

- Jak długo jeszcze muzułmanie będą przelewać krew za człowieka, który kocha władzę (Asada - red.)? Jak długo muzułmanie muszą czekać, by odzyskać swoje prawa? - pytał al-Golani w nagraniu audio opublikowanym w poniedziałek wieczorem.

Islamiści obiecuję ochronę dla zabójcy

Szef Frontu Al-Nusra podkreślił, że zapłaci zabójcy Asada, nawet jeśli będzie on członkiem rodziny syryjskiego prezydenta, oraz zapowiedział, że Al-Nusra będzie chronić zabójcę i jego rodzinę.

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku. Front Al-Nusra, radykalne ugrupowanie sunnickie, jest jedną z najpoważniejszych sił walczących z reżimem Asada.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka - organizacji pozarządowej działającej w Londynie - oraz informacji zachodnich wywiadów, Al-Nusra kontroluje duże obszary na północnym zachodzie Syrii, w prowincjach Hama i Idlib.

Tereny te są położone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży Morza Śródziemnego, które w całości kontroluje w Syrii wspierająca reżim Asada sekta Alawitów.

Islamiści z Al-Nusry w ostatnich tygodniach informowali o tym, że starli się już na polu walki z Rosjanami, którzy 30 września rozpoczęli operację lotniczą wspierającą dyktatora.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: