Zanim do stołu siądą przywódcy, obraduje grupa kontaktowa. Rozmowy będą wznowione


Tzw. grupa kontaktowa ds. Ukrainy (OBWE, Ukraina, Rosja) oraz spearatyści wznowią w środę rozmowy w Mińsku. Przedstawiciel prorosyjskich separatystów powiedział we wtorek wieczorem, po pierwszym dniu spotkania, że będzie to zależało "od woli pozostałych uczestników negocjacji". Spotkanie grupy poprzedza zaplanowane na dziś spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydentów Francji, Ukrainy i Rosji - Francoisa Hollande'a, Petra Poroszenki i Władimira Putina.

Agencja TASS podała we wtorek, powołując się na dobrze poinformowane źródło, że grupa kontaktowa uzgodniła zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy.

- Podczas rozmów w Mińsku ustalono schemat wycofania broni ciężkiej. Strony uzgodniły również reżim zawieszenia broni i kontroli jego przestrzegania. Rozmawiano o wyborach do władz lokalnych oraz o państwowym ustroju Donbasu i zasadach kierowania nim – powiedziało wspomniane źródło.

Protokół Puszylina

Przedstawiciel samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin oznajmił jednak potem, że jest za wcześnie, by mówić o zawieszeniu broni. Stwierdził, że wznowienie negocjacji zależy od tego, czy pozostali uczestnicy rozmów - przede wszystkim Ukraina - odpowiedzą na propozycje separatystów. Poinformował też o przekazaniu grupie kontaktowej propozycji pokojowego uregulowania sytuacji na Ukrainie.

- Przekazaliśmy uczestnikom trójstronnej grupy kontaktowej projekt protokołu, obejmujący zestaw kroków na rzecz wojskowego i politycznego uregulowania (sytuacji). Strony grupy kontaktowej wzięły ten projekt i obiecały dać odpowiedź po przerwie - powiedział Puszylin, cytowany przez agencję TASS.

Tymczasem źródło zbliżone do rozmów powiedziało agencji Interfax-Zapad, że nie ustalono na razie konkretnego terminu zebrania grupy w celu przeanalizowania wspomnianego protokołu.

Rozmowy ostatniej szansy?

Spotkanie w Mińsku zakończyło się we wtorek po godz. 21 czasu polskiego. Brali w nim udział wysłanniczka OBWE Heidi Tagliavini, były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma i ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow, jak również przedstawiciele separatystów - Denys Puszylin i Władysław Dejnego.

Spotkanie trwało około dwóch godzin. Uczestnicy nie wydali oświadczenia dla prasy.

W środę rano przedstawiciel białoruskiego MSZ poinformował, że rozmowy zostaną tego dnia wznowione.

Przed spotkaniem na szczycie

Spotkanie grupy kontaktowej poprzedza planowany na środę szczyt w Mińsku ws. Ukrainy z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydentów Francji, Ukrainy i Rosji - Francois Hollande'a, Petra Poroszenki i Władimira Putina.

Zaplanowane na środę spotkanie przywódców w Mińsku jest ostatnią szansą na wstrzymanie walk na wschodniej Ukrainie – oświadczył we wtorek prezydent tego kraju Petro Poroszenko, podkreślając, że osiągnięcie postępów w negocjacjach o uregulowaniu konfliktu jest niemożliwe w sytuacji, gdy mamy do czynienia z bezustannym ostrzałem rakietowym, jakiego ofiarą padli we wtorek mieszkańcy Kramatorska w obwodzie donieckim.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk,mtom,tr / Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości