USA chcą zakłócać dostawy broni z Iranu do Rosji

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Dostawy dronów z Iranu do Rosji i innych krajów będą utrudniane i zakłócane przez Stany Zjednoczone - zapowiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Jak zaznaczył, chodzi też o narzędzia wykraczające poza sankcje i restrykcje ekonomiczne. Departament obrony USA ogłosił w piątek zatwierdzenie kolejnego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 275 milionów dolarów.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price zapowiedział, że Stany Zjednoczone "użyją wszystkich narzędzi", żeby utrudniać i zakłócać dostawy dronów z Iranu do Rosji i innych krajów.

- Będziemy nadal skupiać się na tych, którzy są odpowiedzialni za dostarczenie tej technologii. Będziemy patrzeć na nasze uprawnienia dotyczące sankcji i tego, co możemy zrobić z tymi uprawnieniami. Mamy też narzędzia, które wykraczają poza sankcje i inne środki ekonomiczne - powiedział Price podczas telefonicznej konferencji prasowej.

- Ostatecznie zrobimy to, co jest w naszym interesie, by przeciwstawić się i zakłócić przepływ tej technologii z Iranu do krajów na całym świecie - dodał. Jak zaznaczył rzecznik Departamentu Stanu USA, dostawy bezzałogowców i amunicji krążącej z Iranu są złamaniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zapowiedział, że wkrótce ogłoszone zostaną kolejne kroki w tej sprawie.

Ned Price odmówił jednocześnie podania szczegółów dotyczących tego, jakie pozasankcyjne działania może podjąć USA. - Nie zrezygnujemy z żadnej z opcji na stole - zaznaczył.

Pentagon ogłosił kolejny pakiet broni dla Ukrainy

Departament obrony USA ogłosił w piątek zatwierdzenie kolejnego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 275 milionów dolarów.

Jak poinformował w komunikacie resort, nowy, 24. pakiet broni z amerykańskich magazynów obejmuje rakiety do HIMARS, 500 sztuk naprowadzanych satelitarnie pocisków artyleryjskich Excalibur, 2 tysiące pocisków artyleryjskich RAAM, zawierających miny przeciwpancerne, 125 pojazdów HMMWV (Humvee), 1,3 tysiąca sztuk broni przeciwpancernej, broń ręczną wraz z 2,5 milionem sztuk amunicji oraz 4 anteny do łączności satelitarnej.

Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w CharkowieReuters Archive

Szef Pentagonu Lloyd Austin zapowiedział, że na początku listopada na Ukrainę trafią też pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS. Dodał też, że obszar obrony powietrznej jest priorytetem dla USA i Ukrainy, a Stany Zjednoczone pracują z sojusznikami nad dostarczeniem kolejnych systemów.

Ogłoszenie nowego pakietu oznacza, że od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego, USA zadeklarowały przekazanie Ukrainie broń o wartości około 17,9 miliarda dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości