Ukraińskie władze: Rosjanie znów ostrzeliwują Chersoń, z którego uciekają ludzie

Aktualizacja:
Autor:
red.
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 470 dni. Szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin poinformował w czwartkowe popołudnie, że Rosjanie ostrzeliwują Chersoń. Wcześniej do tego miasta na południu kraju, które jest częściowo zalane wodami Dniepru po tym, jak we wtorek rosyjskie wojska okupacyjne wysadziły zaporę w Nowej Kachowce, przyjechał prezydent Wołodymyr Zełenski. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:28

  Pakiet o wartości ponad 2 miliardów dolarów ma zostać przeznaczony na zakup amunicji do obrony powietrznej. Według agencji Bloomberg, powołującego się na przedstawicieli amerykańskiej administracji, pakiet pomocy obejmie także rakietowe system obrony powietrznej Hawk i Patriot.

 • 4:09

  Stany Zjednoczone ogłoszą w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów - podała agencja Bloomberg, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji.

  Nowy pakiet pomocowy zostanie ogłoszony w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy, która zapewnia finansowanie dostaw broni dla tego kraju.

 • 3:50

  Instytut Studiów nad Wojną: Ukraina, w ramach szerszych działań kontrofensywnych, przeprowadziła operacje z różnymi skutkami w co najmniej trzech sektorach frontu.

 • 1:26

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 0:41

 • 23:56

  W powiecie humańskim w obwodzie czerkaskim uderzyły w czwartek wieczorem dwie rosyjskie rakiety. Osiem osób zostało rannych – poinformowały władze regionu. - Dwie osoby są w stanie ciężkim – sprecyzował szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec.

 • 22:58

  Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.

  Mówiąc o skutkach wysadzenia przez armię rosyjską zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej, Zełenski podkreślił, że osobiście odpowiada za to Władimir Putin. - To nie jest katastrofa naturalna. Ta katastrofa to Putin. To, co on robi, co każe robić, osobiście – podkreślił ukraiński przywódca.

 • 22:42

  Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa – oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.

  - Tworzymy grupę ekspercką, która będzie zajmować się przede wszystkim, konsolidacją świata – żeby Rosja w pełni odpowiedziała za ekobójstwo, i żeby nasz kraj nie został sam na sam z tą tragedią – oświadczył Zełenski w wystąpieniu, opublikowanym dziś wieczorem w mediach społecznościowych.

  Mówiąc o skutkach wysadzenia przez armię rosyjską zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej, Zełenski podkreślił, że osobiście odpowiada za to Władimir Putin. - To nie jest katastrofa naturalna. Ta katastrofa to Putin. To, co on robi, co każe robić, osobiście – podkreślił ukraiński przywódca.

  - W ponad 30 miejscowościach życie zostało złamane. Setki, tysiące ludzi mają utrudniony dostęp do wody pitnej z powodu zniszczenia zapory – powiedział prezydent Ukrainy. Zniszczone są magazyny paliwa, magazyny z substancjami chemicznymi, z nawozami. Na terytoriach okupowanych zalane zostały co najmniej dwa "cmentarzyska" zwierząt, które były zakażone wąglikiem - dodał.

  Zełenski zaznaczył również, że w wielu miejscach ścieki trafiły do wody. - Liczba eksosystemów, unicestwionych lub znajdujących się na granicy wymarcia z powodu tego aktu terroru już idzie w tysiące – ostrzegł.

  Zalanych jest ponad 50 tysięcy hektarów lasów, a dziesiątkom tysięcy ptaków i co najmniej 20 tys. dzikich zwierząt grozi śmierć. - Jest oczywiste, że Zbiornik Kachowski stał się grobem dla milionów żywych istot – powiedział Zełenski. Zanieczyszczenia trafiają do wód podziemnych, zatruwając rzeki i wpadając do Morza Czarnego.

  - Nie ma zniszczenia przyrody "gdzieś tam". Wszystko na świecie jest mocno powiązane - podkreślił prezydent, apelując do ekologów i ekspertów, by naciskali na rządy i organizacje międzynarodowe.

  - Żaden naród nie powinien pozostawać sam z takimi wyzwaniami, ale na razie nie ma odpowiedzi na to, jak możemy wspólnie sobie z tym poradzić – podkreślił.

 • 21:58

  Z Estonii wydalono kobietę oskarżoną o związki z działaniami wpływu Rosji i stwarzanie przez to zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. Otrzymała ona 5-letni zakaz wstępu do strefy Schengen - poinformowała agencja BNS.

  "Współpraca z rosyjskimi siatkami wpływów i realizacja polityki podziałów niosą ze sobą poważne konsekwencje. W celu zapobieżenia zagrożeniom związanym z tego typu działaniami oraz potencjalnym przyszłym przestępstwom policja odwołała zezwolenie na pobyt w Estonii Zoji Paljamar i nałożyła na nią pięcioletni zakaz wjazdu do strefy Schengen" - poinformowało estońskie Biuro Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KAPO).

  Kobieta, która jest bezpaństwowcem, przebywa obecnie w Rosji.

  Zezwolenia na pobyt są cofane ze względów bezpieczeństwa, gdy zachodzi podejrzenie zagrożenia dla porządku konstytucyjnego oraz konieczność zapobieżenia potencjalnym przestępstwom w przyszłości. "Wielokrotnie wzywaliśmy osoby mieszkające w Estonii do powstrzymania się od angażowania się w takie działania" - przypomniało KAPO.

 • 21:22

  Prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem mówił między innymi o pomocy dla Ukrainy.

  - Wierzę, że będziemy mieć środki, by wspierać Ukrainę tak długo jak trzeba - powiedział, odnosząc się do wątpliwości na temat przyszłego uchwalenia funduszy na ten cel przez Kongres. Jak dodał, choć słyszy krytyczne głosy na Kapitolu, to uważa, że uda się zapewnić pieniądze dla Ukrainy.

  - Pytam ich, co się stanie, jeśli nasza pomoc ustanie. Czy myślą, że Władimir Putin zatrzyma się na Kijowie? Nie sądzę i myślę że przeważająca większość, nawet krytyków, tak nie sądzi - zaznaczył prezydent.

  Premier Sunak dodał, że Amerykanie mają prawo pytać, dlaczego mają wspierać Ukrainę, biorąc pod uwagę jak wielką rolę pełnią USA w porównaniu do Europy. Wyraził przy tym nadzieję, że reszta Europy wzmocni swoje zaangażowanie do poziomu, jaki prezentuje Wielka Brytania.

 • 21:17

  Ukraina będzie w stanie całkowicie samodzielnie produkować pociski o zasięgu przekraczającym 1000 km - zapewnił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie z portalem New Voice of Ukraine.

  Minister podkreślił, że program budowy pocisków został oficjalnie zaaprobowany, a fundusze - zapewnione.

  Reznikow zauważył, że Ukraina nie jest w tej dziedzinie nowicjuszem: ukraiński pocisk przeciwokrętowy Neptun zdołał w kwietniu ubiegłego roku zatopić flagowy okręt rosyjskiej floty czarnomorskiej.

  Minister przypomniał, że Ukraina długo starała się o uzyskanie od sojuszników pocisków Harpoon, które pomogłyby chronić wybrzeże i prośba została spełniona w kilka dni po zatopieniu Neptunem krążownika Moskwa .

  "Wierzę, że kiedy nasi partnerzy zobaczą, że produkowane w kraju pociski są w stanie pokonać 200, 300, 400 kilometrów, zechcą dostarczać naszym siłom takie systemy jak ATACMS (mobilny, taktyczny system rakietowy ziemia-ziemia produkowany przez USA)" - oświadczył. Reznikow zauważył, że kraje zachodnie nie dostarczają Ukrainie amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu ATACMS, ponieważ nie ma ich zbyt wiele, ale i z powodu obaw, że Kijów uderzy na terytorium Rosji.

 • 20:58

  Ukraina przekazała NATO listę pilnych potrzeb humanitarnych w związku z następstwami wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze – podało MSZ w Kijowie. W najbliższym czasie Ukraina ma otrzymać pomoc od Sojuszu.

  Euroatlantycki Ośrodek Koordynacji Reagowania w przypadku Katastrof ma w najbliższym czasie przekazać Ukrainie niezbędne wsparcie – powiadomiła służba prasowa resortu spraw zagranicznych w Kijowie.

  Jak pisze agencja Interfax-Ukraina, powołując się na MSZ, pomoc humanitarna była tematem rozmów szefa resortu Dmytra Kułeby podczas zwołanej pilnie Komisji NATO-Ukraina.

  Kułeba wyraził wdzięczność NATO i sojusznikom za „gotowość do udzielenia szybkiej pomocy w celu przeciwdziałania skutkom ataku terrorystycznego Rosji w Kachowskiej Elektrowni Wodnej”.

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy podkreślił, że ta katastrofa „pokazuje, że Rosja nie ma żadnych granic w popełnianiu zbrodni”. Poprosił zachodnich partnerów o wsparcia Ukrainy, by mogła ona wyzwolić okupowane terytoria.

  "Wzywam partnerów do dalszego umacniania zdolności obronnych Ukrainy, w tym kontynuacji jak najszybszego dostarczania amunicji artyleryjskiej do dział kalibru 155 mm" – zaapelował Kułeba. Wezwał również zachodnich partnerów, by podczas zaplanowanego na 11-12 lipca szczytu NATO w Wilnie uchwalili decyzje, które przyspieszą członkostwo Ukrainy w Sojuszu.

  Posiedzenie komisji NATO-Ukraina zostało zwołane z inicjatywy Kijowa. Dmytro Kułeba uczestniczył w nim zdalnie.

 • 20:37

  Vladyslav Musiienko pokazał sytuację w zalanym - przez zniszczoną tamę w Nowej Kachowce - Chersoniu.

 • 20:27

  Gościem "Faktów po Faktach w TVN24 był mer Lwowa Andrij Sadowy, który w programie mówił o sytuacji na froncie i po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce:

 • 19:47

  Na terytorium całej Ukrainy ogłoszono wieczorem alarm przeciwlotniczy. Media poinformowały o odgłosach eksplozji w obwodzie czerkaskim.

  Portal Hromadske powiadomił w Telegramie, że wybuchy słychać było w obwodzie czerkaskim w centralnej części Ukrainy. Kanały monitoringowe informują, że eksplozje miały miejsce w Humaniu.

 • 19:37

  W wyniku wysadzenia zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej w Dnieprze dryfuje duża ilość min – powiadomiło Dowództwo Operacyjne Południe ukraińskiej armii w czwartek.

  "Masy wodne zmyły zapory minowe, które okupanci zbudowali na lewym brzegu. Obecnie duża ilość min płynie z prądem rzeki" – przekazało Dowództwo Południe na Facebooku.

  Jak zaznaczono w komunikacie, w wyniku zalewu wody po wysadzeniu zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej rzeką płyną śmieci, fragmenty różnych przedmiotów, łodzie, nawet fragmenty konstrukcji budowlanych.

  Wojsko uprzedziło o zwiększeniu zagrożenia minowego wzdłuż brzegów Dniepru, Limanu Dniepru i Bohu oraz całego wybrzeża Morza Czarnego w obwodach mikołajowskim i odeskim.

  W obwodzie odeskim mina wypłynęła na brzeg i została zdetonowana przez ukraińskich żołnierzy.

  Powiadomiono również, że utrzymuje się wysokie ryzyko ostrzału rakietowego. Na dyżurze bojowym (na Morzu Czarnym) znajduje się rosyjski okręt podwodny z czterema rakietami Kalibr.

 • 18:16

  W obwodzie chersońskim Ukrainy z zalanych miejscowości ewakuowano 2154 osoby, w tym 120 dzieci; podtopionych jest 28 miejscowości – powiadomiły służby ratunkowe w czwartek.

  "Z zalanych terenów ewakuowano 2154 osoby, w tym 120 dzieci" – przekazała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Oprócz tego, jak podano, uratowano 484 osoby, w tym 28 dzieci. W regionie działa dziewięć punktów ewakuacyjnych.

  W obwodzie chersońskim zalanych jest 28 miejscowości i 3329 budynków na prawym brzegu Dniepru - wynika ze wstępnych ustaleń służb ratunkowych.

  W obwodzie mikołajowskim władze ewakuowały 467 mieszkańców. Jedna osoba zginęła.

 • 17:46

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjechał dziś do obwodu mikołajewsiego, na tereny dotknięte powodzią spowodowaną zniszczeniem zapory w Nowej Kachowce. W regionie zorganizowano punkty recepcyjne dla ewakuowanych, cały czas ratujemy powodzian - zapewnił.

  "Ratownicy i władze są na miejscu (...) centrala akcji ratowniczej działa przez 24 godziny na dobę" napisał Zełenski na Twitterze. "Ludność została ewakuowana z zalanych domów. Dostarczamy ludziom czystą wodę i podstawową żywność" - dodał prezydent.

  Szef administracji wojskowej regionu, Witalij Kim, poinformował Zełenskiego o sytuacji powodziowej. Dyskutowano możliwości systematycznego dostarczania wody pitnej dla mieszkańców.

  Prezydent Ukrainy wcześniej w czwartek odwiedził Chersoń, który jest również częściowo zalany wodami Dniepru po tym, gdy we wtorek rosyjskie wojska okupacyjne wysadziły zaporę w Nowej Kachowce.

 • 17:27

 • 17:19

  Dziewięć osób zginęło w okupowanych przez Rosjan Oleszkach w obwodzie chersońskim Ukrainy w wyniku powodzi, wywołanej przez wysadzenie zapory na Dnieprze – powiadomił dziś lojalny wobec Kijowa szef władz miejskich Jewhen Ryszczuk.

  Według ukraińskiego urzędnika ofiar śmiertelnych będzie z czasem przybywać – część ciał nie wypłynie na powierzchnię od razu, a ofiary, które utonęły w domach, można będzie policzyć dopiero, gdy opadnie woda.

  Na dachach domów w zalanej miejscowości przebywają "setki ludzi" - przekazał Ryszczuk. Jednocześnie, jak dodał, rosyjskie władze okupacyjne nie podejmują żadnych działań, by ratować mieszkańców.

  Według informacji przekazanych przez Ryszczuka woda w miejscowości zaczęła w czwartek rano powoli opadać.

 • 17:01

  NBC News podało dziś, powołując się na oficera oraz żołnierza przebywających blisko linii frontu, że rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa.

  O te doniesienia niedługo potem pytany był naczelny dowódca armii Ukrainy generał Wałerij Załużny, który odparł, że "nie ma takich informacji".

 • 16:45

  Wielka Brytania ogłosiła dziś nowy pakiet sankcji przeciwko Białorusi w związku z jej rolą w ułatwieniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

  Sankcje obejmują m.in. zakazy eksportu i importu niektórych towarów oraz środki mające na celu zapobieganie propagandzie szerzonej przez internet.

 • 16:20

  Rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa - podał amerykański dziennik "Washington Post", powołuje się na czterech członków ukraińskich sił zbrojnych chcących zachować anonimowość. W środową noc miało dojść do intensyfikacji uderzeń na frontowe pozycje Rosjan w obwodzie zaporoskim. W atakach przewodzić mają brygady szkolone przez państwa zachodnie i uzbrojone w zachodnie czołgi i wozy bojowe.

  Jak jednak stwierdził w wywiadzie dla "WP" Walerij Szerszen, rzecznik jednostek rozmieszczonych na południowym i wschodnim froncie, choć wojska zintensyfikowały działania na Zaporożu, to "nie powiedziałby, że jest to coś wielkiego", a siły ukraińskie w regionie wciąż zajmują generalnie defensywne pozycje. Dodał jednocześnie, że trwają małe lokalne "działania kontrofensywne" w okolicach Wełykiej Nowosiłki w obwodzie donieckim, blisko granicy z obwodem zaporoskim. Dziennik zaznacza, że ukraińscy oficjele wielokrotnie mówili w ostatnich dniach, że nie ogłoszą oficjalnie początku kontrofensywy i że nie rozpocznie się ona od jednej konkretnej operacji.

 • 16:13

  Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, w wyniku ostrzału, przeprowadzonego przez rosyjską armię w czwartek w trakcie ewakuacji cywilów w Chersoniu – poinformowała prokuratura generalna Ukrainy. Kolejne cztery osoby zostały ranne w innych miejscowościach. W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy trwa ewakuacja mieszkańców dotkniętych powodzią po zniszczeniu tamy na Dnieprze.

 • 15:17

 • 14:44

 • 14:44

  Rosjanie ostrzeliwują Chersoń - poinformował szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin. W dotkniętym powodzią po zniszczeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze mieście przebywał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Prokudin przekazał w komunikacie na serwisie Telegram, że celem ostrzału jest centrum miasta i tereny przybrzeżne.

  O ostrzałach Chersonia podczas trwającej ewakuacji mieszkańców uciekających przed powodzią władze ukraińskie informowały również w środę.

 • 14:05

  Ukraina może stracić kilka milionów ton plonów w wyniku powodzi wywołanej zniszczeniem przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - poinformował resort rolnictwa w Kijowie.

 • 13:05

  Ukraina posiada dowody na to, że to Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce – powiedział PAP przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Twierdzenie, że mogli to zrobić Ukraińcy, wywołuje co najmniej zdziwienie – wskazał.

  "Ukraina na szczeblu służb specjalnych, w tym wywiadu wojskowego, uprzedzała o zaminowaniu zapory i Kachowskiej Elektrowni Wodnej jeszcze w tamtym roku. Ukraina wtedy głośno mówiła o tym, że przygotowywane jest wysadzenie tej zapory" – powiedział.

 • 12:07

  Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w Chersoniu odwiedził też jeden z punktów ewakuacyjnych, który został zorganizowany na terenie jeden z placówek medycznych.

  "Pomożemy wam i odbudujemy wszystko, co trzeba. Dziękuję i życzę dobrego zdrowia" - oświadczył Zełenski. "Chcę podziękować całemu personelowi placówki medycznej za pracę nawet pod ostrzałem. Jesteście bohaterskimi ludźmi" - dodał.

 • 12:02

  Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest stabilna i pod kontrolą - oświadczył ukraiński koncern Enerhoatom, komentując rozwój sytuacji po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze.

  Enerhoatom, który jest operatorem ukraińskich elektrowni atomowych, poinformował, że poziom wody w zbiornikach na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej wynosi 16,6 m, co odpowiada potrzebom siłowni.

 • 11:40

  Apele Kijowa o "gwarancje bezpieczeństwa" spotykają się z mieszanym odbiorem po stronie zachodnich sojuszników. Nie ma konsensusu co do tego, jak konkretnie takie "gwarancje" miałyby wyglądać - napisał brukselski portal informacyjny Politico.

 • 11:34

  Musimy przygotować się na to, że będziemy musieli jeszcze długo pomagać Ukrainie - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera".

  Szef niemieckiego rządu w czwartek w Rzymie spotka się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premier Giorgią Meloni.

 • 11:24

  Minister obrony Łotwy Inara Murniece wyraziła przekonanie, że Ukraina zwycięży w wojnie z Rosją, jednak nawet po porażce Moskwa pozostanie długoterminowym zagrożeniem. Będzie odbudowywać się po stratach i kontynuować działania hybrydowe - dodała.

 • 10:57

  W okupowanej hromadzie Oleszki, na lewym brzegu Dniepru, panuje katastrofa humanitarna wywołana powodzią po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - oceniła agencja Ukrinform. Ludzie nie mają wody i żywności, w kostnicy wyłączono prąd.

 • 10:49

  Zełenski: Dziś w Chersoniu. Spotkanie w sprawie likwidacji skutków aktu terroryzmu Rosjan w elektrowni wodnej Kachowka. Ratowanie ludzi. Przeciwdziałanie ekobójstwu. Liczne pytania w sprawach humanitarnych. Musimy odpowiedzieć na nie wszystkie. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają naszym ludziom! Dziękuję wszystkim na świecie, którzy potępiają zbrodnie rosyjskich okupantów! Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za wszystko, co robi przeciwko życiu i ludziom.

 • 10:39

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Chersonia na południu kraju, który jest częściowo zalany wodami Dniepru po tym, jak we wtorek rosyjskie wojska okupacyjne wysadziły zaporę w Nowej Kachowce.

  Szef państwa przeprowadził w Chersoniu naradę, poświęconą likwidacji następstw katastrofy oraz ewakuacji ludności z podtopionych terenów.

  "Dużo ważnych problemów: operacyjna sytuacja w obwodzie, do której doszło w wyniku katastrofy, ewakuacja ludności z potencjalnych stref zatopienia, likwidacja sytuacji nadzwyczajnej (…) organizacja życia na zalanych terytoriach" – napisał Zełenski w Telegramie.

 • 10:26

  Okupowana przez Rosjan i całkowicie zalana wodami Dniepru Hoła Prystań w obwodzie chersońskim pilnie potrzebuje pomocy międzynarodowej, by ratować życie znajdujących się tam ludzi – powiedziała PAP szefowa administracji wojskowej tego miasteczka Switłana Linnyk.

 • 10:06

  Wpis Rady Najwyższej Ukrainy w mediach społeczościowych:

 • 9:38

  Do masowego pomoru ryb doszło w miejscowości Marjańske w obwodzie dniepropietrowskim - poinformowały władze regionu. Padło tam 850 kilogramów ryb.

  Marjańske leży nad Zbiornikiem Kachowskim, w którym spada poziom wody po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce.

 • 9:35

  W środę z Ukrainy do Polski wjechało 25,5 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 25,6 tys. osób - podała Straż Graniczna.

 • 9:22

  Poziom wody w Zbiorniku Kachowskim w rejonie Nikopola w Ukrainie wyniósł 13,05 metra według stanu na godz. 8 rano czasu lokalnego (godz. 7 rano w Polsce). Oznacza to, że spadł o blisko 1 metr w ciągu doby - podały władze ukraińskie.

  Z komunikatu państwowego koncernu Ukrhidroenerho wynika, że elementy zapory na Dnieprze, w Nowej Kachowce, nadal ulegają destrukcji.

  Ukrhidroenerho, który jest operatorem ukraińskich elektrowni wodnych, zapewnił, że trwają prace nad "możliwymi scenariuszami zmniejszania negatywnych skutków" zniszczenia zapory. Chodzi m.in. o kumulowanie wód w zbiornikach na Dnieprze powyżej zniszczonej tamy, tak aby zmniejszyć powodzie w obwodzie chersońskim.

 • 8:38

  Ciężkie walki pomiędzy wojskami ukraińskimi a rosyjskimi trwają w wielu sektorach frontu, ale mimo bardzo złożonego obrazu operacyjnego, to w większości obszarów Ukraina utrzymuje inicjatywę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, siły rosyjskie prawdopodobnie nadal otrzymują rozkaz jak najszybszego powrotu do ofensywy, a jednostki czeczeńskie przeprowadziły nieudaną próbę zdobycia miasta Marjinka w pobliżu Doniecka, gdzie linia frontu niewiele się zmieniła od 2015 roku.

  Dodano, że do środy poziom powodzi w dolnym Dnieprze nadal wzrastał po zawaleniu się zapory w Nowej Kachowce, ale prawdopodobnie zacznie ustępować w czwartek, zaś ostrzał utrudnił niektóre próby ewakuacji przesiedlonych cywilów z zalanych obszarów.

 • 7:52

  Okupacyjne wojska Rosji nie podejmują żadnych działań, by ratować ludzi z zajętych przez nie terenów na wschodnim brzegu Dniepru, które zostały zalane po wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce - przekazał PAP przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

  "Rosjanie nie robią niczego, by ratować tych ludzi" – powiedział Jusow.

  Wcześniej rzecznik Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Tołokonnikow poinformował PAP, że rosyjskie wojska okupacyjne nie zezwalają na ewakuację "pod groźbą rozstrzelania".

 • 7:49

  Ukraińska kontrofensywa, choć jeszcze nie pełnoskalowa, to już się rozpoczęła. Jej celem jest izolacja Krymu, zniszczenie Mostu Krymskiego i odcięcie od zaopatrzenia droga lądową - ocenił w rozmowie z PAP były dowódca GROM generał Roman Polko.

 • 7:20

  Sztab generalny armii ukraińskiej ocenił w porannym komunikacie, że oddziały rosyjskie okupujące południe Ukrainy nie były przygotowane na skutki wysadzenia zapory na Dnierze.

  "Ponieśli straty w sile żywej, uzbrojeniu i sprzęcie. W szczególności, w oddziałach 7. dywizji desantowo-szturmowej i 22. korpusu armijnego sił zbrojnych Rosji są ranni, zabici i zaginieni" - głosi komunikat na Facebooku.

  "Wymienione oddziały straciły również kilka magazynów polowych z amunicją i zaopatrzeniem, sprzęt samochodowy i opancerzony i inne mienie wojskowe" - dodał sztab.

 • 6:59

  Trwa decydujący moment wojny na Ukrainie, z wojskowego punktu widzenia ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła - powiedział PAP Janis Sarts, dyrektor Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w Rydze.

 • 6:35

 • 4:44

  Jeśli Putin wygra na Ukrainie, nie zatrzyma się i może wejść na terytorium NATO - powiedział były wiceprezydent USA Mike Pence podczas moderowanego przez CNN spotkania z wyborcami w stanie Iowa. Pence, który zainagurował w środę kampanię prezydencką stwierdził też, że w odróżnieniu od Donalda Trumpa wie, że Putin nie jest geniuszem, lecz zbrodniarzem wojennym.

 • 3:54

  Instytut Studiów nad Wojną: zniszczenie tamy w Kachowce znacząco zmienia geografię i topografię linii frontu pod Chersoniem i zakłóca rosyjskie pozycje wojskowe na wschodnim brzegu Dniepru.

 • 3:22

  Artyleria rosyjska ostrzelała Ukrainsk, miasto w obwodzie donieckim, zabijając trzy osoby, Kolejne trzy zostały ranne. Wśród ofiar są dzieci - poinformował na Telegramie Andrij Jermak, szef Urzędu Prezydenta Ukrainy.

  Według agencji Ukrinform siły rosyjskie ostrzeliwały w środę wieczorem rakietami również obwód charkowski.

 • 3:00

  Bank Światowy dokona szybkiej oceny zniszczeń zapory i hydroelektrowni w Nowej Kachowce oraz środków potrzebnych do ich usunięcia - napisała na Twitterze Anna Bjerde, dyrektor wykonawczy Banku ds. operacji finansowych.

  Jak stwierdziła Bjerde, zniszczenie zapory w Nowej Kachowce "będzie miało wiele poważnych konsekwencji dla dostarczania podstawowych usług i dla szeroko pojętego środowiska".

 • 2:38

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że międzynarodowe organizacje pomocowe, takie jak Czerwony Krzyż powinny niezwłocznie włączyć się do akcji usuwania skutków zniszczenia zapory i hydroelektrowni w Nowej Kachowce, a zwłaszcza ewakuacji ludności z zalanych terenów.

  Podkreślił, że dotyczy to zwłaszcza terenów zajętych przez siły rosyjskie, do których ukraińskie wojsko i służby ratunkowe nie mają obecnie dostępu.

  Zełenski podkreślił, że "każda ofiara śmiertelna na tych terenach jest wyrokiem na istniejącą strukturę międzynarodową i na organizacje międzynarodowe, które zapomniały jak ratować życie ludzkie". Jak powiedział apele o pomoc ze strony ukraińskiej, w tym rządu Ukrainy, zostały wysłane.

  Zełenski oświadczył, że dotychczas ewakuowano z obwodów chersońskiego i mikołajowskiego ponad 2 tys. osób. Jednak sytuacja na terenach okupowanych przez Rosjan jest katastrofalna. - Ludzie pozbawieni są dostępu do wody pitnej, nie mają żywności ani pomocy lekarskiej. Trudno w tej chwili ocenić jak będzie skala ofiar śmiertelnych - zaznaczył.

 • 2:27

 • 1:55

  Szef komisji ds. sił zbrojnych w Izbie Reprezentantów Mike Rogers zasugerował, że jeśli Kongres uchwali kolejne pakiety środków, będą one na znacznie niższym poziomie. Powiedział to po tym, jak spiker Izby Kevin McCarthy zapowiedział, że w świetle niedawnego porozumienia ws. długu nie pozwoli na głosowanie nad dodatkowymi transzami pieniędzy na obronność i pomoc Ukrainie.

 • 1:46

  Działalność międzynarodowego lotniska we Lwowie, zawieszona po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, może zostać wznowiona do celów humanitarnych we współpracy z Unią Europejską - oznajmił w środę szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki, cytowany przez agencję Ukrinform.

  Gubernator przekazał te doniesienia po wtorkowym spotkaniu ukraińskiego wicepremiera Ołeksandra Kubrakowa z unijną komisarz ds. transportu Adiną Valean.

  Efektem tych rozmów było przystąpienie władz w Kijowie do instrumentu finansowego UE Łącząc Europę (Connecting Europe Facility, CEF). Dzięki tej inicjatywie ukraińscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie przez UE projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w dziedzinach transportu, energii i cyfryzacji oraz służących poprawie jakości połączeń infrastrukturalnych Ukrainy z jej sąsiadami z UE - wyjaśniono na portalu Ukrainska Prawda.

 • 1:35

  Ukraińcy walczą dziś z Rosją, czyli absolutnym złem, a walka ze złem wymaga od wszystkich, by nazwali pewne rzeczy po imieniu - ocenił w środę na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Nawiązał w ten sposób do skutków powodzi, wywołanej wysadzeniem przez rosyjskie wojska zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce.

  "Chersoń, teraz. Poziom wody wciąż się podnosi. Ludzie ratują swoich sąsiadów, dzieci i zwierzęta przed kataklizmem. Służby ratunkowe i lokalni mieszkańcy, którzy posiadają pontony, organizują się w grupy i zabierają sąsiadów z zalanych wsi" - napisał Podolak, który opublikował też kilka zdjęć z zatopionego Chersonia.

 • 1:07

  W okupowanym przez Rosję mieście Oleszki w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, są już trzy pierwsze ofiary śmiertelne powodzi wywołanej zniszczeniem przez wroga zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce - powiadomił w środę na antenie ukraińskich kanałów telewizyjnych Suspilne i Espreso lojalny wobec Kijowa mer Oleszek Jewhen Ryszczuk.

  "Mamy jedną ofiarę śmiertelną. Teraz do szpitala przywieźli dwie kolejne. Myślę jednak, że będzie ich znacznie więcej. Wiele osób jest przykutych do łóżek, są przypadki ludzi pozbawionych nóg. Jak taki człowiek może wydostać się na dach?" - przyznał Ryszczuk.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red. / prpb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@ZelenskyyUa

Tagi:
Raporty: