Zełenski: sytuacja na froncie staje się coraz trudniejsza

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Sobota jest 346. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził w wystąpieniu wideo, że sytuacja na froncie jest "bardzo trudna". - Często musiałem mówić, że sytuacja na froncie jest ciężka i staje się coraz trudniejsza, i to znowu ten czas. (...) Najeźdźca angażuje coraz więcej swoich sił w przełamanie naszej obrony - powiedział Zełenski. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:18

    Centrum Narodowego Oporu (CNS) alarmuje, że najeźdźcy zamierzają wywieźć dzieci z okupowanych terenów obwodu ługańskiego do Karelii, poinformował w niedzielę portal Ukraińska Prawda

  • 3:25

    Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla sobotnio-niedzielnego wydania dziennika "Bild" powiedział, że istnieje porozumienie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że broń dostarczana przez Zachód nie zostanie użyta do ataków na terytorium Rosji.

    Odnosząc się do stwierdzenie Putina, że "niemieckie czołgi znów będą" zagrażać Rosji, Scholz powiedział: - Jego słowa są częścią serii absurdalnych porównań historycznych, których używa do usprawiedliwienia swojego ataku na Ukrainę. Ale tej wojny nie można niczym usprawiedliwić. Rosja prowadzi bezlitosną wojnę z Ukrainą.

  • 1:34

    Prezydent Wołodymyr Zełenski w sobotę poinformował w wieczornym wystąpieniu wideo, że pozbawił ukraińskiego obywatelstwa byłych urzędników rządu Wiktora Janukowycza, którzy wspierają Rosję w jej wojnie z Ukrainą i mają rosyjskie obywatelstwo.

    - Dzisiaj podpisałem odpowiednie dokumenty, aby zrobić kolejny krok w obronie i oczyszczeniu naszego państwa z tych, którzy są po stronie agresora. Uczyniłem to na wniosek Służby Bezpieczeństwa dotyczący osób, które zostały zarejestrowane jako posiadające obywatelstwo rosyjskie – powiedział prezydent w swoim tradycyjnym wieczornym przemówieniu na zakończenie 346. dnia wojny.

  • 21:12

    Szefowa kanadyjskiego resortu obrony Anita Anand poinformowała, że pierwsza dostawa czołgów Leopard 2 dla Ukrainy obiecanych przez Kanadę wyleciała z lotniska w Halifax.

    "Kanada stoi po stronie narodu ukraińskiego – a my nadal będziemy dostarczać ukraińskim siłom zbrojnym sprzęt niezbędny do zwycięstwa" - napisał na Twitterze.

  • 19:58

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał w nagraniu wideo, że sytuacja na froncie robi się coraz cięższa. Wyjaśnił, że rosyjskie dowództwo rzuca coraz więcej sił, by złamać ukraińską obronę na wschodzie kraju.

    - Jest bardzo ciężko. W Bachmucie, Wuhłedarze, w rejonie Łymanu i na innych odcinkach frontu. Lecz teraz, jak każdego dnia spośród tych 346 dni (wojny - red.), wytrwałość naszych żołnierzy decyduje o wszystkim" - oświadczył ukraiński przywódca.

    Dodał, że ukraińskich obrońców cechuje upór, dzielność i zdecydowanie.

    - Uważność i zdecydowanie to zalety wszystkich, którzy bronią Ukrainy - podkreślił Zełenski dodając, że wielką zaletą Ukrainy jest siła i jedność narodu, każdego jej przedstawiciela, który działa na rzecz zwycięstwa.

    We have good news. Another 116 Ukrainians were released from Russian captivity. Of them, 114 are privates and sergeants, and two are officers. Soldiers... | By Володимир ЗеленськийFacebook

    We have good news. Another 116 Ukrainians were released from Russian captivity. Of them, 114 are privates and sergeants, and two are officers. Soldiers...

  • 18:53

    W celu uzupełnienia strat w szeregach wojska, rosyjskie dowództwo werbuje kobiety osadzone w więzieniach na okupowanych terenach Ukrainy. W ciągu tygodnia zwerbowano około 50 kobiet z kolonii karnej w Śnieżnem w obwodzie donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Według komunikatu sztabu na Facebooku, kobiety zostały wysłane na terytorium Federacji Rosyjskiej na przeszkolenie.

    Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

    Оперативна інформація станом на 18.00 04.02.2023 щодо російського вторгнення Речник Генерального Штабу Збройних Сил України Олександр Штупун https://youtu.be/z6-s8E19_Pw Слава Україні! Триває...

  • 18:27

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że rosyjskie wojska przegrupowują swoje oddziały w niektórych rejonach, a główne wysiłki koncentrują na prowadzeniu ofensywy na kierunkach Bachmutu, Łymanu, Awdijiwki i Nowopawliwki w obwodzie donieckim oraz Kupianska w obwodzie charkowskim.

  • 18:21

    W tym tygodniu rosyjskie dowództwo rzuciło wszystkie siły, aby przełamać naszą obronę i otoczyć Bachmut w obwodzie donieckim. Rozpoczęto też potężną ofensywę w rejonie Łymanu - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    Ганна Маляр

    Якщо підсумувати всі офіційні зведення з фронту цього тижня і коротко фіналізувати, то: цього тижня російські окупаційні війська кинули всі сили на прорив нашої оборони та оточення Бахмута, розгорнули потужні наступальні дії на Лиманському напрямку. Але завдяки стійкості наших воїнів успіху не досягли.

  • 17:45

    Pomiędzy USA a Rosją doszło do sporu w sprawie raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Moskwa stwierdziła, że jest on umotywowany politycznie, a Waszyngton wezwał do jego szybkiej aktualizacji o nowe ataki wobec cywilnej ludności i infrastruktury, których sprawcami są Rosjanie - podała agencja Reutera.

    Raport dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa został przedstawiony radzie wykonawczej organizacji, w której zasiadają zarówno Rosja, jak i Stany Zjednoczone. Obejmuje on wydarzenia w pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku i klasyfikuje sytuację na Ukrainie, którą Rosja zaatakowała 24 lutego jako jedną z ośmiu poważnych globalnych sytuacji kryzysowych w zakresie zdrowia.

    W raporcie udokumentowano ponad 14 tys. ofiar śmiertelnych wśród cywilów, 17,7 mln osób potrzebujących pomocy humanitarnej i 7,5 mln uchodźców szukających schronienia w krajach całej Europy. Z 471 ataków z użyciem ciężkiej broni na placówki służby zdrowia na świecie, 448 miało miejsce na Ukrainie - czytamy w dokumencie WHO.

  • 16:28

    Biuro prasowe Downing Street.również informuje o rozmowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

    Jak napisano w komunikacie wydanym po rozmowie telefonicznej obu przywódców, Sunak przypomniał, że ukraińscy żołnierze zaczęli w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii szkolenia na czołgach Challenger 2, a on sam spotkał się z nimi i był zainspirowany ich odwagą oraz historiami ich bliskich.

    "Obaj przywódcy zgodzili się, że istotne jest, by międzynarodowi partnerzy przyspieszyli swoje wsparcie dla Ukrainy, aby pomóc wykorzystać okazję do odepchnięcia sił rosyjskich, jak również przyjrzeli się, w jaki sposób mogą długoterminowo wzmocnić zdolności Sił Zbrojnych Ukrainy. Przywódcy zgodzili się, że największą bronią w arsenale Ukrainy jest zbiorowa międzynarodowa jedność we wsparciu Ukrainy" - napisano.

    Dodano, że omawiając przygotowania do pierwszej rocznicy niczym niesprowokowanej agresji Rosji, Sunak i Zełenski zgodzili się, że konieczne jest, by ponownie okazać swoją solidarność z Ukrainą.

  • 16:10

    Kilka tysięcy ochotników zgłosiło się w ciągu pierwszego dnia naboru do tworzonych w strukturze MSW Ukrainy oddziałów nazwanych Gwardią Szturmową - informuje ukraińska Gwardia Narodowa (GN).

    "W strukturze MSW rozpoczął się nabór ochotników do brygad szturmowych w składzie Gwardii Narodowej, Policji Państwowej i Państwowej Służby Granicznej. Widać pozytywną dynamikę procesu składania wniosków o dołączenie do szeregów brygad szturmowych" - głosi komunikat GN, cytowany przez agencję Ukrinform.

    Z oświadczenia wynika, że ponad 3 tys. osób zgłosiło się za pośrednictwem urzędów administracji państwowej, przy czym wnioski złożyło ponad 500 z nich. Ponad 2 tys. ankiet napłynęło na specjalnie utworzoną stronę internetową. Blisko 500 osób zadzwoniło na stosowną linię telefoniczną, by skonsultować się w sprawie naboru.

    O formowaniu nowych oddziałów poinformowano 2 lutego.

  • 15:39

    Prezydent Wołodymyr Zełenski informuje, że rozmawiał z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem. Podał, że rozmowa dotyczyła szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Challenger 2, a także dalszym wsparciu Ukrainy przez Wielką Brytanię.

    Dodał, że w rozmowie podkreślił swoje stanowisko, wobec którego rosyjscy sportowcy nie powinni brać udziału w letnich igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.

  • 15:23

    Premier Ukrainy Denys Szmyhal informuje, że w Odessie doszło do awarii jednej ze stacji elektroenergetycznych wysokiego napięcia.

    "Sytuacja jest trudna, skala awarii jest znaczna. Niemożliwe jest szybkie wznowienie zasilania, zwłaszcza infrastruktury krytycznej" - napisał Szmyha.

    Poinformował, że odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu, na którym powołano specjalny sztab kierowany przez ministra energetyki. "Poleciłem przewieźć do Odessy w ciągu doby wszystkie potężne generatory, którymi dysponuje ministerstwo energetyki" - oświadczył premier.

    "Do miasta ma być również przewieziona elektrownia gazowo-turbinowa o mocy 25 MW, przekazana przez naszych partnerów z USA. Poleciłem również, by MSZ zwróciło się do Turcji o dodatkowe wsparcie w postaci statków-elektrowni" - powiadomił Szmyhal.

  • 15:03

    Brytyjski resort obrony pokazał szkolenie ukraińskiej armii z obsługi czołgów Challenger 2. Na zdjęciach widać wóz do nauki jazdy.

  • 14:56

    Rada Unii Europejskiej formalnie przyjęła dziś dwa pułapy cenowe dla rosyjskich produktów ropopochodnych, jak również dla takich produktów wywożonych z Rosji. Decyzja jest elementem sankcji wprowadzanych przez Zachód na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

    Pułapy to 100 dolarów za baryłkę produktów naftowych premium, takich jak olej napędowy, i 45 dolarów za baryłkę tzw. produktów przecenionych, takich jak olej opałowy. Mają one zacząć obowiązywać od 5 lutego.

    Przewidziano 55-dniowy okres przejściowy dla statków przewożących rosyjskie produkty ropopochodne, które zostały zakupione i załadowane do 5 lutego i zostaną rozładowane przed 1 kwietnia 2023 roku.

  • 14:40

    Międzynarodowy Komitet Olimpijski musi przestać skrywać rosyjskie zbrodnie za białymi flagami - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, przypominając, że od początku rosyjskiej inwazji zginęło 231 ukraińskich sportowców i trenerów.

    "Od minionego roku 231 sportowców i trenerów ukraińskich zostało zabitych przez Rosjan; 15 zostało rannych, 28 - zatrzymanych. Czterej są zaginieni. Tę ludobójczą wojnę nakazał Putin, ale realizują ją zwykli Rosjanie" - napisał Kułeba na Twitterze.

    Szef dyplomacji jest kolejnym przedstawicielem Ukrainy, który skrytykował stanowisko MKOl ws. dopuszczenia sportowców z Rosji i Białorusi do udziału w igrzyskach w Paryżu w 2024 roku. Przeciwko takiej ewentualności zaprotestowały również państwa bałtyckie i Polska: w czwartek Ministerstwo Sportu i Turystyki poinformowało, że Polska, Estonia, Litwa i Łotwa potępiły wysiłki MKOl, mające na celu przywrócenie sportowców z krajów-agresorów, Rosji i Białorusi, do międzynarodowych zawodów.

    >> MKOl odpowiada na krytykę Ukrainy za możliwość dopuszczenia Rosjan do igrzysk

    Ponadto 83 eurodeputowanych z różnych frakcji, w tym 26 z Polski wystosowało apel o wykluczenie sportowców z Białorusi i Rosji z igrzysk w Paryżu.

    Władze MKOl spotkały się pod koniec stycznia br. z przedstawicielami sportowców, międzynarodowych federacji i krajowych komitetów olimpijskich. W wydanym wówczas oświadczeniu poinformowano, że "zdecydowana większość" rozmówców uważa, że żaden sportowiec "nie powinien być wykluczony z zawodów wyłącznie na podstawie paszportu".

  • 14:25

    Władze Portugalii przekażą czołgi Leopard 2 dla walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy - ogłosił portugalski premier Antonio Costa. Polityk nie sprecyzował, ile spośród 37 posiadanych przez portugalską armię pojazdów trafi do ukraińskich sił zbrojnych.

    Przebywający z wizytą w Republice Środkowoafrykańskiej Costa wyjaśnił, że Portugalia podjęła już działania, aby wspólnie z Niemcami usprawnić czołgi, które miałyby trafić na Ukrainę.

    "Weźmiemy udział w tym wspólnym wysiłku wsparcia Ukrainy, dostarczając jej najlepsze środki służące obronie tego kraju" - powiedział premier, dementując piątkowe doniesienia lizbońskiego tygodnia "Sol", według którego Portugalia miała odmówić przekazania Leopardów dla Kijowa.

    Costa przypomniał, że poza regularnym dostarczaniem uzbrojenia Portugalia wsparła finansowo budżet Ukrainy, a także współpracuje z nią w dostarczaniu pomocy w celu odbudowy szkół w jednym z regionów.

  • 13:45

    W wyniku zniszczeń dokonanych przez Rosjan w okupowanym Mariupolu na południu Ukrainy faktycznie przestała istnieć dzielnica Lewobrzeżna. W zgliszcza zmienił się też Siewierodonieck na wschodzie kraju - napisali dziś przedstawiciele regionalnych i lokalnych ukraińskich władz.

    "Rejon Lewobrzeżny faktycznie przestał istnieć" - powiadomił na Telegramie Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola. Jak wyjaśnił, władze okupacyjne zmieniają centralny plac dzielnicy - Plac Zwycięstwa - "w część bezbrzeżnego pustkowia". Każdy dom, który został tam rozebrany, wcześniej był ostrzelany przez Rosjan z artylerii, a potem z czołgów. "Zniszczono tu wszystko podczas zacieśniania okrążenia Azowstalu, po prostu prewencyjne, a czasem dla rozrywki" - oznajmił samorządowiec.

    Dodał, że okupowany Mariupol jest teraz przekształcany w węzeł logistyczno-wojskowy rosyjskiej armii. W mieście i okolicznych miejscowościach skoncentrowano do 30 tysięcy Rosjan.

    Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj opublikował dziś krótkie nagranie wideo z Siewierodoniecka. Na kadrze widać zniszczony i spalony budynek "pałacu lodowego", czyli hali sportowo-widowiskowej.

    Hajdaj przypomniał, że budynek, który mieścił 5 tysięcy widzów, spłonął latem 2022 roku w wyniku rosyjskiego ostrzału. Najeźdźcy "celowo zasypali pociskami" ten gmach, zniszczyli też wiele budynków "legendarnych dla Siewierodoniecka" - dodał Hajdaj. Nazwał Siewierodonieck "miastem-popieliskiem"

    Сергій Гайдай / Serhiy Hayday

    📌 Сєвєродонецьк - місто-згарище Так зараз виглядає символ тимчасового обласного центру У червні мешканців Луганщини приголомшила новина, що Льодовий палац згорів, внаслідок рашистського влучання. Згоріла п’ятдесятирічна історія. 5000 сєвєродончан (саме стільки вміщувала зала) більше не відвідають концерт на кращій сцені міста… росіяни умисно закидали Льодовий снарядами…і не лише його - знищено багато культових споруд, які були легендами Сєвєродонецька. Випалене місто ледь живе, орки знущаються над місцевим населенням, не забезпечуючи нормальних умов для життя. Без світла, газу, води, мобільного зв‘язку, медицини, освіти…але з пунктами обігріву, награними ремонтами, затопленими багатоповерхівками …і солодкою пропагандою «руський мир» у всій красі Дочекайся нас, рідне Місто🇺🇦 Відео з соцмереж


    "Wypalone miasto jest ledwie żywe. Orki (Rosjanie) znęcają się nad miejscową ludnością, nie zapewniając normalnych warunków do życia" - zaalarmował Hajdaj, wyliczając brak światła, wody, łączności i opieki lekarskiej.

    Zarówno Mariupol, jak też Siewierodonieck miały znaczenie symboliczne podczas obecnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W 2014 roku ukraińska armia zdołała odbić Mariupol z rąk prorosyjskich separatystów. Po zajęciu Ługańska przez separatystów w 2014 roku Siewierodonieck był nieformalną stolicą tej części regionu ługańskiego, która pozostała pod kontrolą Ukrainy.

  • 13:32

    Atak Rosji na Ukrainę [2023]

  • 13:26

    116 osób powróciło na Ukrainę w ramach dużej wymiany jeńców ze stroną rosyjską; wśród uwolnionych jest 87 żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych - poinformował Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

    "Kolejna duża wymiana jeńców. Udało się nam odzyskać 116 ludzi - obrońców Mariupola, partyzantów z Chersonia, snajperów z kierunku bachmuckiego i innych naszych bohaterów" - napisał Jermak.

    Jak dodał, wśród uwolnionych jest 87 żołnierzy, ośmiu bojowników obrony terytorialnej, a także funkcjonariusze Gwardii Narodowej i policji oraz przedstawiciele innych służb.

    Szef kancelarii Zełenskiego zapewnił, że Ukraina "pracuje dalej" nad uwalnianiem swoich obywateli wziętych do niewoli.

  • 13:11

    Władze na Kremlu próbują kupować sobie poparcie państw Afryki w głosowaniach na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, oferując tym krajom inwestycje na preferencyjnych warunkach, eksport żywności czy dostawy uzbrojenia - powiadomił w sobotę niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.


    Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow odwiedził w styczniu kilka afrykańskich państw - Wybrzeże Kości Słoniowej, Angolę, Erytreę i Eswatini (znane do 2018 roku jako Suazi).

    Rosyjskie media rozpisywały się o powrocie do tradycyjnie bliskich relacji Moskwy z krajami Afryki, lecz wpływy Kremla na tym kontynencie nie wynikają z autorytetu Rosji, lecz lokowanych tam bezzwrotnych inwestycji. Tylko w ubiegłym roku Federacja Rosyjska wyeksportowała do Afryki zboże o wartości 2,5 mld dolarów oraz uzbrojenie warte dziesiątki miliardów dolarów - czytamy na łamach opozycyjnego kanału.

    Niezależne media wymieniły kilka przykładów przekupywania afrykańskich państw przez Moskwę. Jak podkreślono, Kreml zaoferował Erytrei kontrakty zbrojeniowe w zamian za m.in. wstrzymanie się władz w Asmarze od potępienia Rosji podczas głosowania na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Do zachowania neutralności miała zobowiązać się także Angola, której strona rosyjska zaoferowała m.in. projekty przemysłowe i w dziedzinie energetyki atomowej oraz otwarcie nowych centrów kulturalnych.

    W przypadku Eswatini "kartą przetargową" miały być m.in. dostawy ziarna z Rosji, natomiast Demokratyczna Republika Konga (DRK) została przekupiona importem towarów z tego państwa. Według Możem Objasnit' władze w Kinszasie zobowiązały się też do odsłonięcia w DRK popiersia radzieckiego kosmonauty Jurija Gagarina.

    Elementem afrykańskiej kampanii Kremla była również niedawna wizyta białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki w Zimbabwe. Samozwańczy przywódca niemal cytował tam Ławrowa, podkreślając, że Rosja "nie splamiła się krwawymi zbrodniami kolonializmu" - zauważyli opozycyjni rosyjscy dziennikarze.

  • 12:50

    "Rejon (dzielnica - red.) Lewobrzeżny faktycznie przestał istnieć" - powiadomił na Telegramie Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola. Jak wyjaśnił, władze okupacyjne zmieniają centralny plac dzielnicy - Plac Zwycięstwa - "w część bezbrzeżnego pustkowia". Każdy dom, który został tam rozebrany, wcześniej był ostrzelany przez Rosjan z artylerii, a potem z czołgów. "Zniszczono tu wszystko podczas zacieśniania okrążenia Azowstalu, po prostu prewencyjne, a czasem dla rozrywki" - oznajmił samorządowiec.

    Dodał, że okupowany Mariupol jest teraz przekształcany w węzeł logistyczno-wojskowy rosyjskiej armii. W mieście i okolicznych miejscowościach skoncentrowano do 30 tysięcy Rosjan.

    Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj opublikował w sobotę krótkie nagranie wideo z Siewierodoniecka. Na kadrze widać zniszczony i spalony budynek "pałacu lodowego", czyli hali sportowo-widowiskowej. Hajdaj przypomniał, że budynek, który mieścił 5 tys. widzów, spłonął latem 2022 roku w wyniku rosyjskiego ostrzału. Najeźdźcy "celowo zasypali pociskami" ten gmach, zniszczyli też wiele budynków "legendarnych dla Siewierodoniecka" - dodał Hajdaj. Nazwał Siewierodonieck "miastem-popieliskiem".

  • 11:26

    Rosyjscy okupanci rozpoczęli przygotowania do ewakuacji kolaborantów i ich rodzin w rejonie (powiecie) troickim w obwodzie ługańskim – przekazał w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym raporcie frontowym.

    Sztab powiadomił, że minionej doby wojska rosyjskie przeprowadziły 20 ataków lotniczych oraz trzy ataki rakietowe, uderzając w obiekty infrastruktury w obwodach charkowskim i mikołajowskim, gdzie są ofiary wśród osób cywilnych. "Przez cały czas istnieje groźba ataków lotniczych i rakietowych na całym terytorium Ukrainy" – uprzedzono.

    Według strony ukraińskiej armia wroga kontynuuje działania ofensywne na kierunkach: łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawliwskim, gdzie ponosi duże straty w ludziach.

    "Lotnictwo sił obrony (Ukrainy) w ciągu ostatniej doby dokonało ośmiu uderzeń w rejonach koncentracji sił okupantów. Zniszczone zostały cztery drony przeciwnika typu Orłan-10. Nasze wojska rakietowe i artyleryjskie trafiły w punkt dowodzenia, dwa rejony koncentracji sił wroga i jeden ciężki system artylerii rakietowej Sołncepiok" – ogłosiły Siły Zbrojne Ukrainy.

  • 10:43

    Rosyjskie wojska kontynuowały ataki wokół Bachmutu w obwodzie donieckim, natomiast w obwodzie ługańskim, czyli w innym miejscu najcięższych walk na froncie, zwiększyły tempo operacji ofensywnych na zachód od Kreminnej - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Ośrodek ocenił, że do zwiększenia tempa działań zbrojnych w pobliżu Kreminnej doszło 3 lutego. Rosyjskie wojska kontynuowały operacje ofensywne wzdłuż linii Swatowe-Kreminna i podejmowały ograniczone ataki na północny wschód od Swatowego - relacjonował ISW w swojej analizie.

    Strona ukraińska zapewniła, że odparła ataki koło Stelmachiwki, 15 km na zachód od Swatowego. Ukraiński sztab generalny poinformował także o powstrzymanych rosyjskich natarciach na dwie miejscowości wokół Kreminnej: Newske i Biłohoriwkę. Przy czym część źródeł rosyjskich podała, że ukraińskie oddziały przejęły kontrolę nad Biłohoriwką, dlatego doniesienia o tym, kto kontroluje tę miejscowość, są sprzeczne - podkreślił ISW.

    Trwają rosyjskie ataki wokół Bachmutu; siły ukraińskie odparły szturm na samo miasto - podał ukraiński sztab generalny. Dowództwo w Kijowie poinformowało 3 lutego, że w rejonie Bachmutu doszło tego dnia do łącznie 23 starć. ISW ocenił, że oddziały agresora poczyniły postępy na wschodnich przedmieściach Bachmutu. Rosyjscy blogerzy wojenni twierdzą, że najemnicy z Grupy Wagnera poszerzyli kontrolowane przez siebie tereny nieopodal zakładów Siniat we wschodniej części miasta.

    Jak przekazał ISW, mer Wuhłedaru w obwodzie donieckim Maksym Werbowski poinformował, że rosyjskie wojska nie próbują już przedrzeć się przez obronę ukraińską naokoło miasta, ale starają się okrążyć Wuhłedar z dwóch stron, prawdopodobnie od południa i wschodu. Jeden z rosyjskich blogerów wojennych napisał, że sytuacja wokół Wuhłedaru jest bardzo napięta i trwają tam walki pozycyjne - relacjonował ISW.

    Zniszczenia w Bachmucie

  • 10:25

    Dwie osoby zginęły, a 14 zostało rannych w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; w Iziumie, w obwodzie charkowskim, siedmioro nastolatków ucierpiało na skutek eksplozji miny motylkowej - poinformowały regionalne ukraińskie władze.

  • 10:21

    Rosyjska armia formalnie przyłączyła okupowane tereny Ukrainy do swojego Południowego Okręgu Wojskowego, ale jest mało prawdopodobne, by miało to natychmiastowy wpływ na przebieg wojny - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony w codziennym komunikacie dotyczącym inwazji Rosji na Ukrainę.

  • 9:43

    HIMARS utrzyma swoje znaczenie - ocenia w rozmowie z PAP Marek Świerczyński, szef działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight. - Jeśli miałbym wskazać zachodnie uzbrojenie, które było game changerem w tej wojnie, to bez wątpienia jest to Himars i jego różne odpowiedniki - dodaje.

    Gdy w czerwcu zapowiadano pierwsze przekazanie Ukrainie wyrzutni HIMARS, Świerczyński i inni analitycy oceniali, że system ten, nazywany "karabinem snajperskim z głowicą 100 kg" będzie ważną zmianą. Przede wszystkim miał pozwolić Ukrainie zmniejszyć rosyjską przewagę w artylerii większego zasięgu i rozbroić jej taktykę "walca artyleryjskiego", uniemożliwiającego Ukraińcom zbliżenie się do przeciwnika.

    - Na czym polegają zalety tej broni? Po pierwsze to to, co wiemy. Duży zasięg (około 80 km), relatywnie ciężka głowica i ogromna precyzja trafienia. Druga sprawa to mobilność tej broni. Jest to "małe, a wredne". Mieści się na dość lekkiej ciężarówce, może szybko się przemieszczać, a schować ją można nawet w stodole - wyjaśnia Świerczyński.

    System rakietowy HIMARS

  • 8:59

    Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy - powiadomiła w sobotę agencja Ukrinform. Garland poinformował o tym w piątek na spotkaniu z ukraińskim prokuratorem Andrijem Kostinem.

    - Wydaję zgodę na pierwsze w historii przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów w celu wykorzystania ich na Ukrainie - powiedział Garland podczas spotkania z Kostinem w Waszyngtonie. Jak oznajmił, chodzi o aktywa objęte aresztem po tym, jak USA oskarżyły rosyjskiego oligarchę Konstantina Małofiejewa o uchylanie się od sankcji.

    Areszt nałożono na kwotę kilku milionów dolarów ze środków amerykańskiej firmy zamieszanej w proceder omijania sankcji przez Małofiejewa. W ostatnich dniach sąd okręgowy w Nowym Jorku zadecydował o zajęciu kwoty 5,4 mln USD należących do oligarchy na rzecz Stanów Zjednoczonych. Garland zapowiedział, że środki te trafią do Departamentu Stanu USA, który przekaże je "w celu wsparcia narodu ukraińskiego".

  • 7:57

    W czwartek w atakowanym przez rosyjskie wojska mieście Bachmut na wschodzie Ukrainy zginął amerykański wolontariusz Pete Reed; mężczyzna prawdopodobnie poniósł śmierć w wyniku ostrzelania samochodu pomocy medycznej - powiadomiła w nocy z piątku na sobotę stacja CNN.

    "Ta (sytuacja) dobitnie przypomina o niebezpieczeństwach, z jakimi spotykają się ratownicy i inni pracownicy pomagający w strefach konfliktów, gdy służą (lokalnym) mieszkańcom. Pete miał zaledwie 33 lata, ale przeżył życie w służbie innym, najpierw jako uhonorowany odznaczeniem żołnierz piechoty morskiej USA, a następnie (wolontariusz zaangażowany) w pomoc humanitarną" - oznajmiła na Facebooku założona przez Reeda organizacja Global Response Medicine.

  • 6:21

    Pedro Andrusiak, działacz ukraińskiej diaspory w Argentynie, który w piątek skończył 100 lat, wezwał swych rodaków w tym kraju, aby nie przysyłali mu podarunków, ale potraktowali jego urodziny jako okazję do zbiórki pieniędzy na stworzenie funduszu pomocy "starej ojczyźnie", która "bohatersko broni niepodległości".

    W wywiadzie opublikowanym w jego setne urodziny na łamach największego argentyńskiego dziennika "El Clarin" Pedro Andrusiak powiedział: "Jestem dumny z naszego prezydenta Zełenskiego, ale przede wszystkim z mego narodu!".

    Zadeklarował solidarność ukraińskiej diaspory w Argentynie z walczącym w obronie niepodległości ukraińskim społeczeństwem, kierując jednocześnie słowa otuchy i solidarności do rodziny i przyjaciół zamieszkałych w zachodniej części kraju, m.in. w okolicach Lwowa.

  • 6:09

    Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley nie spodziewa się szybkiego wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. - Już to, że Ukraina tak szybko uzyskała status kraju kandydującego to coś niezwykłego - powiedziała w piątek wieczorem niemiecka polityk w programie telewizji ARD "Tagesthemen".

    Barley (SPD) stwierdziła, że Ukraina musi spełnić te same warunki jak wszystkie inne kraje kandydujące. Wśród nich są kryteria polityczne, ekonomiczne i prawne. Powiedziała, że nie jest możliwe przyspieszone przyjęcie Ukrainy do UE ze szczególnych powodów. - Jest to całkowicie wykluczone - podkreśliła Katarina Barley.

    Wiceprzewodnicząca PE uważa, że w środku wojny Ukraina nie jest w stanie szybko spełnić kryteriów akcesyjnych. Jej zdaniem także Unia musi się zreformować, zwłaszcza w kwestii podejmowania decyzji. - Obecnie Unia Europejska nie jest gotowa na przyjęcie nowych członków - podkreśliła Katarina Barley.

  • 4:27

    Płonie fabryka w rosyjskim regionie Biegorod – poinformował Ukrinform, powołując się na gubernatora regionu Wiaczesława Glytkowa. "Pociski trafiły w teren cywilnego zakładu przemysłowego. Według wstępnych informacji nie było ofiar śmiertelnych: ludziom udało się oddalić na bezpieczną odległość" – napisał.

  • 3:30

    Instytut Badań nad Wojną: Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,2 mld dolarów, w tym precyzyjne pociski dalekiego zasięgu dla HIMARS. Putin z kolei kontynuował kampanię przeciwko niektórym krajowym głosom w opozycji.

  • 3:02

    Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystąpił w talk-show, prowadzonym przez kremlowskiego propagandystę Władimira Sołowjowa. Skrytykował tam m.in. "propagandę" uprawianą przez niemieckie media, które "nastawiają Niemców przeciwko Rosji" – opisuje portal tygodnika "Spiegel". Krytycznie wyraził się o wysyłaniu przez Niemcy broni, używanej "przeciwko Rosjanom".

  • 2:52

    38 Rosjan i 16 rosyjskich podmiotów zostało w piątek objętych sankcjami przez Kanadę. Restrykcje nałożono na zajmujących się rosyjską propagandą i dezinformacją – poinformowała w komunikacie szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly.

    Wśród 38 osób objętych sankcjami jest popularny w Rosji piosenkarz i prowadzący programy Nikołaj Baskow. Baskow znany jest m.in. z koncertów popierających wojnę i odwiedzania rosyjskich wojsk biorących udział w inwazji na Ukrainę.

    Wśród 16 podmiotów objętych sankcjami są, jak to określono w komunikacie, "tak zwane organizacje newsowe", powielające rosyjską propagandę "w próbie usprawiedliwienia rosyjskich okrucieństw na Ukrainie". To m.in. MIA Rossija Siegodnia, należący do państwa konglomerat podmiotów dostarczających informacji w języku rosyjskim, takich jak RIA Nowosti, PRIME, InoSMI, TOK, KOT, Baltnews, Ukraina.ru, Social Navigator i Arctic.ru.

    Sankcje objęły też dwie organizacje, United World International i Foundation for the Fight Against Repression, powiązane z Jewgienijem Prigożynem, właścicielem najemniczej Grupy Wagnera.

  • 2:42

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.

  • 2:34

    Turecka firma Havas, która serwisuje na lotniskach samoloty, poinformowała rosyjskie linie lotnicze, że nie będzie mogła obsługiwać ich maszyn wyprodukowanych w USA ze względu na amerykańskie restrykcje i kontrole związane z wojną na Ukrainie.

  • 1:24

    Euromajdan Press opublikował na Twitterze wpis z nagraniem, na którym – według portalu – "ukraińska artyleria niszczy rosyjski system rakietowy obrony powietrznej TOR-M2DT precyzyjnym uderzeniem w pobliżu Chersonia". "Armia rosyjska miała tylko 12 takich systemów rakietowych. Teraz 11" – dodano.

  • 0:52

    Przekazanie czołgów Leopard przez sojuszników Ukrainy walczącej z rosyjską agresją jest niezbędne - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares w wywiadzie dla telewizji Canal Sur.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: