Rosjanie "na razie wstrzymali użycie dronów" w Ukrainie. Powodem mróz

Aktualizacja:
Autor:
ft,js
Źródło:
PAP
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów
Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronówArchiwum Reuters
wideo 2/2
Reuters Rosjanie atakują ukraińskie miasta przy użyciu irańskich dronów

Niedziela jest 284. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pomocnik dowódcy ukraińskich Sił Połączonych Jewhen Siłkin powiedział, że drony używane przez wojsko rosyjskie w Ukrainie są wykonane z plastiku i materiałów, które źle reagują na mróz, dlatego Rosjanie korzystają z nich w mniejszym stopniu niż wcześniej. "Obecnie obserwujemy loty szkoleniowe lotnictwa bombowego, a użycie dronów na razie wstrzymano" – ocenił wojskowy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 2:31

  W poniedziałek Zaporoże znalazło się pod zmasowanym ostrzałem wroga, okupanci używają systemu S-300, uderzyli w infrastrukturę przemysłową i energetyczną miasta - poinformował Anatolij Kurtiew, sekretarz Rady Miejskiej Zaporoża.

 • 22:00

  Tej zimy Ukraina powinna stać się jednym wielkim "punktem niezłomności" – powiedział w niedzielę wieczorem Wołodymyr Zełenski. Wzywając rodaków do cierpliwości i pomagania sobie nawzajem, powiedział, że jeśli Ukraińcy wytrwają, to "obronią wszystko".

  "Żeby przetrwać tę zimę, musimy sobie pomagać jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze bardziej troszczyć się o siebie nawzajem. (…) Powinniśmy być zjednoczeni - nie wolno dopuszczać do konfliktów wewnętrznych i kłótni, które mogą nas osłabić" – powiedział Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w niedzielę wieczorem na Telegramie.

  Prosił Ukraińców, by nie traktowali tej zimy jako próby, lecz jako "czas, który przybliża zwycięstwo". "Wróg bardzo chce wykorzystać zimę przeciwko nam: uczynić chłód zimy i trudności częścią swojego terroru" – zaznaczył.

  "Rosja wciąż ma rakiety i przewagę w artylerii, ale u nas jest to, czego okupant nie ma i nie będzie mieć: my bronimy swojego domu i to daje największą motywację" – dodał.

  Mówiąc o sytuacji na froncie, zaznaczył, że wojsko ukraińskie utrzymuje pozycje nawet na najtrudniejszych kierunkach. "Ile razy okupanci próbowali zająć cały Donbas, wejść do Bachmutu? Ile razy już mówili o swoich postępach, swoich zwycięstwach?" – zapytał retorycznie.

  Zelenskiy / Official

  Минає четвертий день цієї зими. Зими, яка буде дуже складною – це однозначно. Але все ж варто сприймати цю зиму не як випробування, а як час, що наближає нас до перемоги. Кожен із цих 90 зимових днів. Ворог дуже сподівається використати зиму проти нас: зробити зимовий холод і труднощі частиною свого терору. Ми ж маємо зробити все, щоб вистояти цю зиму, як би це не було важко. Вистояти цієї зими – це відстояти все. Уся Україна має стати одним великим пунктом незламності та працювати щодня й щоночі. Держава, бізнес, люди – усі ми, усі українці – усі разом. 🇺🇦🇺🇦🇺🇦

 • 20:22

  85 proc. mieszkańców wyzwolonego w listopadzie Chersonia na południu Ukrainy ma już prąd – powiadomił szef władz obwodu chersońskiego Jarosław Januszewycz, informując o postępach prac na rzecz przywrócenia elektryczności. W mieście odremontowano też stację wodociągową, która dostarcza wodę dla 70 proc. mieszkańców.

  Januszewicz przekazał również na Telegramie, że do miasta dotarły trzy agregaty prądotwórcze o mocy 176 kW, wysłane przez UE. Zostaną one przekazane szpitalom, w tym obwodowemu szpitalowi dziecięcemu.

 • 19:09

  W akwenie Morza Czarnego znajduje się obecnie 21 rosyjskich okrętów, w tym cztery mogące przenosić do 24 rakiet Kalibr – powiadomiła w niedzielę ukraińska Marynarka Wojenna.

  Z kolei na Morzu Śródziemnym Rosja utrzymuje dziewięć okrętów, w tym pięć mogących przenosić do 76 rakiet manewrujących Kalibr.

 • 17:23

  Drony są wykonane z plastiku i materiałów, które źle reagują na mróz, dlatego siły rosyjskie korzystają z nich w mniejszym stopniu – powiedział na antenie ukraińskiej telewizji pomocnik dowódcy Sił Połączonych Jewhen Siłkin.

  "Obecnie obserwujemy loty szkoleniowe lotnictwa bombowego, a użycie dronów na razie wstrzymano" – ocenił wojskowy.

  Kilka dni temu rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Jurij Ihnat mówił, że Rosja od dwóch tygodni nie używa irańskich dronów kamikadze Shahed-136, jako możliwą przyczynę wskazując wyczerpanie się pierwszej partii przekazanych agresorowi bezzałogowców.

 • 16:22

 • 15:25

  Dziewiętnaście osób cywilnych zginęło, a 39 zostało rannych w wynikurosyjskich ostrzałów w wyzwolonym Chersoniu na południu Ukrainy od 20 listopada do 4 grudnia – powiadomiła rada miejska w niedzielę. Wśród rannych jest jedno dziecko - powiadomiono na Telegramie.

  We wskazanym okresie odnotowano 169 wrogich ostrzałów. Tylko w niedzielę do godziny 14 (13 w Polsce) było ich pięć.

  Chersoń, stolica obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, został wyzwolony 11 listopada po blisko ośmiu miesiącach okupacji. W wyniku ukraińskiej kontrofensywy wojska przeciwnika wycofały się na lewy (wschodni) brzeg Dniepru i rozpoczęły stamtąd regularne ostrzały miasta. Chersoń znajduje się obecnie w zasięgu artylerii agresora. Rosjanie atakują cele cywilne, przez co giną mieszkańcy.

  Херсонська міська рада

  Протягом сьогоднішнього дня у Херсоні зафіксовано 5 обстрілів, повідомляє відділ з питань цивільного захисту м.Херсона міськради. Зокрема, ворог обстріляв будинки у Таврійському мікрорайоні та центрі міста. Постраждалих немає. Протягом учорашнього дня також були зафіксовані додаткові «прильоти» у центрі міста та Дніпровському районі. Загалом із 20 листопада по 4 грудня (на 14:00) зафіксовано 169 «прильотів». На жаль, загинуло за цей час 19 людей. 39 постраждало, з них 1 дитина.

 • 13:37

  Marynarka wojenna Ukrainy oświadczyła, że wojska rosyjskie używają w atakach przeciwko oddziałom ukraińskim zakazanej broni chemicznej - granatów K-51 z chloropikryną, mającą właściwości gazu bojowego.

 • 13:14

  Szef obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj poinformował, że władze weryfikują doniesienia o dokonanej przez Rosjan w tym regionie publicznej egzekucji cywilów. O egzekucji informował aktywista Serhij Sternenko.

 • 12:08

  Nuklearne groźby Rosji były jedną z głównych przyczyn decyzji o staraniu się Finlandii o członkostwo w NATO - oświadczył minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla agencji Kyodo.

  Inwazja Rosji na Ukrainę oznacza zmianę realiów bezpieczeństwa w Europie - podkreślił szef fińskiej dyplomacji. Komentując ostatnie działania wojsk rosyjskich zaznaczył, że ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną są bardzo okrutne i pokazują, że Rosja prowadzi "wojnę totalną" przeciwko ukraińskim cywilom.

 • 11:33

  Ambasada Ukrainy w Gruzji poinformowała w sobotę w komunikacie na Facebooku, że tego dnia w walkach pod Bachmutem zginęło pięciu gruzińskich ochotników walczących po stronie Ukrainy z oddziałami rosyjskimi.

  Pod koniec października władze gruzińskie informowały, że od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zginęło na froncie 23 obywateli Gruzji.

 • 11:16

  Rozpoczęta przez prezydenta Rosji Władimira Putina wojna nie jest rezultatem ekspansji NATO, ale jej przyczyną - powiedział sekretarz obrony USA Lloyd Austin w sobotę podczas Forum Obrony Narodowej im. Reagana w Simi Valley w Kalifornii.

  - Rosja nie została sprowokowana. Rosji nie grożono. Rosja nie została zaatakowana. Zamiast tego, jeden człowiek zdecydował się na wojnę. I wojna Putina nie jest rezultatem ekspansji NATO. To przyczyna ekspansji NATO. Teraz, z powodu tęsknoty Kremla za utraconym imperium, Europa stoi w obliczu największego kryzysu bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej - mówił Austin cytowany przez agencję Ukrinform.

 • 9:59

  Żołnierze oddziału Carlson wchodzącego w skład ukraińskich sił specjalnych umieścili pierwszą flagę ukraińską na okupowanym lewym (wschodnim) brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim - podała w sobotę wieczorem agencja UNIAN w serwisie Telegram, powołując się na wideo opublikowane przez oddział.

  "Tę flagę podnieśli żołnierze oddziału specjalnego Carlson - będzie to przyczółek do wyzwolenia spod okupacji lewego brzegu Chersońszczyzny" - głosi komentarz do nagrania. Dodano w nim, że "operacja zakończyła się sukcesem", nie podając jednak żadnych szczegółów na jej temat.

  Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) komentując nagranie ocenił, że jeśli zostanie ono potwierdzone, to "owo ograniczone wtargnięcie ukraińskie na wschodni brzeg Dniepru może otworzyć drogę siłom ukraińskim do operacji na tym brzegu". Think tank przypomina, że umocnienia zauważone na lewym brzegu Dniepru wskazują, iż wojska rosyjskie oczekują ukraińskiej ofensywy w tym kierunku i przygotowywały linie obrony.

 • 9:42

  "Pomimo wysiłków władz rosyjskich mających na celu wymuszenie wszechobecnej kontroli środowiska informacyjnego, konflikt stał się coraz bardziej namacalny dla wielu Rosjan od czasu 'częściowej mobilizacji' z września 2022 roku. W sytuacji, gdy Rosja zapewne nie osiągnie większych sukcesów na polu walki w ciągu najbliższych miesięcy, utrzymanie nawet milczącej aprobaty dla wojny wśród społeczeństwa będzie prawdopodobnie coraz trudniejsze dla Kremla" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 9:41

  Ostatnie sondaże wskazują, że poparcie rosyjskiego społeczeństwa dla "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie znacząco spada, szczególnie od czasu "częściowej mobilizacji" z września - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

  Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, według przywoływanych przez niezależne rosyjskie media danych zebranych na użytek wewnętrzny przez Federalną Służbę Ochrony, 55 procent Rosjan opowiada się za rozmowami pokojowymi z Ukrainą, a tylko 25 procent twierdzi, że popiera kontynuowanie konfliktu. Dodano, że wyniki te są zbieżne z innym sondażem z października, w którym 57 procent respondentów mówiło, że jest za rozmowami, podczas gdy w kwietniu tego roku ok. 80 procent Rosjan twierdziło, że popiera operację.

 • 8:21

  W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 24,8 tysiąca osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 25,5 tysiąca osób - podała w niedzielę Straż Graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 8,1 miliona wjazdów do Polski i ponad 6,3 miliona wyjazdów na Ukrainę.

 • 7:17

  ISW komentuje także wizytę ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu w Mińsku. Zdaniem ośrodka jej celem było wywarcie presji na Białoruś, by dalej wspierała inwazję na Ukrainę. Amerykański think tank powtarza jednak swą wcześniejszą ocenę, że "jest mało prawdopodobne, by Białoruś włączyła się do wojny na Ukrainie, ze względu na czynniki wewnętrzne, które ograniczają chęć Alaksandra Łukaszenki do takiego kroku".

 • 7:16

  Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) zauważa w najnowszym raporcie, że początek zimy sprzyja przyspieszeniu tempa operacji ofensywnych na wschodzie Ukrainy i może ono wzrosnąć już w najbliższych tygodniach.

  "Tempo operacji prawdopodobnie wzrośnie w najbliższych tygodniach, gdy ciągłe chłody pozwolą ziemi zamarznąć na obszarze walk, szczególnie na wschodniej Ukrainie, gdzie operacje po obu stronach zostały zatrzymane przez błota. Prawdopodobnie ani Rosjanie, ani Ukraińcy nie zawieszą operacji ofensywnych w porze, która należy do optymalnych dla walk z użyciem sprzętu zmechanizowanego" - prognozują analitycy.

 • 6:04

  Nowi żołnierze wysyłani są na front. Rosjanie nie zaprzestali mobilizacji, ona trwa cały czas i będzie trwać, dopóki nie doprowadzą do załamania kontrofensywy ukraińskiej armii - powiedział PAP były dowódca Wojsk Lądowych generał Waldemar Skrzypczak.

  - Straty jakie ponoszą Rosjanie, to jest moim zdaniem skazywanie swoich żołnierzy na śmierć w bezsensownej walce. To, co się dzieje pod Bachmutem pokazuje, że Rosjanie nie liczą się z niczym, dla nich istotne jest zdobyć miasto, straty są nieważne. To jest takie zbiorowe samobójstwo i oni brną w to coraz bardziej - ocenił.

  Zdaniem Skrzypczaka, wojska rosyjskie nadal będą ponosić "dotkliwe straty", które będą uzupełniać nowymi rekrutami.

 • 5:00

  Prezydent Rosji Władimir Putin był zaskoczony taką porażką jego sił zbrojnych na Ukrainie, co może na pewien czas doprowadzić do zawężenia jego celów w kierunku ukraińskim - powiedziała w sobotę na dorocznym Forum Obrony Narodowej w Kalifornii dyrektor wywiadu narodowego USA Avril Haines.

  - Naprawdę myślę, że teraz dowiaduje się on coraz więcej o wyzwaniach stojących przed rosyjską armią. Ale nadal nie jest dla nas jasne, czy na tym etapie ma pełne pojęcie o tym, jak niebezpieczne one są - mówiła Haines. Podkreśliła, że rosyjskim żołnierzom brakuje amunicji, sprzętu i innego zaopatrzenia.

  Haines zauważyła również, że cele polityczne Putina na Ukrainie najwyraźniej się nie zmieniły. Wywiad USA uważa jednak, że Putin może zostać zmuszony do "tymczasowego ograniczenia krótkoterminowych celów wojskowych z myślą, że będzie mógł do nich wrócić później".

 • 4:04

  Na konferencji prasowej w Kijowie podsekretarz stanu USA Victoria Nuland podkreśliła, że po groźbach Putina użycia broni nuklearnej, które padły latem i jesienią, świat próbował przekonać Federację Rosyjską, by nie robiła nieodwracalnego kroku. - Nie tylko Stany Zjednoczone, ale także inni członkowie G7 udali się na Kreml z sygnałami, że szerzenie tego jest absolutnie niedopuszczalne i nieodpowiedzialne -powiedziała.

  - Rosja już stała się pariasem, ale daliśmy jasno do zrozumienia, że użycie broni nuklearnej będzie miało reakcję i konsekwencje na niespotykanym poziomie. Nasza reakcja była zjednoczona, a potem Rosja przeszła na zasadniczo inną broń, rozpoczynając ataki na obiekty infrastruktury - mówiła podsekretarz stanu USA.

  Według Nuland armia rosyjska wszechstronnie demonstruje własną słabość, co dotknie kraje na całym świecie, które budują swoje armie przy pomocy rosyjskich systemów obronnych. - Wyraźnie widać słabość armii rosyjskiej. Spójrzcie, co się dzieje pod Bachmutem. Wygląda to jak wojna okopowa z czasów I wojny światowej. "Potężna" armia rosyjska, jaką miała być, przyjmuje nowych rekrutów i zmusza ich do codziennego wychodzenia z okopów, by stawić czoła śmierci. A armia ukraińska po prostu przeżuwa całą tę nową ludzką siłę - powiedziała.

  - Kraj taki jak Indie, którego siły lądowe dysponują rosyjską bronią, może nigdy nie otrzymać części zamiennych do zakupionego sprzętu, ponieważ Rosja w pełni wykorzystuje swój potencjał - oceniła.

 • 2:50

 • 2:43

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała w sobotę listę 10 przedstawicieli Cerkwi Prawosławnej Ukrainy lub osób blisko z nią związanych, które zostały objęte sankcjami ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zatwierdzonymi przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  Według SBU większość z tych osób przebywa obecnie na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy lub za granicą. Sankcjami zostały objęte, ponieważ wysuwały różne inicjatywy antyukraińskie, w szczególności: proponowały włączenie kierowanych przez siebie diecezji do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, zgodziły się na współpracę z władzami okupacyjnymi, promowały narrację prorosyjską, usprawiedliwiały militarną agresję Rosji na Ukrainie.

  Środki ograniczające wobec tych osób są wprowadzane na okres pięciu lat i będą dotyczyły blokady aktywów, ograniczenia operacji handlowych, zablokowania wycofywania kapitału poza granice Ukrainy itp. Ponadto wszyscy są pozbawieni odznaczeń państwowych Ukrainy, a także innych form uznania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft,js

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Oddział specjalny Carlson/Facebook

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości