Ukraiński wywiad: Rosjanie wykorzystują w Ukrainie pociski z rezerwy strategicznej

Aktualizacja:
Autor:
asty,
KS/kab
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Środa jest 280. dniem ataku Rosji na Ukrainę. Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki poinformował, że rosyjskie wojska wykorzystują już w Ukrainie pociski rakietowe z 30-procentowej rezerwy strategicznej, która zawsze powinna pozostawać na wyposażeniu sił zbrojnych. Rosja stale produkuje także nowe uzbrojenie na potrzeby frontu. Skibicki potwierdził też, że agresor pozyskuje niektóre rodzaje uzbrojenia z Białorusi. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:52

  Instytut Badań nad Wojną: rosyjskie działania wokół Bachmutu wskazują, że siły rosyjskie zasadniczo nie wyciągnęły wniosków z poprzednich kampanii zakończonych licznymi ofiarami, skoncentrowanych na celach o ograniczonym znaczeniu operacyjnym lub strategicznym.

 • 3:28

  Trzeciego dnia wizyty w Wielkiej Brytanii pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w środę spotkała się z królem Wielkiej Brytanii Karolem III, a także uczestniczyła w przyjęciu, wydanym przez królową-małżonkę Camillę - poinformowała agencja Ukrinform.

  "To wielki zaszczyt spotkać króla Karola III i rodzinę królewską. Dziś król odwiedził naszych uchodźców w katolickiej katedrze w Londynie, gdzie znajduje się ukraińskie centrum recepcyjne. Miarą wielkich krajów jest wielka ludzkość. Przekonałam się, że Ukraińcy są mile widziani wśród przyjaciół, których otwartość jest szczera" – napisała na Twitterze pierwsza dama.

 • 2:29

 • 1:27

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował po raz kolejny kontrowersyjną propozycję planu pokojowego, złożoną przez amerykańskiego miliardera Elona Muska, aby zakończyć rosyjską ofensywę i zaprosił go do przyjazdu na Ukrainę.

  - Jeśli chcesz zrozumieć, co zrobiła tutaj Rosja, przyjedź na Ukrainę i sam zobacz wszystko - powiedział Zełenski na konferencji, zorganizowanej przez "The New York Times". - A potem powiesz mi, jak zakończyć tę wojnę, kto ją rozpoczął i kiedy ona może się skończyć - dodał.

 • 0:42

  Koncern Raytheon Technologies otrzyma kontrakt na produkcję sześciu systemów obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy - podał Pentagon. Systemy mają trafić na Ukrainę w ramach zapowiedzianego już wcześniej pakietu pomocy wojskowej, a data wykonania umowy to listopad 2025.

  Kontrakt ma dotyczyć zakupu baterii NASAMS, szkolenia i wsparcia logistycznego dla ukraińskiej armii. "Prace zostaną wykonane w Tewksbury w stanie Massachussetts, a szacowana data ich wykonania to 28 listopada 2025 r." - podano w komunikacie.

 • 0:07

  Analizujemy zamiary okupantów i przygotowujemy reakcję, jeszcze silniejszą niż dotąd - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W opublikowanym wieczorem nagraniu prezydent poinformował, że przeprowadził naradę z dowództwem. Rozmawiano m.in. sytuacji w obwodzie donieckim, ługańskim, charkowskim, zaporoskim i chersońskim, a także na Krymie, na terytorium przyfrontowym i granicy państwowej - przekazał szef państwa.

 • 23:42

  Rosyjskie wojsko zaatakowało w środę obwód sumski na północy Ukrainy, wykorzystując w tym celu ok. 110 pocisków i min. Podczas jednego z ostrzałów zginął 15-latek, który nie zdążył dobiec do schronu - poinformował szef władz tego regionu Dmytro Żywycki.

 • 23:22

  Codziennie w Kijowie otwierają się kolejne ogrzewalnie, nazywane również „punktami niezłomności”. Oprócz szkół, przedszkoli i spółdzielni mieszkaniowych można je teraz znaleźć na komendach policji oraz w kijowskim areszcie śledczym. Można tam naładować telefon, skorzystać z internetu, ogrzać się oraz dostać gorący napój i ciasteczka.

 • 22:47

 • 21:30

  Najwyższy rangą duchowny Kościoła Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby przybył w środę do Kijowa, aby okazać solidarność z narodem ukraińskim w obliczu "nielegalnej, niesprawiedliwej i brutalnej inwazji Rosji".

  Stał się on pierwszym od 1916 roku zwierzchnikiem Kościoła Anglii odwiedzającym strefę działań wojennych w Europie.

  Po przybyciu do Kijowa abp Welby pochwalił "niezwykłą odwagę" Ukraińców. Mówił, że chce "być z ludźmi, którzy z powodu konfliktu i wojny czują się niewiarygodnie odizolowani" i że obawia się katastrofy humanitarnej. "Ta wizyta ma na celu okazanie solidarności z nimi, ponieważ stoją w obliczu bardzo trudnej zimy" - wyjaśnił.

 • 21:16

  Wygląda na to, że Rosji skończyła się pierwsza partia irańskich dronów bojowych wykorzystywanych przeciwko Ukrainie - ocenił Jurij Ihnat, rzecznik sił powietrznych Ukrainy.

  "Wygląda na to, że pierwsza partia już się skończyła. Były informacje, że Rosja łącznie zamówiła 1740 dronów. Najpewniej nie mają możliwości ich teraz otrzymywać" - powiedział Ihnat, cytowany w środę przez agencję Unian.  Analitycy Conflict Intelligence Team (CIT) również podkreślają, że Rosji najpewniej skończyły się drony Shahed-136. Zaznaczają, że rosyjskie wojsko przestało je aktywnie wykorzystywać.

  Rosjanie albo czekają na kolejne dostawy, albo organizują produkcję bezzałogowców na terytorium Rosji - dodaje CIT.

 • 20:10

  Uznanie Rosji za państwo wspierające terroryzm mogłoby związać ręce społeczności międzynarodowej, jeśli chodzi o znalezienie sposobu na deeskalację - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, przeciwko takiemu krokowi opowiadają się też organizacje pomocowe.  "Nadal nie uważamy, by taka desygnacja odpowiedziała na potrzeby, jakie mamy na Ukrainie (...) W rzeczy samej, rozmawialiśmy z niektórymi organizacjami pozarządowymi i powiedzieli nam, że taka desygnacja ws. terroryzmu utrudniłaby im dostarczanie pomocy humanitarnej Ukraińcom"

 • 19:29

  Trwa brutalna walka o Bachmut, gdzie ukraińskie wojska dzielnie odpierają atak Rosjan. To obecnie najniebezpieczniejszych odcinek frontu w tej wojnie. - Za nami rozgrywa się prawdziwe piekło - mówi reporter CNN Matthew Chance, który towarzyszył ukraińskim żołnierzom na froncie.

 • 18:44

  Na styczeń-luty w Rosji zaplanowano przeprowadzenie kolejnej fali mobilizacji w związku wojną przeciwko Ukrainie - pisze w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według niego już trwają przygotowania do nowej branki.

  Sztab generalny podaje, że w pierwszym kwartale przyszłego roku w Rosji zaplanowano też przedterminowe zwolnienie kursantów wyższych szkół wojskowych. Będzie to miało na celu uzupełnienie bieżących strat rosyjskich wojsk okupacyjnych - czytamy w komunikacie

 • 18:20

  Ukraińskie władze poinformowały w środę, że po rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną kraju wielu Ukraińców jest zmuszonych ogrzewać swoje domy bez zachowania zasad bezpieczeństwa. W wywołanych przez to pożarach tylko minionej doby zginęło dziewięć osób.

 • 17:48

 • 17:03

  Wielka Brytania nałożyła w środę sankcje na kolejnych 22 rosyjskich urzędników, w tym na osoby odpowiedzialne za mobilizację i pobór do armii oraz zapewnianie skazańców do walki w oddziałach najemniczych.

  Sankcjami objęci zostali m.in. wicepremier Denis Manturow, który sprawuje nadzór nad rosyjskim przemysłem zbrojeniowym i odpowiada za wyposażenie nowo zmobilizowanych oddziałów, 10 gubernatorów lub szefów władz republik i innych podmiotów Federacji Rosyjskiej, w tym Dagestanu, Inguszetii i Kałmucji, z których pochodzi znaczna liczba poborowych; dyrektor Federalnej Służby Penitencjarnej FR Arkadij Gostiew i Dmitrij Bezrukich, szef Federalnej Służby Penitencjarnej obwodu rostowskiego. Dwaj ostatni mieli współpracować z Jewgienijem Prigożynem, właścicielem najemniczej grupy Wagnera, aby zasilać jej szeregi ułaskawianymi w zamian za walkę skazańcami.

  Ponadto restrykcje nałożono na przewodniczącą Centralnej Komisji Wyborczej Ełłę Pamfiłową i Andrieja Burowa, szefa regionalnej komisji wyborczej w Rostowie. Oboje są odpowiedzialni za zorganizowanie we wrześniu fikcyjnych referendów w czterech tymczasowo okupowanych obwodach Ukrainy. Jak zaznaczono, Pamfiłowa od tego czasu aktywnie wspierała przymusową mobilizację w Rosji.

 • 15:54

  Źródła Meduzy zbliżone do Kremla twierdzą natomiast, że same władze nie bardzo wierzą, że w najbliższym czasie w Rosji dojdzie do powszechnych protestów antywojennych. Źródła przyznają jednak, że "w tej chwili najlepiej nie podgrzewać sytuacji i niepotrzebnie nie drażnić ludzi". Państwowe media otrzymały już zalecenia, by "nie uwypuklać kwestii wojny" i skupić się na "bardziej pozytywnym przekazie".

  Analityk polityczny Władimir Gelman twierdzi, że zmiana stosunku Rosjan do wojny raczej nie skłoni władz rosyjskich do negocjacji z Ukrainą. Wszystko wskazuje na to, że strona rosyjska "nie jest gotowa na żadne ustępstwa", a "perspektywy negocjacji zależą od przebiegu działań wojennych, a nie od opinii ankietowanych" - podkreśliła Meduza.

  Portal Meduza przypomniał że w opinii większości jego ekspertów Putin nie jest gotowy zrezygnować z roszczeń do ukraińskich terytoriów, a swoimi aluzjami o negocjacjach próbuje jedynie kupić czas na przygotowanie nowej ofensywy. Według źródeł Meduzy zbliżonych do Kremla Putin nie zrezygnował ze swoich planów - a nowa fala mobilizacji spodziewana jest w Rosji tej zimy, lecz nie wiadomo, na jaką skalę zostanie przeprowadzona.

 • 15:45

  Dane te są w dużej mierze zbieżne z wynikami październikowego sondażu Centrum Lewady, jedynego dużego niezależnego ośrodka socjologicznego w Rosji. W raporcie Lewady 57 proc. respondentów było "za" i "raczej za" rozmowami pokojowymi, zaś 27 proc. było "za" i "raczej za" kontynuacją działań wojennych - zaznaczyła Meduza.

  Portal podkreśla, że spadek zwolenników kontynuacji prowadzenia wojny spowodowany jest najprawdopodobniej niepowodzeniami na froncie i porażką mobilizacji ogłoszonej przez Putina. Podobnego zdania są Denis Wołkow, dyrektor Centrum Lewady oraz opozycyjny socjolog Grigorij Judin.

  Judin dodał, że jesienią Rosjanie stanęli w obliczu "zniszczenia życia codziennego i poczucia zagrożenia" i nie wykluczył możliwości protestów antywojennych - napisała Meduza. "Potencjał protestu w Rosji jest już bardzo duży (...) Być może rozpoczną się już niedługo" - dodano.

 • 15:44

  55 proc. Rosjan opowiada się za negocjacjami z Ukrainą, a tylko 25 proc. za kontynuowaniem wojny - poinformował w środę niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na wyniki niejawnego badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Kremla.

  Odsetek zwolenników pokoju podwoił się w ciągu sześciu miesięcy - napisał portal Meduza, który dotarł do najnowszego badania przeprowadzonego przez Federalną Służbę Ochrony. Takie badania są zlecane przez Kreml i przeznaczone wyłącznie do użytku wewnętrznego.

 • 15:15

  "Do ambasady Ukrainy w Hiszpanii przyszła koperta. Podczas kontroli koperta wybuchła w rękach komendanta (ochrony - red.). Komendant został lekko ranny, jest hospitalizowany, otrzymuje konieczną pomoc medyczną. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo" - napisał Nikołenko na Facebooku.

  Zaznaczył, że reszta pracowników ambasady nie ucierpiała w wybuchu.

 • 15:14

  Po wybuchu w ambasadzie Ukrainy w Madrycieukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zarządził pilne wzmocnienie ochrony ukraińskich placówek dyplomatycznych za granicą - poinformował w środę rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

  Dodał, że minister zwrócił się też do strony hiszpańskiej o "pilne podjęcie działań, by zbadać (okoliczności) napaści na ukraińską placówkę". Na miejscu już działają przedstawiciele hiszpańskich służb i pirotechnicy - poinformował Nikołenko.

 • 14:48

  Ukraina potrzebuje amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej Patriot, aby chronić swoją infrastrukturę cywilną - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Bukareszcie.

  Kułeba dodał, że będzie współpracował w tej sprawie z rządem niemieckim - poinformowała agencja Reutera.

  Kułeba powiedział też, że nawet jeśli Ukraina ma stać się członkiem NATO w przyszłości, nie oznacza to, iż w nic w tej sprawie nie należy robić teraz. - Należy rozpocząć rozmowy na temat wstąpienia Ukrainy do NATO - zaznaczył Kułeba, cytowany przez Reutersa.

  Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ostrzegł we wtorek NATO przed dostarczaniem Ukrainie systemów Patriot - przypomniała agencja.

 • 14:13

 • 14:09

  Przywódcy NATO wracają do pomysłu, który został odrzucony w pierwszych dniach wojny: dostarczenia Ukrainie myśliwców MiG-29 lub nawet amerykańskich nadwyżek F-16 - napisał w artykule dla Bloomberga James Stavridis, emerytowany amerykański admirał i były dowódca połączonych sił zbrojnych NATO w Europie.

  Były dowódca sił NATO w Europie zwraca też uwagę na problemy Rosji w związku niską motywacją żołnierzy i ucieczką do sąsiednich krajów setek tysięcy Rosjan w obawie przed poborem. "Putin uciekł się do wcielania do wojska przestępców, bezdomnych i pijaków zgarniętych z barów" - dodaje. Z kolei wyzwaniem stojącym przed Ukrainą nie jest motywacja, lecz znacznie mniejsza od rosyjskiej populacja.

  Jednak sytuacja w powietrzu wygląda inaczej, tu przewagę mają Rosjanie - zauważa Stavridis. Podkreśla, że Kreml dysponuje większymi siłami powietrznymi, które w dodatku nabrały doświadczenia w Syrii. Według admirała Putin chce powtórzyć na Ukrainie taktykę skutecznych nalotów dywanowych z Syrii.

 • 13:59

  W Hołej Prystani, w okupowanej przez rosyjskie wojska części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, najeźdźcy rozstrzelali trzyosobową rodzinę. Rodzice zginęli na miejscu, dorosły syn trafił w ciężkim stanie do szpitala - poinformował na Telegramie mer miasta Oleszki Jewhen Ryszczuk.

  Ponadto w godzinach porannych najeźdźcy ponownie zaatakowali cele cywilne w wyzwolonym przez ukraińskie siły Chersoniu. Ostrzelano budynki mieszkalne, placówkę medyczną i gazociąg. 70-letnia kobieta zginęła we własnym mieszkaniu, a starszy mężczyzna doznał obrażeń ciała - powiadomił w mediach społecznościowych lojalny wobec Kijowa szef władz Chersońszczyzny Jarosław Januszewycz.

  🇺🇦Херcонська ОДА (ОВА)

  ⏺Російські загарбники знову обстріляли Херсон Вранці рашисти били по середмістю Херсона. Пошкодили кілька житлових будинків та медичні заклади, влучили у газогін. 70-річна мешканка Херсона через ворожий обстріл загинула у власній квартирі. 64-річний херсонець отримав поранення, коли перебував на вулиці - російські снаряди падали на дорогу. Наразі чоловікові надають необхідну медичну допомогу.


  Chersoń i zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym brzegu Dniepru, zostały wyzwolone 11 listopada. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.

 • 13:30

  Rosyjskie wojska wykorzystują już na Ukrainie pociski rakietowe z 30-procentowej rezerwy strategicznej, która zawsze powinna pozostawać na wyposażeniu sił zbrojnych obserwujemy tam też jednak stałą produkcję nowego uzbrojenia na potrzeby frontu - oznajmił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

  - Na podstawie (analizy) odłamków rakiet (znajdowanych na Ukrainie) można stwierdzić, że są to pociski wyprodukowane już w tym roku. Świadczy to o tym, że uzbrojenie jedzie na front prosto z linii produkcyjnej. (...) Rosja wciąż ma wystarczające zapasy, by uderzać (w Ukrainę) własną bronią - powiadomił Skibicki, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

  Jak dodał, rosyjski przemysł zbrojeniowy kontynuuje działalność pomimo zachodnich sankcji. Kreml próbuje też jednak pozyskiwać uzbrojenie w krajach trzecich. W szczególności dotyczy to pocisków do systemów artylerii rakietowej typu Smiercz i Uragan, ponieważ w Rosji nie rozpoczęto jeszcze masowej produkcji tej broni. Trwają też rozmowy z Iranem w sprawie przekazania Moskwie pocisków rakietowych. Pojawiły się nawet doniesienia o projektach stosownych porozumień w tej sprawie, ale nie ma jeszcze dowodów, że rakiety trafiły do Rosji.

  Skibicki potwierdził, że agresor pozyskuje niektóre rodzaje uzbrojenia z Białorusi. - Od dwóch miesięcy Rosjanie wywożą stamtąd pociski kalibru 122 mm i 152 mm. To jest amunicja artyleryjska - oświadczył przedstawiciel HUR.

  Doniesienia o wyczerpujących się zasobach rosyjskich pocisków rakietowych pojawiają się od kilku miesięcy. Na początku listopada Skibicki powiadomił w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "Economist", że Kreml wykorzystał już blisko 80 proc. swoich nowoczesnych rakiet. W ocenie HUR Moskwie pozostało tylko około 120 pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu Iskander.

 • 12:59

  Z powodu deficytu elektryczności, wywołanego przez rosyjskie ostrzały infrastruktury, we Lwowie dostawy prądu są ograniczane. Przerwy w dostawach prądu wynoszą obecnie po osiem godzin i mogą zostać wydłużone do dziewięciu.

  Po ośmiu godzinach bez prądu jest on włączany na cztery godziny - informuje portal RBK-Ukraina, powołując się na regionalnego operatora Lwiwobłenergo. Jeśli sytuacja się pogorszy, czas bez elektryczności może zostać wydłużony do dziewięciu godzin.

  W związku ze zniszczeniem przez zmasowane rosyjskie ostrzały ukraińskiej infrastruktury krytycznej sieci energetyczne są przeciążone i w całym kraju energia jest reglamentowana. Każdy region otrzymuje swój "przydział", a lokalni operatorzy muszą tak zarządzać energią (poprzez ograniczenia dostaw), by zachować stabilność systemu.

  "Przydzielony obwodowi lwowskiemu limit pokrywa tylko 50 proc. ogólnego zapotrzebowania. To wynik wrogich ostrzałów infrastruktury energetycznej i deficytu mocy w systemie energetycznym Ukrainy" – powiadomiło przedsiębiorstwo.

  Przerwy w dostawach w obwodzie lwowskim dotyczą większości odbiorców z wyjątkiem obiektów infrastruktury krytycznej. Przy czym z listy tych obiektów wyłączono np. przychodnie, kotłownie, stacje łączności, itd.

 • 12:27

 • 11:45

  W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło pięciu mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy. Ponadto 21 osób w całym kraju zostało rannych - poinformował w środę na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Większość, bo aż 15 poszkodowanych z obrażeniami ciała, to cywile z Donbasu. Ponadto cztery osoby zostały ranne w obwodzie chersońskim, jedna w dniepropietrowskim i jedna w charkowskim - czytamy w komunikacie Tymoszenki opublikowanym na Telegramie.

  Najwięcej cywilów ginie w ostatnich tygodniach w obwodzie donieckim, a także w zachodniej części obwodu chersońskiego, wyzwolonego 11 listopada spod rosyjskiej okupacji. Wojska agresora wycofały się z Chersonia i okolic tego miasta, lecz ostrzeliwują stolicę regionu z dział i wyrzutni rakietowych, rozmieszczonych na wschodnim brzegu Dniepru. W najtragiczniejszym dotąd dniu, 24 listopada, śmierć poniosło siedmiu mieszkańców Chersonia, a 21 osób zostało tam rannych.

  ТИМОШЕНКО 🇺🇦 Офіс Президента

  Жертви серед цивільного населення внаслідок збройної агресії рф за 29.11.2022 (станом на 09:00 30.11.2022): Дніпропетровська область - 1 поранений Донецька область - 5 загиблих, 15 поранених Харківська область - 1 поранений (на міні) Херсонська область - 4 поранених за даними обласних військових адміністрацій

 • 11:34

  Zachód powinien dostarczyć Ukrainie wszystko, czego potrzebuje, czyli m.in. pociski dalekiego zasięgu, które pozwoliłyby Kijowowi ostrzeliwać cele w Rosji. Nie byłaby to żadna eskalacja, lecz uprawnione działania w ramach samoobrony - ocenił minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs w rozmowie z telewizją CNN.

  - Rosjanie przegrywają na Ukrainie pod względem wojskowym, dlatego stale zmieniają swoją taktykę. Obecnie uderzają w infrastrukturę krytyczną, głównie w obiekty energetyczne. Jeśli Ukraina może w jakikolwiek sposób wyeliminować to zagrożenie, to ma do tego prawo. (...) To nie my wybieramy eskalację, lecz Kreml. (...) Adekwatna odpowiedź ze strony Ukrainy byłaby uprawnionym działaniem w ramach samoobrony, zgodnie z zasadami Karty Narodów Zjednoczonych" - argumentował Rinkeviczs. Nagranie z jego wypowiedzią zostało opublikowane na twitterowym koncie łotewskiego MSZ.

  Minister podkreślił, że pomoc Ukrainie dzieli się obecnie na "dwa fronty" - stricte wojskowy, za który odpowiada NATO oraz nowy - energetyczny. W przypadku drugiego z rodzajów wsparcia chodzi przede wszystkim o przekazanie Kijowowi niezbędnego wyposażenia, m.in. generatorów prądu, co pozwoli Ukraińcom przetrwać zimę.

  Rinkeviczs dodał, że udzielenie potrzebującemu krajowi wszelkiej niezbędnej pomocy jest "w interesie całego Zachodu", ponieważ pozwoli uniknąć masowego napływu uchodźców z Ukrainy, spowodowanego trudnymi warunkami życia w okresie zimowym.

  W ocenie ministra zwycięstwo Kijowa może oznaczać tylko całkowite przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach. Każde inne rozwiązanie tylko odłoży w czasie kolejny rosyjski atak - ocenił rozmówca CNN.

 • 10:36

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała prace nad międzynarodowym porozumieniem umożliwiającym konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów. Uzyskane tą drogą pieniądze miałyby zostać wykorzystane na wypłatę odszkodowań dla Ukrainy.

  "Rosja musi również zapłacić finansowo za zniszczenia, które spowodowała. Szkody poniesione przez Ukrainę szacuje się na 600 mld euro. Rosja i jej oligarchowie muszą zrekompensować Ukrainie szkody i pokryć koszty odbudowy kraju" - czytamy w oświadczeniu szefowej KE.

  "Mamy środki, by zmusić Rosję do zapłaty. Zablokowaliśmy 300 miliardów euro rezerw Rosyjskiego Banku Centralnego i zamroziliśmy 19 miliardów euro należących do rosyjskich oligarchów. W krótkim okresie moglibyśmy wspólnie z naszymi partnerami stworzyć strukturę do zarządzania tymi funduszami i ich inwestowania. Pieniądze przeznaczylibyśmy wtedy na Ukrainę" - podkreśliła von der Leyen.

  Zapowiedziała w związku z tym prace nad międzynarodowym porozumieniem, które stworzy ramy prawne dla osiągnięcia tego celu.

  "Przerażające zbrodnie Rosji nie pozostaną bezkarne" - zadeklarowała przewodnicząca Komisji, przypominając, że według szacunków do tej pory zginęło ponad 20 tys. cywilów i 100 tys. ukraińskich żołnierzy.

  Von der Leyen zaproponowała też powołanie specjalnego trybunału, wspieranego przez ONZ, w celu zbadania i ścigania zbrodni rosyjskich na Ukrainie.

  "Jesteśmy gotowi rozpocząć współpracę ze społecznością międzynarodową, aby uzyskać jak najszersze międzynarodowe wsparcie dla tego wyspecjalizowanego sądu" - oznajmiła szefowa KE.

 • 10:31

  Mieszkańcy zniszczonych i okupowanych przez rosyjskie wojska miast Siewierodonieck, Lisiczańsk i Rubiżne w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, są zmuszeni przeżyć zimę w piwnicach lub, w najlepszym wypadku, w domach pozbawionych okien - oznajmiły lojalne wobec Kijowa władze Ługańszczyzny.

  W tym samym czasie administracja z nadania Moskwy przystąpiła do "odbudowy" rzekomo zrujnowanych budynków mieszkalnych w mieście Chrustalny, zajętym przez Rosjan już w 2014 roku. Nie toczyły się tam żadne działania wojenne, ale mimo to przekazano pieniądze na renowację 76 domów wielorodzinnych, które jakoby zostały uszkodzone. W celu "lepszego" nadzoru nad wydatkowaniem tych środków przysłano nawet 400 pracowników z obwodu moskiewskiego - po pięciu na każdy budynek. Czekamy na doniesienia o kolejnych zniknięciach pieniędzy i ludzi - czytamy w komunikacie ługańskiej administracji opublikowanym na Facebooku.

  Луганська обласна державна адміністрація

  Поблизу Макіївки росіяни застосували авіацію, відновлення житла окупанти чомусь розпочали з окупованого у 2014 році Хрустального, через високі ціни жителі так званої «лнр» вимушені шукати доступні...

 • 8:55

  Płonie magazyn paliwa w Briańsku w Rosji, około 150 kilometrów od granicy z Ukrainą.

 • 8:49

  W nocy doszło do eksplozji budynku we wsi Myrne, w którym przebywali zmobilizowani rosyjscy żołnierze - poinformował mer Melitopola, Iwan Fiodorow.

  "Okupanci wsi Myrne w powiecie melitopolskim nie spali ostatniej nocy. Po pierwszej nocy w lokalnym klubie, w którym osiedlili się nowo przybyli zmobilizowani Rosjanie, rozległo się kilka głośnych eksplozji. 'Chodzili' tak potężnie, że nawet mieszkańcy Melitopola obudzili się 30 km od Myrny - napisał na Telegramie.

  🇺🇦 Іван Федоров / Мелітополь / міський голова

  ‼️Сьогодні вночі не спалось окупантам селища Мирне Мелітопольського району. 💥Після 1-ї ночі пролунало декілька гучних вибухів у місцевому клубі, де розселились новоприбулі мобілізовані рф. Настільки потужно «погуляли», що в 30 км від Мирного прокинулись навіть жителі Мелітополя. Уточнюємо інформацію щодо ворожих втрат. #ТікайРусня

 • 8:39

  W wyniku przeprowadzonego w nocy rosyjskiego ostrzału obwodu zaporoskiego doszło do pożaru punktu dystrybucji gazu - przekazał szef władz obwodu Oeksandr Staruk.

  "W nocy rosyjskie potwory ponownie zaatakowały spokojne ziemie naszego regionu. W jednej z dzielnic miasta w wyniku trafienia pociskiem (prawdopodobnie S-300) uszkodzony został punkt dystrybucji gazu, w wyniku czego doszło do pożaru. Szybko poradzono sobie z ogniem, ale trzy ulice pozostały bez gazu. Na szczęście ludziom nic się nie stało, a to najważniejsze" - napisał Staruk na Telegramie.

  🇺🇦Олександр Старух

  Цієї ночі російські потвори знову вдарили по мирних землях нашої області. В одному з населених пунктів Запорізького району в результаті влучання ракети (ймовірно С-300) пошкоджено газорозподільчий пункт, в наслідок чого виникла пожежа. Її швидко ліквідували, але без газу залишилось три вулиці. Люди, на щастя, не постраждали, і це головне.

 • 8:17

  Rosyjskie dowództwo zrezygnowało z wysyłania na front batalionowych grup taktycznych i musi polegać na tworzonych ad hoc formacjach złożonych z rezerwistów - pisze amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

 • 4:48

  Instytut Badań nad Wojną (ISW): Siły rosyjskie nadal borykają się z przestarzałym sprzętem i brakami personelu krajowego. Władze prowadzą oficjalne działania wskazujące na prawdopodobną drugą falę mobilizacji.

 • 4:48

  Włochy udzielą Ukrainie pomocy w odbudowie sieci energetycznych uszkodzonych przez rosyjskie ostrzały - powiedział w Bukareszcie minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani.

  - Opowiadamy się za tym, aby zima przeszła bez tragedii dla narodu ukraińskiego – powiedział Tajani, który wziął udział w spotkaniu szefów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie.

 • 4:48

  Prezydent Ukrainy powiedział w wieczornym wystąpieniu wideo, że sytuacja na linii frontu pozostaje trudna, a siły rosyjskie próbują nacierać w Donbasie i Charkowie. - Pomimo bardzo dużych strat okupanci nadal próbują nacierać na obwód doniecki, zdobyć przyczółek w obwodzie ługańskim, przenieść się do obwodu charkowskiego, planują coś na południu - stwierdził Wołodymyr Zełenski.

 • 4:48

  Od lat było jasne, że rząd węgierski nie zgodzi się na formalne spotkanie Komisji NATO-Ukraina, dopóki Węgrzy z Zakarpacia nie odzyskają swoich praw - powiedział minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie.

 • 4:47

  Polskie MSZ: W trakcie wizyty w Bukareszcie minister Zbigniew Rau spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Głównymi kwestiami poruszonymi podczas rozmowy były stosunki dwustronne, wsparcie wojskowe i humanitarne dla Ukrainy oraz kolejne sankcje na Rosję.

 • 4:46

  Przebywająca z wizytą w Londynie pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska wezwała brytyjskich posłów do "zjednoczenia światowej społeczności" i pomocy w zakończeniu wojny Ukrainy z Rosją. Podkreśliła, że Ukraina potrzebuje nie tylko zwycięstwa, ale i sprawiedliwości.

  Przemawiając w Izbie Gmin, Zełenska porównała rosyjskie bombardowanie ukraińskich miast do nalotów na Wielką Brytanii dokonywanych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. W trakcie przemówienia pokazała zdjęcia przedstawiające efekty ostatnich rosyjskich ataków lotniczych.

  - Wasza wyspa przetrwała naloty, które były identyczne z tymi, które Rosja przeprowadza, by rzucić nas na kolana. Codziennie słyszymy syreny identyczne z tymi, które słyszały pokolenia Brytyjczyków. Wy się nie poddaliście i my się nie poddamy - zapewniła.

 • 4:46

 • 4:45

  Twój głos słychać wszędzie i jest to dobry pretekst, by jeszcze raz przypomnieć wszystkim, że na Ukrainie trwa wojna – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z piosenkarką Jamalą przed jej wyjazdem do USA. Artystka angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie w jej walce z rosyjską inwazją.

 • 4:45

  Izba Poselska czeskiego parlamentu wyraziła zgodę na pobyt i szkolenie ukraińskich żołnierzy w Czechach. Zatwierdziła również wysłanie czeskich żołnierzy do szkolenia Ukraińców w innych państwach unijnych. Decyzję posłów musi jeszcze potwierdzić Senat, a następnie podpisać ją prezydent.

 • 4:44

  Premier Węgier Viktor Orban podpisał rozporządzenie rządu przedłużające o kolejne siedem miesięcy stan zagrożenia w związku z toczącą się w Ukrainie wojną.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, KS/kab

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości