Wicepremier Ukrainy: ponad 2,4 miliona osób mieszka w zniszczonych podczas wojny domach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Czwartek jest 323. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ukraiński wicepremier ds. odbudowy kraju Ołeksandr Kubrakow poinformował, że ponad 2,4 miliona Ukraińców mieszka w domach, które zostały zniszczone lub uszkodzone. Dodał, że są to dane z jesieni ubiegłego roku, zatem obecnie liczba takich osób może być jeszcze większa. Natomiast komendant policji Charkowszyszczyzny Wołodymyr Tymoszko podał, że podczas rosyjskiej okupacji najeźdźcy torturowali mieszkańców obwodu, spiłowując im zęby pilnikiem i wyrywając paznokcie, odnotowano też przypadki przemocy seksualnej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:04

    Instytut Badań nad Wojną: prawdopodobne zdobycie Sołedaru przez siły rosyjskie nie jest wydarzeniem znaczącym pod względem operacyjnym i jest mało prawdopodobne, aby zapowiadało szybkie rosyjskie otoczenie Bachmutu.

  • 2:45

    Z udziałem byłego premiera i lidera opozycyjnego ruchu Ano, Andreja Babisza, który dotąd odmawiał udziału w przedwyborczych debatach, w prywatnej telewizji Nova dyskutowało troje kandydatów mających według sondaży największe szanse na wejście do drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach.

    W trakcie debaty Nerudova, Babisz i Pavel zgodzili się, że pomoc dla Ukrainy powinna być kontynuowana. Były premier deklarował, że jako prezydent zainicjuje szczyt pokojowy na Zamku Praskim. Petr Pavel odpowiedział, że jego zdaniem Czechy nie mają wystarczającej siły przebicia, aby doprowadzić rozmowy pokojowe do pomyślnego zakończenia. Zdecydowanie stwierdził, że należy rozróżniać, kto rozpoczął agresję.

  • 1:40

    Zniszczenia w Mikołajowie po rosyjskim ataku rakietowym

    Zniszczenia w Mikołajowie po rosyjskim ataku rakietowym

    Zniszczenia w Mikołajowie po rosyjskim ataku rakietowym

  • 0:10

    Naszą bardzo ważną inicjatywą jest utworzenie hubów żywnościowych w Afryce; mieszkańcy krajów tego kontynentu już zrozumieli, że bezpieczeństwo różnych państw bezpośrednio zależy od eksportu ukraińskiej żywności - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 23:24

    Ponad 2,4 mln Ukraińców mieszka w domach, które zostały zniszczone lub uszkodzone na skutek wojny z Rosją - poinformował ukraiński wicepremier ds. odbudowy kraju Ołeksandr Kubrakow. Jak dodał, są to dane z jesieni ubiegłego roku, a zatem obecnie liczba takich osób może być jeszcze większa.

  • 22:53

    Naszą bardzo ważną inicjatywą jest utworzenie hubów żywnościowych w Afryce. Mieszkańcy krajów tego kontynentu już zrozumieli, że bezpieczeństwo różnych państw bezpośrednio zależy od eksportu ukraińskiej żywności - oznajmił w czwartek w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  • 22:45

    Ponad 2,4 mln Ukraińców mieszka w domach, które zostały zniszczone lub uszkodzone na skutek wojny z Rosją - poinformował w czwartek ukraiński wicepremier ds. odbudowy kraju Ołeksandr Kubrakow. Jak dodał, są to dane z jesieni ubiegłego roku, a zatem obecnie liczba takich osób może być jeszcze większa.

    Polityk oznajmił na Facebooku, że 316 tys. obywateli złożyło dotąd za pośrednictwem rządowej aplikacji Dija wnioski o odszkodowanie za utracone dobra materialne.

    "Ten problem wymaga jasnej polityki państwa. W tak delikatnej sprawie nie możemy ograniczać się do rozwiązań tymczasowych.(...) Jeżeli chodzi o źródła finansowania (odbudowy po wojnie), spodziewamy się, że będą to przejęte rosyjskie aktywa. Nie chcemy przenosić tego ciężaru na podatników, dlatego już teraz współpracujemy z międzynarodowymi instytucjami w sprawie przeznaczenia (aktywów z Rosji) na odbudowę. To niełatwy proces, ale jesteśmy przekonani, że dopniemy swego" - napisał Kubrakow na Facebooku.

  • 22:24

    Pytany o komentarz do ogłoszonych przez Rosję zastąpienia głównego dowódcy wojsk na Ukrainie gen. Siergieja Surowikina szefem rosyjskiego sztabu generalnego gen. Walerijem Gierasimowem, Ryder ocenił, że "prawdopodobnie odzwierciedla to niektóre systemowe wyzwania, z którymi zmaga się rosyjskie wojsko od początku tej inwazji", w tym problemy z logistyką, dowodzeniem i morale.

  • 22:23

    Rzecznik Pentagonu generał brygady Patrick Ryder Ryder w czwartek podczas konferencji prasowej odniósł się m.in. do zapowiedzi polskich i brytyjskich władz o zamiarze przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 i Challenger 2.

    - Absolutnie popieramy jakikolwiek typ zdolności obronnych, które nasi międzynarodowi sojusznicy i partnerzy mogą dostarczyć Ukrainie, w tym czołgi - powiedział Ryder.

  • 22:03

    Budynek mieszkalny w Mikołajowie zniszczony po uderzeniu rosyjskiej rakiety

  • 20:34

    Do okupowanego Melitopola na południu Ukrainy przybyło już tak wielu Rosjan, że ich liczba przewyższyła liczbę lokalnych mieszkańców, którzy wciąż tam pozostają - poinformował na Telegramie proukraiński mer miasta Iwan Fedorow.

    Wśród rosyjskich "turystów" przeważają osoby z głębokiej prowincji, m.in. z Buriacji i Północnej Osetii, a także żołnierze czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa. Najeźdźcy obawiają się miejscowego ruchu oporu, dlatego na wszelkie możliwe sposoby ukrywają swoją obecność. Okupanci nie noszą mundurów i przemieszczają się cywilnymi samochodami z ukraińskimi rejestracjami, w tym szkolnymi autobusami z napisem "Dzieci" - relacjonował Fedorow.

  • 19:52

    Nie ma wątpliwości, że Polska i Wielka Brytania przekażą nam czołgi. Podjęto już w tej sprawie stosowne decyzje, lecz nie jest jeszcze znana dokładna liczba maszyn, które trafią na Ukrainę - oznajmił doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

    "Jak widać, logika wojny zmierza w takim kierunku, że otrzymamy wszelkie potrzebne uzbrojenie. Na razie czekamy na oficjalne oświadczenie zachodniej koalicji, że zapadła ostateczna decyzja w sprawie czołgów dla Ukrainy" - powiedział Podolak w rozmowie z dziennikarzem Głosu Ameryki Michaiłem Komandowskim.

  • 19:42

    Miasto Poznań wyśle do Charkowa - miasta partnerskiego stolicy Wielkopolski - warty 300 tys. zł sprzęt do naprawy sieci energetycznej - zdecydowali poznańscy radni.

  • 19:38

    Parlament Ukrainy przyjął poprawki do ustawy o służbie obcokrajowców w ukraińskich formacjach zbrojnych. Nowe przepisy legalizują służbę obywateli państw trzecich i bezpaństwowców m.in. w Gwardii Narodowej, w tym w pułku Azow - poinformował portal zn.ua.

    Obcokrajowcy mogli dotąd legalnie walczyć jedynie w formacjach podlegających Siłom Zbrojnym Ukrainy. Czwartkowa decyzja parlamentu nadaje podobne prawa zagranicznym ochotnikom, służącym w innych strukturach - powiadomiły ukraińskie media.

    Cudzoziemcy, którzy podpiszą kontrakt z Gwardią Narodową, będą mogli legalnie przebywać na Ukrainie w okresie przewidzianym w umowie, a także ubiegać się w uproszczonym trybie o ukraińskie obywatelstwo, po wcześniejszym jednostronnym zrzeczeniu się obywatelstwa np. Rosji lub Białorusi - czytamy na łamach zn.ua.

  • 17:54

    Senat przyjął z poprawkami nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Jedna z proponowanych przez izbę zmian przewiduje przesunięcie z marca na kwiecień terminu, od którego uchodźcy zaczną pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

  • 16:54

    Senackie komisje są za przesunięciem z marca na kwiecień terminu, od którego uchodźcy z Ukrainy zaczną pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

    Senatorowie zgłosili taką poprawkę do nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

  • 16:51

    Polska przekaże czołgi Leopard 2 - deklaracja prezydenta Andrzeja Dudy. Niemiecki "Welt" komentuje

  • 16:06

    Podczas rosyjskiej okupacji najeźdźcy torturowali mieszkańców obwodu charkowskiego, spiłowując im zęby pilnikiem i wyrywając paznokcie. Odnotowano też przypadki przemocy seksualnej - poinformował komendant policji Charkowszczyzny Wołodymyr Tymoszko, cytowany przez agencję Ukrinform.

    "Najczęściej dopuszczali się pobić i tortur z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Używano masek gazowych, ludzie byli podduszani. (...) W wyniku oględzin ciał cywilów, zabitych, stwierdzono również tortury polegające na uszkadzaniu męskich narządów płciowych" - oznajmił Tymoszko.

    Jak dodał, w niektórych katowniach przetrzymywane były całe rodziny, w tym osoby niepełnoletnie w wieku 14-16 lat, a najeźdźcy grozili młodym dziewczętom zgwałceniem.

  • 15:49

    Ukraina wciąż doświadcza poważnych braków energii, a zapotrzebowanie na nią rośnie w miarę spadku temperatury - przekazał ukraiński operator energetyczny Ukrenerho.

    W komunikacie zaznaczono, że w dziewięciu regionach kraju nadal dochodzi do awaryjnych przerw w dostawach prądu. Jak przypomniano, system energetyczny nie jest w stanie w pełni pokryć zapotrzebowania na prąd z powodu zniszczeń wyrządzonych przez rosyjskie ataki.

  • 15:29

    Informacje niektórych mediów, że Ukraina poprosiła Unię Europejską, by Białoruś została wyłączona z ostatnich unijnych pakietów sankcyjnych wobec Rosji, nie są zgodne z prawdą - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując doniesienia przekazane przez dziennikarza Radia Wolna Europa Rikarda Jozwiaka.

  • 15:16

    Dowódca Wojsk Lądowych Rosji gen. Oleg Salukow przeprowadził na Białorusi inspekcję stacjonujących tam oddziałów rosyjskich - podał niezależny portal zerkalo.io.

    Salukow jest zastępcą dowodzącego inwazją rosyjską na Ukrainę gen. Walerija Gierasimowa.

  • 14:35

    Ukraina. Rafał Trzaskowski w Buczy. "Rozmawialiśmy też o przyszłości, o odbudowie Ukrainy"

  • 14:13

    Po pogłoskach o możliwym ataku od strony Białorusi Ukraina organizuje manewry w pobliżu granicy z tym państwem - poinformował portal Głos Ameryki.

    Ukraina obawia się, że Rosjanie mogą znów spróbować ataku od północy, a nawet pokusić się o zdobycie Kijowa, tak jak na początku inwazji w lutym ubiegłego roku. Otwierając ponownie północny front, Rosja mogłaby zmusić siły ukraińskie do skierowania tam części oddziałów zaangażowanych od miesięcy w walki na wschodzie i południu - napisał portal.

    Jak doniósł, Ukraińcy przeprowadzają symulację obrony przed atakiem od strony Białorusi w trzech utajnionych lokalizacjach na północnym zachodzie Ukrainy.

  • 13:38

    Mianowanie szefa Sztabu Generalnego Rosji gen. Walerija Gierasimowa dowódcą inwazji na Ukrainę świadczy o konfliktach wewnętrznych wśród władz Rosji - ocenił szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

    Daniłow, cytowany przez agencję Ukrinform, podkreślił, że odsunięty został dotychczas kierujący inwazją gen. Siergiej Surowikin, którego nazwał przedstawicielem Jewgienija Prigożyna i Ramzana Kadyrowa.

    Prigożyn finansuje Grupę Wagnera, czyli oddziały najemników biorące udział w inwazji. Kadyrow jest przywódcą Czeczenii, republiki na Kaukazie wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.

  • 12:35

    - Zaciekłe i najcięższe walki trwają dzisiaj w rejonie Sołedaru na kierunku bachmuckim. Choć sytuacja jest trudna, żołnierze ukraińscy biją się zacięcie. Wróg ponosi znaczne straty, bezskutecznie próbując przerwać naszą obronę i zająć Sołedar - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    Drogi do miasta są usiane trupami żołnierzy rosyjskich i wprost po ciałach zabitych przeciwnik prowadzi szturm - mówiła Malar, dodając, że "nasi obrońcy wykazują się maksymalną wytrwałością i heroizmem".

    W skład atakujących wojsk rosyjskich wchodziło 10 stycznia 280 oddziałów, tydzień wcześniej było to 250 oddziałów - relacjonowała. Jak oceniła, Rosja zwiększa liczebność oddziałów, bo brakuje jej sprzętu.

    Zniszczenia w Sołedarze

  • 11:33

    Przedstawiciele armii ukraińskiej poinformowali o zestrzeleniu w czwartek na wschodzie kraju rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25, a na południu - drona Orłan-10. Media podały zaś, że żołnierze ukraińscy przejęli rosyjski czołg T-90S przeznaczony na eksport.

  • 10:59

    Wielka Brytania musiałaby wysłać Ukrainie aż 50 czołgów Challenger, aby zrobiło to "prawdziwą różnicę" - ocenił w czwartek były szef sztabu generalnego brytyjskiej armii gen. Richard Dannatt, krytykując domniemaną ofertę 12 czołgów jako "symboliczną".

  • 9:59

    Możliwości produkcyjne rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego nie pozwalają na nadrobienie braków amunicji, co prawdopodobnie utrudni wojskom Rosji w 2023 roku operacje ofensywne na wschodzie Ukrainy - ocenia w czwartek amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

    Think tank powołuje się na opinie przedstawicieli władz USA i Ukrainy podane przez telewizję CNN 10 stycznia bieżącego roku. Według tych ocen intensywność rosyjskich ostrzałów artyleryjskich spadła w niektórych rejonach o 75 procent, co może znaczyć, że Rosjanie ograniczają ostrzały z powodu kurczących się zapasów amunicji.

    Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty uważa, że Rosjanie wobec odczuwalnych braków amunicji na froncie muszą teraz sprowadzić ją z odległych rejonów Rosji bądź kupić w innych państwach. Czerewaty zapewnił, że ataki ukraińskie na rosyjskie magazyny i obiekty logistyczne utrudniły Rosjanom rozładunek amunicji w pobliżu linii frontu. Również źródła rosyjskie, jak wskazuje ISW, przyznają coraz częściej, że postęp wojsk Rosji jest hamowany przez problemy z amunicją i zaopatrzeniem.

    Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) oceniał na początku stycznia br. że Rosja jest w stanie produkować do 40 nowoczesnych pocisków rakietowych w ciągu miesiąca, lecz nie radzi sobie z produkcją wystarczającej ilości amunicji artyleryjskiej. Ekspert waszyngtońskiego think tanku Woodrow Wilson International Center Michael Kotkin mówił w ostatnich dniach, że Rosjanom, w większym stopniu niż Ukraińcom, zaczyna brakować amunicji, ale z czasem odbudują oni ten potencjał.

  • 9:25

    Mianowanie Walerija Gierasimowa, szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego, na dowódcę inwazji na Ukrainę jest sygnałem, że Władimir Putin zamierza toczyć w Ukrainie długą wojnę - ocenia w czwartek amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW). Gierasimow przy tym - zdaniem ekspertów - nie będzie w stanie osiągnąć maksymalistycznych celów inwazji zakładanych przez Putina.

    "Putin kilkakrotnie demonstrował, że źle rozumie możliwości sił rosyjskich i nie zaniechał maksymalistycznych celów wojennych na Ukrainie. Mógł mianować Gierasimowa - najwyższego rangą oficera w wojskach Rosji - jako następcę kilku dowódców teatru wojennego, by nadzorował on dużą ofensywę, której - według mylnych raczej ocen Putina - siły rosyjskie mogą dokonać w 2023 roku" - czytamy w analizie.

    "Nominacja Gierasimowa i ogólna restrukturyzacja dowodzenia mają zapewne na celu zasygnalizowanie, zarówno na świecie, jak i w Rosji, przywiązania Kremla do tradycyjnej struktury władzy w ministerstwie obrony i chęć Putina, by toczyć w Ukrainie długą wojnę" - oceniają analitycy.

    Zwracają uwagę, że Gierasimow został teraz zwierzchnikiem dotychczasowego dowódcy inwazji gen. Siergieja Surowikina, co - ich zdaniem - jest decyzją polityczną o umocnieniu ministerstwa obrony Rosji w wewnętrznej rywalizacji o władzę. W trakcie wojny w 2022 roku resort obrony znajdował się w konflikcie z frakcją reprezentowaną przez Jewgienija Prigożyna, założyciela oddziałów najemniczych Grupy Wagnera, a Surowikina uważano za rywala ministra obrony Siergieja Szojgu - przypomina ISW. "Awans Gierasimowa jest zapewne w części decyzją polityczną, której celem jest osłabienie frakcji przeciwników ministerstwa obrony, i sygnałem dla Prigożyna oraz innych uczestników (sporu), by mniej krytykowali ten resort" - podsumowują analitycy.

    Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i Walerij Gierasimow

  • 8:23

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony poinformowano, że w ciągu ostatnich dwóch dni ciężkie walki trwały zarówno w okolicach miasta Sołedar w obwodzie donieckim, jak i na podejściach do Kreminnej w obwodzie ługańskim.

    "Od początku stycznia 2023 r. Rosja niemal na pewno skierowała elementy 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowej WDW (sił powietrznodesantowych) do wzmocnienia linii frontu w Kreminnej po tym, jak oceniła, że sektor ten jest znacznie zagrożony. Do listopada 2022 r. Rosja zaangażowała prawie wszystkie możliwe do rozmieszczenia siły WDW jako oddziały długoterminowo utrzymujące teren wzdłuż linii frontu w rejonie Chersonia. Obecnie, przesuwając je do Donbasu i południowej Ukrainy, dowódcy prawdopodobnie próbują wykorzystać WDW bardziej zgodnie z ich zakładaną doktrynalną rolą jako stosunkowo elitarnych sił szybkiego reagowania" - napisano.

  • 8:02

    Stany Zjednoczone nie mogą potwierdzić rosyjskich twierdzeń o zajęciu Sołedaru - powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin.

    Pytany o to, czy Sołedar faktycznie znalazł się w rękach rosyjskich, Austin odparł, że "w tym momencie nie możemy potwierdzić tych doniesień". Szef Pentagonu wypowiadał się na konferencji prasowej po spotkaniu w gronie szefów resortów dyplomacji i obrony USA i Japonii.

    Również amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszej analizie, że mimo postępów Rosjan i licznych zapewnień o zdobyciu miasta, nie zdołali oni całkowicie zająć Sołedaru. Walki w tej miejscowości wciąż trwały w środę, Rosjanie są na zachodzie Sołedaru i zablokowali główne drogi do niego - oceniają analitycy.

  • 7:49

    Stany Zjednoczone i ich sojusznicy przygotowują kolejny pakiet sankcji wobec rosyjskiego sektora naftowego, których celem jest nałożenie limitów cenowych na sprzedaż rafinowanych produktów ropopochodnych eksportowanych z Rosji. Ma być to rozszerzenie kar, jakie Zachód już wcześniej nałożył na eksport rosyjskiej ropy - poinformował dziennik "The Wall Street Journal".

  • 6:47

    W Brukseli przyspieszają prace nad 10. pakietem sankcji wobec Rosji. Nowe unijne restrykcje mają objąć też Białoruś. Jak wynika z informacji ze źródeł PAP, państwa członkowskie chcą przyjąć nowy pakiet przed zaplanowanym na początek lutego szczytem UE-Ukraina w Kijowie.

    Dziewiąty pakiet sankcji UE został przejęty w grudniu. Choć państwa członkowskie, które są zwolennikami ostrzejszej polityki sankcyjnej wobec Rosji, nie były z niego do końca zadowolone, o jego przyjęciu zadecydowało przekonanie, że z końcem roku UE musi pokazać jedność w tej spawie. W rezultacie część krajów zgodziła się na ustępstwa i rezygnację z części postulatów, żeby uzyskać konsensus unijnej 27.

  • 4:45

    Burmistrz Mississauga w Kanadzie Bonnie Crombie otworzyła wystawę "Mamo, ja nie chcę wojny". To wspólny polsko–ukraiński projekt, zestawiający rysunki polskich dzieci z 1946 r. i współczesne obrazki dzieci ukraińskich.

  • 4:44

    Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Raphael Grossi zamierza ponownie odwiedzić Ukrainę i Rosję, aby przeprowadzić negocjacje w sprawie ustanowienia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - podała telewizja RAI.

  • 4:44

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 4:44

    Firma Maxar udostępniła zdjęcia satelitarne przedstawiające miasto Sołedar. Na jednym ze zdjęć można zobaczyć miasto z 1 sierpnia 2022 roku, a na kolejnym z 10 stycznia – na drugim widać, że jest całkowicie zniszczone.

    Sołedar 1 sierpnia 2022 roku

    Sołedar 10 stycznia 2023 roku

  • 4:43

    Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera poinformowała w środę wieczorem, że odnalazła ciało jednego z brytyjskich wolontariuszy, którzy zaginęli pod Sołedarem w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy - podaje Reuters.

    O zaginięciu wolontariuszy poinformowała w poniedziałek ukraińska policja. Kontakt z Brytyjczykami, którzy pracowali dla organizacji pomocowych, stracono, gdy wyjechali z Kramatorska do Sołedaru.

  • 4:43

    Ograniczenia w dostępie do prądu w Kijowie

  • 4:42

    Wyznaczenie szefa sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych Walerija Gierasimowa na dowódcę "specjalnej operacji wojskowej" na Ukrainie, jest wskaźnikiem powagi sytuacji i potwierdzeniem tego, że założone cele nie są osiągane - oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

    "Wyznaczenie szefa sztabu generalnego na dowódcę teatru wojennego jest wskaźnikiem rosnącej powagi sytuacji, z którą mierzy się Rosja, a także wyraźnym potwierdzeniem, że prowadzona kampania nie osiąga strategicznych celów Rosji. Posunięcie to zostanie prawdopodobnie przyjęte z ogromnym niezadowoleniem przez znaczną część rosyjskiego środowiska ultranacjonalistów i blogerów wojskowych, którzy coraz częściej obwiniają Gierasimowa za słabe prowadzenie wojny.

    Z kolei Surowikin jest powszechnie chwalony przez tę społeczność za swoje bardziej realistyczne podejście. Jako zastępca dowódcy, jego autorytet i wpływy prawie na pewno bardzo ograniczone" - napisano.

  • 4:42

    Dziękujemy za wsparcie, które dostajemy z Polski. Wspólnie jesteśmy dziesięć razy silniejsi - powiedział w "Faktach po Faktach" mer Kijowa Witalij Kliczko. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który jest z wizytą w ukraińskiej stolicy, mówił o przekazaniu starszych pociągów warszawskiego metra, które "mają dokładnie te same parametry", co wykorzystywane w kijowskiej podziemnej kolejce. - Usiłujemy pomóc w miarę naszych sił - dodał.

  • 4:42

    O Sołedar we wschodniej Ukrainie toczą się zacięte walki. Eksperci twierdzą, że rosyjskim wojskom zależy na zdobyciu go, by opanować inne kluczowe w obwodzie donieckim miasto.

    - Bachmut. Innym powodem skupienia tak ogromnych sił agresora w tym regionie, głównie złożonych z najemników Grupy Wagnera, są kwestie polityczne i propagandowe. - Putin w końcu uzyska coś, z czym będzie mógł wyjść do Rosjan - wyjaśniał ukraiński ekspert Ołeh Żdanow. Strategiczne znaczenie dla armii mogą mieć także tunele kopalni soli, które znajdują się w Sołedarze.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Konstantin Baidin / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty: