Prezydenci Turcji i Azerbejdżanu oferują pomoc Ukrainie. Chcą zorganizować negocjacje z Rosją

Autor:
aa//now
Źródło:
PAP, TVN24

Prezydenci Turcji i Azerbejdżanu - Recep Tayyip Erdogan i Ilham Alijew - zaproponowali ukraińskiemu prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiem zorganizowanie negocjacji pokojowych z Rosją, o czym poinformował w sobotę sam Zełenski. Wyraził zadowolenie z tej inicjatywy.

Podczas sobotniego briefingu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział: - Gotowość Ukrainy do obrony swojego państwa, nasza solidarność i odwaga złamały scenariusz okupacji naszego kraju. (…)-Ukraińcy są na swojej ziemi i nikomu nigdy jej nie oddadzą.

Zełenski przekazał dziennikarzom, że rozmawiał z prezydentami Turcji i Azerbejdżanu. Recep Tayyip Erdogan i Ilham Alijew zaproponowali przywódcy Ukrainy zorganizowanie negocjacji pokojowych z Rosją. Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiWołodymyr Zełenski/facebook

Potrzebują ropy i zdecydowanych działań Zachodu wobec Rosji

Zełenski, który powiedział Alijewowi, że Ukrainie brakuje ropy i produktów naftowych, zapowiedział, że Azerbejdżan pomoże Ukrainie w tej kwestii.

Odniósł się również do kwestii sankcji nakładanych na Rosję przez społeczność międzynarodową. Zaznaczył, że odłączenie Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT to "miliardy i miliardy strat dla Rosji". - To konkretna cena za to podłe wtargnięcie do naszego państwa - podkreślił Zełenski. - Nasi dyplomaci walczyli (...), by wszystkie kraje Europy zgodziły się na to bardzo silne i sprawiedliwe rozwiązanie, by odłączyć Rosję od międzynarodowej sieci międzybankowej. Odnieśliśmy i to ważne zwycięstwo – oznajmił Zełenski.

Czytaj również: Szefowa Komisji Europejskiej: sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego.

Prezydent Ukrainy wspomniał również, że rozmawiał z przywódcami religijnymi. - Wszyscy modlą się za naszych obrońców, za dusze naszych bohaterów, którzy oddali swoje życie za naszą Ukrainę, za jedność i zwycięstwo - oświadczył.

Wcześniej biuro ukraińskiego prezydenta, informował również, że prezydent Turcji powiedział Wołodymyrowi Zełenskiemu, że Ankara stara się doprowadzić do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie

Atak na niepodległą Ukrainę. Kolejna dramatyczna noc

Sobota była trzecim dniem rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ofensywa jest kontynuowana w wybranych kierunkach. "Głównym celem pozostaje okrążenie i zablokowanie Kijowa, by zmusić ukraiński rząd do zmiany polityki" - poinformował w wieczornym sobotnim komunikacie sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że rosyjska ofensywa słabnie, a jednostki wroga czekają na posiłki i uzupełnienie zapasów.

Stolica Ukrainy dzielnie broniła się w nocy z piątku na sobotę. Godzina policyjna w Kijowie obowiązuje do godziny 8 w poniedziałek. - Mer miasta ostrzegał, że czeka mieszkańców kolejna trudna noc - relacjonował reporter CNN. Tuż przed północą na antenie TVN24 pokazaliśmy nagranie z Wasylkowa oddalonego o 35 kilometrów od Kijowa. Ze wstępnych informacji wynika, że w znajdujący się tam skład ropy mógł trafić pocisk rakietowy.

Alarm w Kijowie. Reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski w schronie
Alarm w Kijowie. Reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski w schronie

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:aa//now

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Wołodymyr Zełenski/facebook

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości