TVN24 | Świat

Spotkanie w sprawie "zapewnienia bezpieczeństwa obiektów nuklearnych w Ukrainie"

TVN24 | Świat

Autor:
kz\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi zapowiedział, że w czwartek pojawi się w Antalyi, gdzie mają się spotkać ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji, Dmytro Kułeba i Siergiej Ławrow.

"Na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Turcji Mevluta Cavusoglu jutro odbędę podróż do Antalyi. Na spotkaniach tam mam nadzieję poczynić postępy w pilnej kwestii zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony obiektów nuklearnych w Ukrainie. Musimy działać już teraz" - napisał w środę na Twitterze Grossi.

Na czwartek zaplanowano spotkanie Kułeby i Ławrowa, o czym w poniedziałek poinformował szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Wyjaśnił, że do rozmów ministrów dojdzie w ramach odbywającego się w Antalyi forum dyplomatycznego i że on będzie obecny podczas tego spotkania. Kułeba oświadczył w środę, że jego krajowi zależy na wstrzymaniu ognia i odzyskaniu zajętych przez Rosję terytoriów.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Szef MAEA: musimy działać już teraz

Agencja Reutera zwraca uwagę, że dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - po informacjach ukraińskich służb sprzed kilku dni o pożarze w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego - naciskał na spotkanie z przedstawicielami Rosji i Ukrainy na temat zapewnienia bezpieczeństwa ukraińskim obiektom jądrowym.

Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko oświadczył w nocy z wtorku na środę, że będący zakładnikami Rosjan pracownicy elektrowni atomowej w Zaporożu, największej w Europie, są poddawani torturom i wymusza się na nich deklaracje, które Kreml chce wykorzystać w celach propagandowych. Przetrzymywanych jest ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy. Nie mogą oni opuszczać obiektu od 24 lutego, kiedy obiekt zajęły sił rosyjskie.

Autor:kz\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości