TVN24 | Świat

"Ukraina upokarza Rosję na polu walki". Ekspert o rosyjskiej agresji

TVN24 | Świat

Autor:
ads//now
Źródło:
PAP
Ukraińcy zniszczyli kolumnę rosyjskiego sprzętu wojskowego w obwodzie charkowskim
Ukraińcy zniszczyli kolumnę rosyjskiego sprzętu wojskowego w obwodzie charkowskim Facebook/CinC AF of Ukraine
wideo 2/35
Facebook/CinC AF of Ukraine Ukraińcy zniszczyli kolumnę rosyjskiego sprzętu wojskowego w obwodzie charkowskim

Rosyjska armia wydaje się kompletnie nieprzygotowana do działań wojennych - ocenił profesor Michael Clarke, brytyjski analityk i ekspert do spraw bezpieczeństwa i obronności. - Ukraina upokarza Rosję na polu walki - stwierdził. Według informacji brytyjskiego wywiadu "siły rosyjskie poczyniły minimalny postęp" w mijającym tygodniu.

Rosjanie popełniają niemal wszystkie możliwe błędy taktyczne - powiedział profesor Michael Clarke w rozmowie z BBC 4. - Wydają się kompletnie nieprzygotowani. Zupełnie jakby nie wiedzieli, jak taka kampania może wyglądać - ocenił były dyrektor Royal United Services Institute (RUSI), najstarszego i jednego z najważniejszych na świecie think tanków zajmujących się sprawami bezpieczeństwa i obronności.

Jego zdaniem "Ukraina upokarza Rosję na polu walki". - Ukraińcy stawiają opór rosyjskiej ofensywie na wszystkich frontach, a teraz prowadzą całkiem skuteczny kontratak. Rosjanie z kolei ponoszą duże straty w ludziach i sprzęcie wojskowym - podkreślił analityk.

"Próba odstraszenia Zachodu od pomocy, jaką dostarcza Ukrainie"

Clarke odniósł się także do przeprowadzonego w piątek ataku sił rosyjskich na okolice lotniska we Lwowie. - Rosjanie zamierzają zniszczyć infrastrukturę umożliwiającą Ukraińcom utrzymanie obrony z powietrza (...). Atak ten jest także [rosyjską - przyp. red.] próbą odstraszenia Zachodu od pomocy, jaką dostarcza Ukrainie - ocenił brytyjski ekspert.

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI NA UKRAINIE W RELACJI TVN24.PL

Brytyjski resort obrony: siły rosyjskie poczyniły minimalny postęp

Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało w piątek codzienną aktualizację wywiadowczą. W komunikacie czytamy, że "siły rosyjskie poczyniły minimalny postęp w tym tygodniu".

"Siły ukraińskie wokół Kijowa i Mikołajowa nadal udaremniają rosyjskie próby okrążenia tych miast. Miasta Charków, Czernihów, Sumy i Mariupol pozostają otoczone i są silnie ostrzeliwane przez Rosjan. ONZ podaje obecnie, że liczba uchodźców uciekających przed konfliktem na Ukrainie przekroczyła już 3,2 miliona. Liczba ta będzie nadal rosnąć w wyniku trwającej rosyjskiej agresji" - napisano.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości