Świat

Włoski "Top Model". Premier Matteo Renzi wyznacza styl i trendy w modzie

Świat

Palazzo ChigiStyliści zakochali się w luźnym stylu premiera Renziego

Premier Włoch Matteo Renzi jest pierwszym od lat politykiem, który skutecznie wyznacza nowy styl w modzie - przyznają włoscy styliści dodając, że to 39-letni szef rządu, a nie oni, dyktuje teraz trendy. Nie wiedzą, czy jest to wizerunek wyuczony, czy też naturalny.

- Renzi bezsprzecznie wyznacza trendy i przywraca włoski styl z najlepszych czasów - powiedział stylista Felix Vannucci z Florencji, gdzie odbywają się najbardziej prestiżowe targi mody męskiej. Wiele mówiono tam właśnie o wyrazistym wizerunku młodego premiera - do niedawna burmistrza Florencji - który w zgodnej opinii projektantów potrafi zaskoczyć wyglądem i gdy tylko może, unika oficjalnych garniturów, zwłaszcza krawatów. Preferuje nieformalny, luźny wygląd. Styliści są przyznają nawet, że przy Renzim mają niewiele do powiedzenia, bo to w niego, a nie w ich katalogi i sesje, wpatrzeni są mężczyźni, którzy chcą być „trendy”.

Z Florencji do Palazzo Chigi

Matteo Renzi, który z fotela burmistrza Florencji wszedł do krajowej polityki pod hasłem jej odmłodzenia i forsując hasła nowego stylu rządów oraz rozbudzenia dynamizmu we Włoszech, podkreśla wszystkie również swym wyglądem. Jako outsider bez parlamentarnej przeszłości rzucił wyzwanie starszym partyjnym biurokratom, jak sam ich nazywał, stając do konfrontacji z nimi ubrany na sportowo. W ciągu kilku miesięcy, choć wcześniej krytykowany jako „młodziak” i debiutant bez doświadczenia w wielkiej polityce, zdobył najpierw stanowisko szefa partii, a potem doprowadził do dymisji dotychczasowego premiera Enrico Letty i zajął jego miejsce.

Dżinsy i biała koszula

Garnitury szef rządu zakłada tylko na oficjalne okazje na najwyższym szczeblu. Na niedawnym kongresie Partii Demokratycznej, której jest liderem, wygłosił przemówienie w dżinsach i białej rozpiętej koszuli. Renzi udzielił też wywiadu dziennikarzom kilku największych europejskich gazet siedząc w jednej z eleganckich komnat swej kancelarii, Palazzo Chigi, w spranych dżinsach na sofie ze złotym obiciem.

"Wyraża swoje pokolenie"

Stałym elementem jego ubioru, gdy prowadził kampanię przed prawyborami w swym ugrupowaniu, była czarna skórzana kurtka. Pod nią lubi wkładać fioletową bluzę. Styliści, cytowani przez agencję Adnkronos, z podziwem odnotowują lekkość, z jaką najmłodszy premier w historii Włoch potrafi przejść z garnituru do nieformalnego stroju, w którym nie waha się wystąpić także publicznie. - Renzi doskonale wyraża swoje pokolenie, znakomicie je reprezentuje - powiedział Claudio Marenzi, właściciel jednej ze znanych marek mody męskiej. - To, że tak swobodnie czuje się w dżinsach może tylko przysporzyć mu popularności jako liderowi politycznemu - dodał Marenzi. Za największy plus stylu premiera uważa to, że potrafi on jak nikt strojem podkreślić to, co chce sobą reprezentować - dynamizm i energię. Odkąd jako burmistrz Florencji wystąpił w sesji fotograficznej wystylizowany podobnie jak Fonzie, bohater słynnego amerykańskiego serialu „Happy Days”, porównanie to przylgnęło do niego na stałe. Wykorzystane zostało na najnowszym plakacie Partii Demokratycznej przed jej rzymskim kongresem. Na tle kurtki i białej bluzy w stylu Fonziego pojawiło się hasło „Happy days”.

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Palazzo Chigi

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości