Świat

Włoski poseł zarabia najwięcej

Świat

WikipediaWłoski parlament siedzibą osób zamożnych

16 tysięcy euro miesięcznie, bez wydatków reprezentacyjnych - tyle wynosi średnia pensja włoskiego parlamentarzysty. To najwyższe w Europie wynagrodzenie dla parlamentarzysty. Raport na temat zarobków deputowanych i senatorów sporządził włoski Instytut Statystyczny, odpowiednik polskiego GUSu.

Sprawozdanie opracowano na wniosek rządu Mario Montiego, po tym jak nowym premier zapowiedział po objęciu urzędu wielki program oszczędnościowy, którego elementem ma być między innymi obniżka budzących kontrowersje wysokich uposażeń posłów.

Na biednych nie trafiło

Szczegółowe dane z raportu, przytoczone przez wtorkową prasę, potwierdzają wcześniejsze, nieoficjalne informacje: w żadnym kraju Unii Europejskiej parlamentarzyści nie otrzymują tylu pieniędzy. Istat podał, że włoski deputowany ma podstawową pensję w wysokości 11 283 euro, a senator 11 555 euro. Do tego członkowie obu izb otrzymują co miesiąc 3500 euro diet. Ponadto do łącznej sumy należy dodać fundusz na transport, wynoszący około 1300 do 1650 euro.

Następnie łączną kwotę około 16 tysięcy euro skonfrontowano z pensjami parlamentarnymi wraz z dodatkami we Francji: 13 tysięcy euro, w Niemczech: 12 tysięcy euro i w Hiszpanii: 4600-5000 euro plus 120-150 euro na dzień podróży.

Poza tym we Włoszech wybrani do Izby Deputowanych i Senatu dysponują funduszem w wysokości około czterech tysięcy euro na wydatki reprezentacyjne i kwotą 7500-9100 euro dla swych współpracowników. Korzystają zarazem z licznych przywilejów. Na terenie kraju nie płacą za autostrady, za przejazd pociągami i loty samolotem oraz podróż statkiem. Dostają też co miesiąc 258 euro na wydatki telefoniczne.

Również według raportu rekordowa jest we Włoszech liczba urzędów nadzoru, agencji i innego rodzaju instytucji, takich jak regionalne agencje służby zdrowia, komisja ds. kontraktów publicznych, komisja ds. oceny przejrzystości administracji publicznej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia