Świat

Włoski pałac prezydencki najdroższy na świecie

Świat

www.quirinale.itPałac prezydenta Włoch kosztuje dwa razy więcej niż Biały Dom czy Pałac Elizejski

230 milionów euro rocznie kosztuje utrzymanie kancelarii włoskiego prezydenta i pałacu na Kwirynale, który jest jego siedzibą. To czterokrotnie tyle co Pałac Buckingham - zwraca uwagę włoska prasa przed rozpoczynającymi się w czwartek prezydenckimi wyborami.

Wyboru prezydenta dokonają obie izby parlamentu Włoch oraz 58 elektorów reprezentujących wszystkie regiony kraju.

Nieudane cięcia w siedzibie papieży

Kwirynał jest - jak zauważa prasa - najbardziej kosztownym Pałacem Prezydenckim na świecie. Pracuje tam 1700 osób. Choć - jak się przypomina - podczas swej 7-letniej, kończącej się w maju kadencji Giorgio Napolitano czynił wszystko, co możliwe, by obniżyć koszty utrzymania Pałacu Prezydenckiego i wszędzie szukał oszczędności, jest to w dalszym ciągu gigantyczna instytucja i to nie tylko ze względu na zajmowaną powierzchnię tej dawnej siedziby papieży i rodziny królewskiej.

Droższy niż pałac Elżbiety II

Zwolennicy dalszych oszczędności argumentują, że pałac prezydenta Włoch kosztuje dwa razy więcej niż Biały Dom czy Pałac Elizejski i czterokrotnie tyle co Buckingham Palace. Wskazują, że konieczność dalszych redukcji wydatków wynika przede wszystkim z wielkiej polityki oszczędności, wprowadzonej przez rząd Mario Montiego w ramach walki z kryzysem finansów publicznych oraz wyrzeczeniami, których oczekuje się od wszystkich obywateli. Uwagi, że utrzymanie Kwirynału kosztuje astronomiczne sumy odpierane są oficjalnymi zapewnieniami kancelarii prezydenta, że sumy te są "zasadniczo zgodne" z wydatkami innych państw. Roczna pensja prezydenta, zamrożona przed trzema laty, wynosi 239 tysięcy euro.

Ministerstwa finansują prezydenta

Łączne wydatki - przypomina Ansa - szczególnie obciąża utrzymanie ogromnej podrzymskiej rezydencji szefa państwa w Castelporziano, której powierzchnia wynosi prawie 6 tys. hektarów. Ze względu na znajdujące się tam rzadkie okazy flory i fauny posiadłość tę współfinansuje też ministerstwo ochrony środowiska.

W sumie, utrzymanie kancelarii włoskiego prezydenta i pałacu na Kwirynale kosztuje rocznie 230 milionów euro. Dla porównania, przewidziane w tegorocznym budżecie wydatki na Kancelarię Prezydenta Bronisława Komorowskiego wynoszą 178,4 mln złotych (ok. 43,3 mln euro).

Autor: rf//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.quirinale.it