Nowe prawo. W oczekiwaniu na azyl migranci mogą pracować społecznie


Włoski parlament uchwalił definitywnie w środę dekret zmieniający zasady polityki migracyjnej. Nowe prawo zakłada powstanie ośrodków pobytu dla migrantów wydalonych z kraju, skrócenie czasu przyznawania azylu oraz podejmowanie pracy przez uchodźców.

Prace nad dekretem, przygotowanym przez ministerstwo spraw wewnętrznych i resort sprawiedliwości, zakończyło środowe głosowanie w Izbie Deputowanych. Dzień wcześniej izba niższa udzieliła wotum zaufania rządowi Paolo Gentiloniego, który poprosił o to w związku z nowymi regulacjami.

Prosta procedura

Na mocy dekretu w każdym regionie kraju powstaną ośrodki pobytu dla osób podlegających repatriacji, czyli migrantów, którym nie przysługuje prawo do uzyskania azylu lub innej formy ochrony we Włoszech. Ośrodki będą znajdować się z dala od centrów miast. Na procedurę odsyłania migrantów do ich krajów pochodzenia przeznaczono w dekrecie 19 milionów euro. Jednym z zasadniczych punktów rozporządzenia jest skrócenie czasu oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o azyl. Do tej pory rozpatrzenie takiego wniosku trwało około 2 lat. W roku 2016 liczba podań wzrosła o 47 procent. Złożono ich 123 tysiące. Uproszczona została cała procedura rozpatrywania wniosku i odwołania w razie odmowy. Przewiduje się też przyjęcie 250 specjalistów od prawa azylowego, którzy zasilą działające komisje rozpatrujące takie prośby. Dekret umożliwia też osobom ubiegającym się o azyl dobrowolne wykonywanie bezpłatnych prac społecznie użytecznych w miastach i miejscowościach, w których przebywają.

Więcej migrantów

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podało natomiast w środę najnowsze dane dotyczące napływu migrantów do Włoch. Od początku tego roku przybyło 27 tysięcy osób, czyli o 35 procent więcej niż w tym samym czasie w 2016 r. W ośrodkach dla migrantów przebywa ponad 175 tysięcy ludzi. Najwięcej osób przybyło z Bangladeszu, Nigerii i Gwinei. Tymczasem tego samego dnia unijna agencja Frontex podała, że w marcu przez Morze Śródziemne od Włoch dotarło 10 800 imigrantów. W sumie, według ich danych, od początku roku do Włoch przedostało się ponad 24 tys. imigrantów. To o 30 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2016 r. - podano. W ramach unijnego planu relokacji z Włoch przewieziono do innych krajów UE 4438 uchodźców.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: aw/ja / Źródło: PAP

Raporty: